Trzej królowie zawitali w Rumi

Już po raz szósty, z okazji Święta Trzech Króli, uroczysty orszak przeszedł ulicami Rumi. W pochodzie, który wyruszył spod sanktuarium, uczestniczyły setki mieszkańców.

Lokalne obchody Objawienia Pańskiego rozpoczęły się od nabożeństwa odprawionego w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Około południa, po armatnim wystrzale, świętujący wyruszyli spod kościoła w kierunku pomnika świętego Jana Pawła II. Uroczystej kolumnie przewodzili halabardnicy, rycerze na koniach, szlachcice, trzej królowie, święta rodzina, zastęp aniołów, a nawet święty Mikołaj.

Niedaleko pomnika na świętujących czekała scena. Tam odbyła się inscenizacja pokłonu mędrców małemu Jezusowi, głos zabrali także poseł Jan Klawiter oraz burmistrz Michał Pasieczny. Zwieńczeniem obchodów był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Góralska Hora” ze Szczyrku, czyli folk kapeli sięgającej po instrumenty takie jak: skrzypce, cymbały węgierskie, kontrabas, róg pasterski, dudy oraz różnego rodzaju piszczałki. Chętni mogli także skorzystać z gorącego poczęstunku.

Wydarzenie zorganizowali wspólnie: Fundacja „Słowo”, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Urząd Miasta Rumi.


Objawienie Pańskie, oznaczające ukazanie się Boga człowiekowi, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie znane jest już od trzeciego wieku. Około sto lat później zagościło także na Zachodzie, gdzie potocznie nazywane jest Świętem Trzech Króli.

Według Ewangelii Mateusza, magowie lub – według innych tłumaczeń – mędrcy ze Wschodu, podążając za gwiazdą, przybyli do Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego króla żydowskiego. Gdy go zobaczyli, oddali mu pokłon, składając dary w postaci złota, kadzidła oraz mirry. Wydarzenie to nawiązuje do możliwości poznania Boga, dzięki poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.

Obecnie Objawienie Pańskie obchodzone jest w wielu polskich miastach poprzez jasełka oraz wspólne kolędowanie. Święto przyciąga całe rodziny, zachęcając uroczystą i radosną atmosferą.