Licealistki opowiadają historie osób bezdomnych

Po lekcjach pomagają wydawać posiłki dla potrzebujących, rozwieszają plakaty z sentencjami i wsłuchują się w głos osób bezdomnych. Niesienie pomocy tak weszło im w krew, że postanowiły zrealizować projekt społeczny „Spójrz mi w oczy”. Mowa o grupie licealistek, wśród których znalazła się Karolina Potrzebska, jedna z zeszłorocznych stypendystek burmistrza Rumi Michała Pasiecznego.  

„Spójrz mi w oczy” to projekt realizowany w ramach programu „Zwolnieni z Teorii”, współtworzony przez pięć dziewczyn z Trójmiasta i okolic, które postanowiły przełamać stereotypy dotyczące bezdomności. Swoimi działaniami chcą wyjawić prawdę o ludziach, którzy zostali odrzuceni przez społeczeństwo, ponieważ w pewnym momencie swojego życia popełnili błąd, zostali oszukani lub po prostu zabrakło im szczęścia.

Publikujemy wywiady, historie i zdjęcia ludzi, którym coś w życiu poszło nie tak i w ten sposób wylądowali na bruku. Czy to ich wina? Przekonajcie się sami. Robimy to, abyście mogli „spojrzeć im w oczy” – zachęcają autorki bloga.

Na poświęconej projektowi stronie internetowej możemy przeczytać między innymi o losach byłego kierowcy ciężarówek, spontanicznej organizacji symbolicznych urodzin dla bezdomnej kobiety, a także poznać historię 69-letniego inżyniera, ogrodnika i wdowca, który obecnie zmaga się z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Aktywność nastolatek polega również na zarażaniu innych wolontariatem i zachęcaniu młodych osób do wspólnego działania na rzecz potrzebujących. Działania harcerek można śledzić na Facebooku oraz na poświęconej projektowi stronie internetowej.