Sztuka Aleksandra Fredry zagościła w MDK-u

Za nami kolejna premiera (25 października) „Teatru Miejskiego Domu Kultury w Rumi” w dworku pod lipami. Sztuka Aleksandra Fredry „Pierwsza lepsza, czyli komedia w jednym akcie wierszem” w reżyserii Elżbiety Mrozińskiej przyciągnęła tłumy.

Jest to spektakl pełny inteligentnego, nieprzesadzonego humoru. Publiczność żywo reagowała na komediowe sceny akcji, gdzie tytułowa Julia (Angelika Weichbrodt), przebrana w kuriozalny kostium wścibskiej panny Marty, próbowała namówić do ożenku przerażonego Alfreda (Michał Cyran). Cały ten zabawny plan uknuła wielka dama, siostra Julii, Elwira (Agnieszka Skawińska), chcąc jednocześnie utrzeć nosa Alfredowi, który pomimo miłości do Julii, chciał wziąć za żonę pierwszą lepszą, napotkaną  w parku kobietę. Wszystkiemu towarzyszy Zdzisław (Piotr Lewicki), który w ostateczności pomaga Elwirze w miłosnym spisku. Spektakl jest lekki, a epokowe kostiumy barwne, zaś brawurowa gra aktorska dodaje przedstawieniu żywiołowości.

Spektakl jest napisany wierszem, co stanowi pewną trudność, jednak osobiście bardzo lubię taki styl i wysoką poprzeczkę – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u, odgrywająca rolę Elwiry. – Będziemy Fredrę grali nie tylko dla dorosłego widza, ale również dla młodzieży z Rumi i okolic podczas „Lekcji z kulturą” – dodaje.

Najlepszą recenzją spektaklu powinna być frekwencja. Dworek pod lipami dosłownie pękał w szwach, na sali zabrakło miejsc, dlatego publiczność siadała i stawała również w przejściach i w holu.