Amazonki z regionu podzieliły się opłatkiem

Choć Wigilię będziemy obchodzić za ponad dwa tygodnie, niektórzy już teraz spotykają się, by złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem w gronie przyjaciół. W minioną sobotę (8 grudnia) takie spotkanie zorganizowały panie ze Stowarzyszenia Amazonki Rumia.

Odbywająca się we Władysławowie uroczystość przyciągnęła ponad 50 osób, pojawiły się m.in. przedstawicielki gdańskiego, gdyńskiego, wejherowskiego oraz puckiego oddziału stowarzyszenia „Amazonek”. Obecni byli także przedstawiciele władz, w tym zastępca burmistrza Rumi Piotr Wittbrodt.

Idea działania Amazonek jest bardzo szczytna. Prowadzenie działań profilaktycznych jest niezwykle ważne. Istotne jest również, by w trudnej sytuacji życiowej otrzymać odpowiednią pomoc i wsparcie od osób mających podobne doświadczenia – podkreślił Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. – Dziękuję za to, co robicie i życzę przede wszystkim zdrowia oraz wytrwałości w realizacji kolejnych inicjatyw – dodał.

Na koniec przedstawiciel władz miasta przekazał Amazonkom świąteczne kartki oraz wręczył okolicznościowy podarunek.


Amazonki to stowarzyszenia kobiet, którym usunięto pierś lub piersi w wyniku zmian nowotworowych. Przedstawicielki rumskiego koła spotykają się raz w tygodniu w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Pomagają sobie nawzajem, nierzadko odwiedzają w szpitalach i domach. Doradzają sobie także, jak pokonywać różne trudności po operacji odjęcia jednej albo obu piersi. Są żywym dowodem na to, że raka można pokonać. Zajmują się również profilaktyką, rozpowszechniając informacje o badaniach mammograficznych oraz kierując potencjalne pacjentki do odpowiednich przychodni onkologicznych i rehabilitacyjnych.