Rada Miejska Rumi składa się z 21 radnych, kadencja Rady trwa 5 lat. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym w gminie. Do właściwości Rady Miejskiej należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie jej działania, o ile ustawy nie stanowią inaczej, między innymi: uchwalanie statutu, powoływanie i odwoływanie na wniosek burmistrza skarbnika miasta, uchwalanie budżetu Miasta, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu, rozpatrywanie raportu o stanie gminy oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania z tego tytułu, podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uchwalanie programów gospodarczych, przyjmowanie programów rozwoju w trybie określonym w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, uchwalanie zakresu działania jednostek pomocniczych, podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach, podejmowanie uchwał w sprawach współdziałania z innymi gminami, podejmowanie uchwał w sprawach: herbu gminy, nazw ulic, wznoszenia pomników, nadawania honorowego obywatelstwa gminy.
Rada Miejska Rumi powołała ze swojego grona Komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania oraz skład osobowy.
Rada Miejska Rumi kontroluje działalność Burmistrza Miasta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych Gminy i w tym celu powołuje Komisję Rewizyjną.
Rada Miejska Rumi rozpatruje skargi na działania Burmistrza Miasta i gminnych jednostek organizacyjnych, a także wnioski oraz petycje składane przez obywateli i w tym celu powołuje Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.
Rada odbywa sesje zgodnie z planem pracy, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Obrady są jawne, transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
Organizację wewnętrzną oraz tryb pracy Rady Miejskiej Rumi określa Statut Miasta Rumi.