Zabrali widownię w muzyczną podróż po epokach

Beatbox, taniec, śpiew oraz brzmienie instrumentów klasycznych – takie atrakcje czekały na widzów w ramach „Rumskich spotkań muzycznych”. Edukacyjny cykl, składający się z sześciu bezpłatnych koncertów, skierowany był głównie do najmłodszych mieszkańców miasta.

„Rumskie spotkania muzyczne” odbywały się 11 i 12 września w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.  Dzięki tej inicjatywie, młodzi widzowie, z tutejszych przedszkoli oraz szkół, poznają dzieła różnych kultur i epok, a także sylwetki kompozytorów i historie odgrywanych utworów. Uczestnicy mają też szansę spotkać na żywo artystów, którzy dzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i pasją.

Dzieci i młodzież licznie przybywają na koncerty i co najważniejsze włączają się w występy, żywo reagując na prezentowane utwory. To pokazuje nam, że połączenie muzyki klasycznej i rozrywkowej naprawdę przypadło do gustu naszej młodej publiczności – podkreśla Marek Gerwatowski, artysta Opery Krakowskiej i pomysłodawca cyklu. – Od niektórych dzieci słyszałem nawet, że czekały na te koncerty, co bardzo mnie cieszy – dodaje.

Na scenie gościli m.in. Weronika Korthals-Tartas, Krzysztof Majda, beatboxer Jan-Elf Czerwiński, a także artyści scen operowych i filharmonicznych. To dzięki nim zabrzmiały przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej, między innymi muzyka operowa, swingowa, jazzowa, a także utwory stworzone w ubiegłym stuleciu.

Tego typu koncerty to wspaniała okazja do zaciekawienia młodego słuchacza muzyką wykonywaną na żywo. Zawsze podczas występów wytwarza się miedzy zespołem a dziećmi niesamowita energia. Jest we mnie głębokie przeświadczenie, że pokazując im naszą miłość do muzyki, radość wspólnego grania i śpiewania, zarażamy ich tą pasją – przekonuje Alicja Różycka, artystka grająca na wiolonczeli

Nie zabrakło również tańca, ponieważ gośćmi specjalnymi wydarzenia był rumski Zespół Tańca „SPIN” pod kierunkiem Aleksandry Borowczak, który w tym roku obchodzi 20-lecie pracy artystycznej.

Warto wspomnieć, że jeden z koncertów przeznaczony był wyłącznie dla seniorów. Najstarsi mieszkańcy Rumi mieli więc okazję usłyszeć przeboje z lat swojej młodości oraz klasyczne utwory w nowoczesnej aranżacji.


„Rumskie spotkania muzyczne” to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2012 roku, wraz z koncertem zorganizowanym z okazji nadania praw miejskich Rumi. Celem wydarzenia jest przybliżenie muzyki klasycznej oraz różnych gatunków muzycznych mieszkańcom i gościom Rumi. Repertuar koncertów obejmuję przede wszystkim muzykę klasyczną i operową, a także operetkową, musicalową, filmową, a nawet rozrywkową. Dzięki temu grono odbiorców jest równie różnorodne.

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży z rumskich szkół odbywają się cyklicznie we wrześniu od 2016 roku, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, natomiast koncert urodzinowy miasta Rumi od października 2012 roku. Przed widownią występują wówczas artyści polskich i zagranicznych scen operowych, musicalowych, a także rozrywkowych oraz instrumentaliści na stałe związani z instytucjami kulturalnymi w całej Polsce.