Rumia podbija Cannes

Województwo pomorskie po raz kolejny bierze udział w największych targach nieruchomości w Europie – targach MIPIM w Cannes. Agencja Rozwoju Pomorza ponownie łączy na wspólnym stoisku promocyjnym największe miasta w regionie. Swoje najważniejsze projekty inwestycyjne prezentują Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański oraz Rumia, która w zeszłym roku dołączyła do pomorskich miast regularnie uczestniczących w targach.

Pomorski akcent

Targi MIPIM w Cannes rozpoczęły się 11 marca i potrwają do piątku (15 marca). To już trzydziesta edycja tego wydarzenia. Dzięki wieloletniej tradycji, przyciąga ono największych inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, przedstawicieli funduszy inwestycyjnych, deweloperów, liderów politycznych, a także przedstawicieli miast z całego świata. Łącznie to ponad 25 tysięcy osób z około 100 państw.

Poprzednie lata pokazały, że nawiązywane w Cannes relacje biznesowe owocują inwestycjami w regionie, na co przykładem jest m.in. wybudowanie Galerii Bałtyckiej przez firmę ECE, biurowca Tryton przez grupę Echo Investment czy zabudowa Targu Rakowego i Siennego przez firmę Multi Development. Rumia, podczas zeszłorocznego wydarzenia nawiązała współpracę z firmą Panattoni, która obecnie buduje w granicach tego miasta centrum logistyczne. Natomiast właściciele terenu byłej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku podpisali umowę z pracownią architektoniczną Henning Larsen z Kopenhagi na projekt Młodego Miasta. Ponadto w ramach zeszłorocznej edycji wydarzenia promowane były też wielkie projekty miejskie, takie jak Sea City i Międzytorze w Gdyni, Wyspa Spichrzów w Gdańsku i dziesiątki hektarów powierzchni inwestycyjnych przeznaczonych dla branży logistycznej.

Co w tym roku?

Tegoroczna oferta inwestycyjna województwa pomorskiego jest równie bogata i różnorodna jak w poprzednich latach. Łącznie prezentujemy blisko 520 hektarów powierzchni inwestycyjnych na terenie całego województwa, w tym tereny przeznaczone pod produkcję i logistykę, branżę hotelarską, rekreacyjną oraz mieszkaniową – wymienia Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Rumia, która należy do najszybciej rozwijających się miast w regionie – czego potwierdzeniem jest stały przyrost liczby mieszkańców oraz firm – ma w swojej ofercie 130 hektarów terenów inwestycyjnych. Obszar ten jest przeznaczony pod działalność przemysłową, usługi i logistykę.

– Już w tym roku nieruchomości te będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę sieciową i drogową – zapewnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Ogromną zaletą tego obszaru jest bliskość bocznicy kolejowej, umożliwiającej transport towarów wielkogabarytowych. Umiejscowienie naszych terenów przemysłowych w Dolinie Logistycznej Portu w Gdyni czyni Rumię drugą najbardziej atrakcyjną inwestycyjnie lokalizacją na Pomorzu, zaraz po Gdańsku – podkreśla.

Poprzez udział w targach Rumia chce przyciągnąć kolejnych inwestorów, co przełoży się na nowe miejsca pracy oraz regularne wpływy z podatków do budżetu miasta. W ten sposób miasto pozyska środki na oczekiwane przez mieszkańców inwestycje oraz działania społeczne.

Zmiany na rynku nieruchomości

Jak zauważają przedstawiciele Agencji Rozwoju Pomorza (Invest in Pomerania), pomorski rynek nieruchomości oferuje obecnie ogromne możliwości dla wszystkich sektorów gospodarki. Trójmiasto dysponuje ponad 775 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co stawia je na czwartym miejscu w rankingu największych rynków nieruchomości w Polsce.

W fazie dynamicznego rozwoju jest także rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych, napędzany ciągłym rozwojem zlokalizowanych w Trójmieście portów morskich – przypomina Wojciech Tyborowski, dyrektor Agencji Rozwoju Pomorza. – Efektem rekordowych przeładunków w portach jest konieczność rozbudowy zaplecza logistycznego. Według danych za trzeci kwartał ubiegłego roku dla całego kraju, popyt na tego typu nieruchomości znacznie przewyższył podaż (818 000 mkw.  w stosunku do 683 400 mkw.). Oznacza to duże możliwości inwestycyjne w naszym regionie – podsumowuje.

Europejska czołówka

W trakcie targów dużym zainteresowaniem cieszą się także nieruchomości przeznaczone dla branży hotelowej oraz mieszkaniowej. Województwo pomorskie rocznie odwiedza średnio 9 milionów turystów, a liczba ta z roku na rok stale wzrasta.

Trójmiasto znajduje się także w czołówce miast europejskich oraz jest liderem w Polsce według indeksu jakości życia. To pokazuje, że województwo pomorskie jest atrakcyjnym miejscem zarówno do spędzania urlopu, jak i stałego zamieszkania.

Zobacz wywiad – burmistrz Rumi Michał Pasieczny był gościem Marcina Piaseckiego (Rzeczpospolita) podczas Międzynarodowych Targów MIPIM 2019 w Cannes.