Rolkarstwo figurowe zagościło w Rumi

W minioną sobotę (8 września) w hali MOSiR odbyły się I Ogólnopolskie Zawody Rolkarstwa Figurowego o puchar Rumi. W zmaganiach uczestniczyło 22 zawodników i zawodniczek z całej Polski, w różnych kategoriach wiekowych. Reprezentantki rumskiego klubu zajęły wysokie lokaty. Było to pierwsze polskie wydarzenie tego typu.

Podczas zawodów rozegrane zostały zarówno konkurencje dziecięce i młodzieżowe, jak i dorosłych. Gościliśmy reprezentantów klubów, takich jak: MKS Rewia Warszawa, KS Axel Wrocław, jak również zawodników niezrzeszonych. Oprócz solistów wystąpiła również para sportowa, na co dzień trenująca w stolicy – wymienia Monika Jędrzejewska, instruktor oraz prezes Klubu Jazdy Figurowej „Spin on Rolls” Rumia.

Rumski klub reprezentowało 9 zawodniczek, które zajęły bardzo wysokie lokaty. W kategorii „silver” wyróżniły się: Marcelina Paluszkiewicz (1. miejsce w kat. Junior) oraz Natalia Wiatroszak (1. miejsce w kat. Cubs). W kategorii „recreational”: Zuzanna Nuszel (3. miejsce w kat. Junior) oraz Helena Miłek (1. miejsce w kat. Debs). Natomiast w kategorii „beginners” wyróżniły się: Maja Zalewska (1. miejsce w kat. Benjamin), Hanna Pade (2. miejsce w kat. Benjamin), Julia Kaźmierkiewicz (3. miejsce kat. w Benjamin), Nadia Sielawa (2. miejsce w kat. Junior) oraz Marta Melzer (3. miejsce w kat. Junior).

Do tej pory zawodnicy naszego klubu startowali tylko poza granicami kraju, w zawodach międzynarodowych, gdyż u nas jeszcze takie się nie odbywały.  Podczas tych wyjazdów zdobyliśmy doświadczenie, które teraz chcieliśmy wykorzystać, organizując pierwsze polskie zawody – wyjaśnia Monika Jędrzejewska. – Takie wydarzenie to ogromne emocje dla wszystkich startujących, ale również integracja środowiska rolkarskiego oraz wymiana doświadczeń, która jest niezwykle potrzebna dla rozwoju tej dyscypliny – podkreśla.

Jazda figurowa na rolkach jest dość młodą, lecz dynamicznie rozwijającą się dyscypliną w Polsce. Polega ona na wykonywaniu układu do muzyki, w którym zawarte są m.in. skoki, piruety, sekwencje kroków czy też sekwencje choreograficzne. Programy, w zależności od konkurencji, trwają od 1 do 3 minut.

Sport ten uczy dyscypliny, cierpliwości oraz wytrwałości. Mogą go uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Nierzadko zdarza się, że rodzic trenującego dziecka sam zaczyna jeździć i próbuje swoich sił w amatorskich zawodach.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji w Rumi za możliwość zorganizowania tak wspaniałego wydarzenia. Mamy ogromną nadzieję, iż zawody o puchar Rumi w rolkarstwie figurowym na stałe zagoszczą w kalendarzu wydarzeń naszego miasta. Marzymy też o zorganizowaniu międzynarodowych zawodów – podsumowuje prezes Klubu Jazdy Figurowej „Spin on Rolls” Rumia.