Stacja Kultura – wydarzenia związane ze 100-leciem niepodległości

Warsztaty stylizacji retro

Stacja Kultura zaprasza 7 listopada o godz. 17:00 na warsztaty stylizacji retro, w trakcie których własnoręcznie przygotujemy stylowe ozdoby, nakrycia głowy inspirowane modą lat dwudziestych minionego wieku. W przygotowanych stylizacjach udamy się w muzyczną podróż do tego okresu. O 18:30 rozpocznie się koncert polskiej muzyki międzywojennej „Powróćmy jak za dawnych lat”.

Lata dwudzieste minionego wieku to niewątpliwie jeden z najbardziej  fascynujących i inspirujących okresów w modzie kobiecej. Królowała wówczas elegancja i dobry smak,  jednocześnie  był to czas wielkiej rewolucji. To właśnie wtedy prężnie rozwijały się różnego rodzaju ruchy emancypacyjne, które – poza działalnością polityczną – wywarły duży wpływ na świat mody. Coraz większa swoboda, odwaga i siła objawiająca się w działalności i zachowaniu kobiet odzwierciedliła się w ich strojach i fryzurach.

Koncert na 100-lecie praw wyborczych kobiet – „Powróćmy jak za dawnych lat”.

Stacja Kultura zaprasza 7 listopada o godz. 18:30 na koncert polskiej muzyki międzywojennej pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”.  Wystąpi zespół BELLCANTI z tenorem Markiem Gerwatowskim przy akompaniamencie pianisty Mateusza Lipińskiego. Koncert poprowadzi Marek Gerwatowski.

Muzyka z lat dwudziestych minionego wieku przywoła czas ekscytacji i nadziei, towarzyszących Polkom i Polakom sto lat temu, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tą wyjątkową atmosferę uchwyciła właśnie muzyka.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w warsztatach stylizacji retro, które odbędą się przed koncertem o godz. 17:00. Wprowadzą one wszystkich uczestników w nastrój okresu międzywojnia. Mile widziane własne stylizacje retro.

Koncert oraz  przygotowane stylizacje niewątpliwie będą wyjątkową okazją by doświadczyć magii okresu powojennego.

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Spotkanie z Anną Dziewit-Meller.

Stacja Kultura zaprasza 9 listopada o godz. 13:30 na spotkanie z Anną Dziewit-Meller, która opowie o odważnych, inteligentnych, buntowniczych a czasem kontrowersyjnych bohaterkach książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” . Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Siła tkwi w kobiecie”.

Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. Pora  odzyskać ich życiorysy. Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty. (Sylwia Chutnik)

Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Disko”, nominowana do Nagrody Literackiej „Gryfia”.  Ponadto wokalista i gitarzystka w zespole Andy. Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach bukbuk.