Rumskie szkoły dla Niepodległej

Uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali specjalny występ artystyczny, poświęcony polskiej drodze do niepodległości od XVIII wieku. Nie obyło się bez wystąpień, których nie powstydziłby się niejeden młody artysta.

W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII, a klasy młodsze reprezentowała II B oraz I C, której uczniowie brawurowo odtańczyli poloneza. Uczniowie II B odtańczyli zaś skoczną polkę.

Uroczysty apel rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a dokładniej wszystkich jego zwrotek. Była to też okazja do debiutu chóru szkolnego, który wykonał dwie pieśni. Scenografię stanowiła dekoracja nawiązująca do powstań oraz insurekcji kościuszkowskiej. Uczestnicy niepodległościowego apelu mieli wpięte kotyliony, które zostały wykonane przez uczniów SP nr 8.

Wydarzenie stanowiło także debiut dla dzieci z kółka fotograficznego, z klasy I B, które samodzielnie wykonały zdjęcia – fotoreportaż z tej uroczystości.

Okazało się, że wychowanie patriotyczne i wiedza historyczna nie jest obca najmłodszym podopiecznym szkoły. Występ został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli – wspólnie przez klasę 1 C oraz najmłodszą grupę oddziału przedszkolnego „Biedronek” 0 C.

Nie obyło się również bez niespodzianki! Pierwszoklasiści odtańczyli poloneza! Recytowali też wiersze patriotyczne. Najmłodsza grupa ,,Biedronek” trzy-, cztero- i  pięciolatków recytowała „Katechizm polskiego dziecka” (Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały…) oraz inne wiersze związane z symbolami narodowymi.

Świętujemy powrót Polski na mapy świata, a nasz szkolny program pokazał, że przez lata niewoli Polska przetrwała w sercach, umysłach, literaturze, muzyce i modlitwie. Pielęgnujemy wartości i tradycje, a nasza codzienna praca i nauka przyczynia się do budowania wspólnego państwa i dobra lokalnych społeczności – podsumowała Marzena Korzeniewska, dyrektor SP nr 8.


Działania podjęte przez SP nr 1 w Rumi w  związku obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

  • 11 listopada – udział szkolnego chóru  SP nr 1 pod kierunkiem p. Anny Szczygielskiej w koncercie „Dla Niepodległej” w hali MOSiR
  • 11 listopada – udział pocztu sztandarowego w obchodach miejskich
  • 9 listopada – Rekord dla Niepodległej

W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 dyrekcja, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracyjni SP nr 1 w Rumi przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Koncert „Dla Niepodległej” w SP nr 1 w Rumi dla społeczności miasta

8 listopada w SP nr 1 w Rumi odbył się koncert dla społeczności miasta, zadedykowany „Niepodległej”. Pomysłodawczyniami oraz autorkami scenariusza były p. Jolanta Gronek oraz p. Hanna Wojtaś, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

Dla szkoły było to przedsięwzięcie na duża skalę. W przygotowania zaangażowani byli nie tylko  nauczyciele i uczniowie, ale także absolwenci szkoły (skrzypce Piotr Wojtaś, występ solowy Piotr Góral), rodzice oraz sam dyrektor szkoły, p. Arkadiusz Skrzyński, którzy wspólnie koncertowali na szkolnej scenie.

Przygotowania trwały około miesiąca, dzieci uczyły się pieśni żołnierskich i patriotycznych, a także choreografii układów tanecznych (Polonez Ogińskiego, taniec Flagi) pod kierunkiem p. Żanety Knurek. W trakcie koncertu publiczność została odpytana z „Katechizmu polskiego dziecka”. Podsumowaniem wyjątkowego wieczoru „Dla Niepodległej” w Szkole Podstawowej nr 1 były słowa p. Ariela Sinickiego, radnego miasta Rumi  „Niepodległość nie została nam dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać”.

Rozśpiewana przerwa

8 listopada z  inicjatywy p. Anny Szczygielskiej na długiej przerwie przy akompaniamencie muzycznym uczniowie mieli możliwość zaśpiewania pieśni patriotycznych.

Kuchnia niepodległościowa

8 listopada w szkole został zorganizowany „Dzień Kuchni Polskiej”, promującej wspólne świętowanie odzyskania niepodległości Polski i jednocześnie tradycyjne dania rodzime. W tym dniu w udekorowanej w barwy narodowe stołówce zagościła kuchnia staropolska: schab ze śliwką.

Międzyświetlicowy konkurs plastyczny  „Kartka Urodzinowa dla Ojczyzny”.

W konkursie wzięły udział szkoły z Rumi, a także z miejscowości Mosty. Wszystkie nadesłane prace konkursowe były wyjątkowe i pomysłowe, a co za tym idzie trudno było wyłonić zwycięzców. Przy ocenie i wyborze nagrodzonych prac jury kierowało się następującymi kryteriami: samodzielnością wykonania pracy, pomysłowością autora, estetyką i różnorodnością wykorzystanych technik w pracy, a także poprawnością stylistyczną wypisanych życzeń. Doceniamy wkład włożony w przygotowanie konkursowych kartek urodzinowych dla Ojczyzny.

100 pozdrowień z Polski

Od początku roku szkolnego SP nr 1 uczestniczyła w akcji wymiany kartek pocztowych, widokówek  ze szkołami z różnych zakątków Polski. Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Justyna Itrych.

100 najpiękniejszych miejsc w Polsce

Wystawa prac uczniów  zorganizowana przez p. Magdalenę Bielińską

Wkrótce:

29 listopada – wieczór poetycki dla społeczności miasta „Bohema artystyczna w wolnej Polsce” – spotkanie w kawiarence literackiej, aby przenieść się na chwilę do lat 20. oraz 30., by poczuć atmosferę epoki, radość z odzyskanej niepodległości.

Listopad – wystawa w bibliotece SP nr 1 „Przedmioty codziennego użytku II RP”

Opracowała: M. Kowalewska


SP nr 6 w Rumi 9 listopada 2018 r. świętowała 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, podczas których uczniowie klas III-VIII, pod kierunkiem pań Bożeny Sobolewskiej, Agaty Pracel i Joanny Wilk, przedstawili inscenizację słowno-muzyczno-taneczną, będącą historyczną podróżą w czasie: od założenia państwa polskiego do dnia odzyskania przez nasz kraj upragnionej wolności.

Na tle pięknej scenografii, nawiązującej tematyką do przekazywanych treści, uczniowie, w formie recytacji, śpiewu oraz odgrywania scen najważniejszych momentów polskiej historii, ukazywali widzom kręte i wyboiste drogi naszej ojczyzny do odzyskania niepodległości. Całość występu muzycznie dopełnił szkolny chór pod kierunkiem pana Piotra Leszczyńskiego. Dobór wierszy, utworów muzycznych oraz symboli przewijających się przez całe przedstawienie był doskonałą lekcją patriotyzmu, która emocjonalnie poruszyła widzów.

Akademię uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta Rumi: pan Ariel Sinicki – przewodniczący Rady Miejskiej, pani Karolina Rydzewska – przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania oraz pani Katarzyna Pierzgalska – inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta.

Zdjęcia: Iwona Plata

Tekst opracowała: Marianna Kowalik-Świrska