Zapraszamy na VI Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu

Koncerty białoruskich orkiestr i solistów, gościnne występy polskich zespołów oraz gwiazd estrady, a także konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe – między innymi takie atrakcje znalazły się w harmonogramie VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu.

Wydarzenie odbędzie się 22 lipca na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Wstęp jest płatny. Każdy, kto chciałby uczestniczyć w rumskiej odsłonie festiwalu, musi zakupić bilet w recepcji MOSiR-u w cenie 10 złotych lub 5 złotych dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej szczegółowych informacji na temat wydarzenia można znaleźć na Facebooku – https://www.facebook.com/events/1161598303980207/.

Artyści, którzy wystąpią podczas VI edycji festiwalu:

Wirtuoz gitary elektrycznej Jegor Dorożko z Mińska wraz ze swoim 6-osobowym rock bandem. Jest znany z wirtuozowskich transkrypcji przebojów z repertuaru Scorpions czy Metallici. Jegor Dorożko miał zaledwie 18 lat (2002 rok) , gdy otrzymał pierwszego Oscara w kategorii Najlepszy Gitarzysta The Rock. Dwa lata temu Jegor wykonywał również solo w legendarnym przeboju „Rock You Like a Hurricane” z repertuaru Scorpions.

Wybitny saksofonista Władysław Kalinowski, który zdobył serca polskiej publiczności w czasie zeszłorocznej V edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu fenomenalnym wykonaniem Ballady “Againts all Odds”.

Białoruska śpiewaczka Daria Chmielnickaja, która oprócz białoruskich utworów, wykona przebój „Fairytale”, z którym Białorusin Aleksander Rybak w 2009 roku zwyciężył na Eurowizji (prezentując Norwegię).

Popularny białoruski wokalista Paweł Kozicz, który fenomenalnie wykonał w czasie V edycji FKB przebój „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. W tym roku w duecie z Darią Chmielnicką wykona po raz pierwszy pieśń „Bruksela” autorstwa Igora Jankowskiego, dyrektora festiwalu.

Szkoła Tańca Współczesnego Show-Balet „Sensacja” z Witebska. Największa prywatna szkoła tańca na Białorusi, która w swoich 4 filiach, w ciągu 25 lat działalności, wykształciła ponad 16 000 tancerzy.

Alexander Minyonok – najmłodszy celebryta białoruskiego świata show biznesu. Jest białoruskim finalistą w eliminacjach do Dziecięcej Eurowizji 2016 i zwycięzcą ukraińskiego „Mam Talent”. Właśnie na Ukrainie został nazwany przez jurorów „białoruskim Justinem Bieberem”.

Duet taneczny Aleksandry Metery oraz Zuzanny Elendt ze Studio Tańca FLIC w Lęborku pod dyrekcją Małgorzaty Bieleckiej. W duecie z Aleksandrą Meterą wystąpi również Julia Sowa z Gdyni.

Przed widownią wystąpi także najmłodsza gwiazdeczka Pomorza – Jaśmina Wenta z Kołobrzegu, wnuczka znanego lęborskiego muzyka Andrzeja Wenty.

Na scenie pojawią się również Samira Gołąbek i Marta Byczk – młode wokalistki ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Wejherowie.