Zbliżają się mistrzostwa Polski w duathlonie – Rumia 2018

W najbliższą sobotę (19 maja) o godzinie 15:00 w Rumi rozpoczną się mistrzostwa Polski w duathlonie, pod kierownictwem Polskiego Związku Triathlonu. Program przewiduje trzy wyścigi. Osobno wystartują amatorzy, młodzież ze sportu kwalifikowanego oraz wyczynowcy. Centrum imprezy zlokalizowane jest przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi.

W pierwszym wyścigu na dystansie sprinterskim (5-20-2,5) zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Grup Wiekowych, wyścig dedykowany dla amatorów w konwencji z zakazem draftingu.  W wyścigu obowiązują kategorie wiekowe co 5 lat i wszyscy medaliści, we wszystkich kategoriach wiekowych AG, zostaną nagrodzeni oficjalnymi medalami MP w duathlonie na rok 2018. Faworytami tego wyścigu w klasyfikacji open są: ubiegłoroczny zwycięzca MP AG Jakub Rudziński oraz niezwykle szybki biegacz, triathlonista amator biegający 10 km poniżej 32 minut – Michał Czapiński. W pierwszym wyścigu wystartuje ok. 160 zawodniczek i zawodników.

Tuż po amatorach wystartują młodzicy i juniorzy młodsi na dystansie super sprinterskim (2,5-10-1,25). W zawodach wystartuje ponad 40 zawodniczek i zawodników. W kategorii juniorek młodszych murowaną faworytką jest Julia Sanecka (Delf Gryfino) – ubiegłoroczna mistrzyni Polski, także juniorek młodszych. Faworyta wśród juniorów młodszych trudno wskazać, jest przynajmniej kilku zawodników w tym mistrzowie Polski młodzików z ubiegłego roku w triathlonie i duathlonie – czyli odpowiednio Maksymilian Kopiczko z Orki Iława i Marcin Stanglewicz z UKS Tri-Team Rumia.

Główny wyścig MP w duathlonie zostanie rozegrany także na dystansie sprinterskim (5-20-2,5), ale na nieco innych trasach w stosunku do amatorów i w konwencji z draftingiem, czyli możliwością jazdy wspólnej na rowerze. Faworytkami wyścigu kobiet powinny być: broniąca tytułu mistrzowskiego z 2017 roku Marta Łagownik  z UKS Dwójka Morena Gdańsk, najlepsza polska juniorka Roksana Słupek z UKS Tri-Team Rumia oraz Joanna Sołtysiak z CTS – ubiegłoroczna mistrzyni Polski w triathlonie na dystansie IRONMAN 70.3 . Wśród mężczyzn mamy wielu utytułowanych zawodników , mistrzów Polski w triathlonie i duathlonie. Tytułu będzie bronił Kacper Stępniak – mistrz Polski kategorii Elity w triathlonie i duathlonie z 2017 roku, przedstawiciel gospodarzy. Do faworytów powinni należeć Jakub Wożniak (w 2017 roku brązowy medalista MP ), Maciek Kubiak, Kamil Damentka, Jacek Krawczyk, Krzysztof Hadas, Tomasz Szala, Tomasz Brembor i Przemysław Szymanowski.  W wyścigu głównym wystartuje ok. 40 zawodniczek i zawodników. Niestety, na starcie zabraknie Daniela Formeli – najbardziej utytułowanego duathlonistę ostatnich lat, mającego kłopoty zdrowotne.

Do zawodów zgłosiło się ponad 240 osób z całej Polski. Trasy są przygotowane i niezwykle szybkie, przewidywana pogoda to temperatura 16 stopni na plusie, z drobnymi opadami – rywalizacja o tytuły mistrzowskie zapowiada się więc bardzo ciekawie.

Impreza odbędzie się pod patronatem Gabrieli Lisius, starosty wejherowskiego oraz Michała Pasiecznego, burmistrza Rumi. Na zawodach obowiązują licencje Polskiego Związku Triathlonu.

Imprezę organizuje Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia we współpracy z MOSiR Rumia i przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Rumi i Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

Wszyscy mistrzowie Polski podczas dekoracji zwycięzców zostaną nagrodzeni. Oprócz medali i statuetek także oficjalnymi koszulkami „MISTRZ POLSKI w Duathlonie 2018”.

Mistrzostwa wiążą się również z utrudnieniami w ruchu drogowym oraz zmianami tras miejskich autobusów.