Sobota, 22 stycznia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

Rumski sztab WOŚP-u zachęca do udziału w charytatywnych licytacjach

Rumski sztab WOŚP-u zachęca do udziału w charytatywnych licytacjach18.01.2022
Rumski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęca do udziału w charytatywnych licytacjach. Celem tegorocznej zbiórki jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u polskich dzieci. Każdy, kto chce wesprzeć ten szczytny cel, może zalicytować m.in. WOŚP-ową koszulkę, ... czytaj całość »

Rumscy strażacy będą mieć nową siedzibę

Rumscy strażacy będą mieć nową siedzibę17.01.2022
Rumska straż pożarna doczeka się nowej siedziby. U zbiegu ulic Fredry i Reja powstanie najnowocześniejsza strażnica w województwie pomorskim. Inwestycja warta blisko 19 milionów złotych, finansowana z budżetu państwa, ma być gotowa w 2026 roku. czytaj całość »

Rumia: Honorowi dawcy krwi poszukiwani

Rumia: Honorowi dawcy krwi poszukiwani14.01.2022
Zbliża się pierwsza spośród zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Akcja odbędzie się 30 stycznia na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 (ul. Stoczniowców 6). Chętni muszą dokonać telefonicznej rejestracji. czytaj całość »

Na placu Kaszubskim powstanie nowa biblioteka, zaprojektował ją Jan Sikora – twórca Stacji Kultura

Na placu Kaszubskim powstanie nowa biblioteka, zaprojektował ją Jan Sikora – twórca Stacji Kultura10.01.2022
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zyska kolejną nowoczesną przestrzeń na wzór Stacji Kultura – filia znajdująca się przy ul. Kościelnej zostanie przeniesiona na plac Kaszubski. Zanim to jednak nastąpi, nowy lokal przejdzie gruntowny remont. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. czytaj całość »

Styczniowa akcja szczepień przeciw COVID-19 bez rejestracji

Styczniowa akcja szczepień przeciw COVID-19 bez rejestracji10.01.2022
W sobotę 15 stycznia w godzinach 13:00-18:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi odbędzie się akcja szczepień przeciw COVID-19. Nie trzeba się rejestrować. czytaj całość »

Niestraszny im wiatr, śnieg i mróz. Przejdą setki kilometrów, by promować krwiodawstwo

Niestraszny im wiatr, śnieg i mróz. Przejdą setki kilometrów, by promować krwiodawstwo 10.01.2022
Ruszyła kolejna edycja akcji społecznej „Ultrakrew – każdy ma swój krwiobieg”, w ramach której prowadzona jest ogólnopolska zbiórka krwi. Honorowy start sportowej części projektu, polegającej na pokonaniu 550-kilometrowej trasy wzdłuż Wybrzeża, miał miejsce 9 stycznia pod Urzędem Miasta Rumi. czytaj całość »

Na Błoniach Janowskich pojawią się pierwsze ścieżki dla spacerowiczów

Na Błoniach Janowskich pojawią się pierwsze ścieżki dla spacerowiczów05.01.2022
Rumia kontynuuje starania związane z zagospodarowaniem Błoni Janowskich, czyli obszaru usytuowanego pomiędzy ulicami Gdańską i Pomorską. Wiadomo już, że powstaną tam ścieżki techniczne, z których będą mogli korzystać również spacerowicze. Kolejne etapy parku na ujęciach wody będą realizowane we wspó... czytaj całość »

„Przejście” – wystawa fotografii i instalacja artystyczna Joanny Borowiec

„Przejście” – wystawa fotografii i instalacja artystyczna Joanny Borowiec03.01.2022
Przejście to opowieść o wewnętrznej przemianie, przejściu z jednego stanu życiowego w inny. Sytuacja spowodowana w ostatnim czasie izolacją, dezorientacją, mimo trudności doprowadziła do większej jedności, zespolenia, bliskości. Wystawa to osobista wypowiedź o podejmowaniu decyzji, zmianach wewnętrz... czytaj całość »

Warsztaty z cyjanotypii w Stacji Kultura

Warsztaty z cyjanotypii w Stacji Kultura03.01.2022
Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dzięki której możemy uzyskać oryginalne, awangardowe, charakterystycznie zabarwione na niebiesko odbitki. Wynaleziona została w 1842 roku przez angielskiego astronoma, chemika i fizyka sir Johna Herschela. Z cyjanotypią związana jest równi... czytaj całość »

Razem dla rozwoju dróg w północnej części regionu

Razem dla rozwoju dróg w północnej części regionu30.12.2021
Via Maris, Droga Czerwona i Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiasta mają zmienić komunikacyjne realia północnej części województwa pomorskiego. Z tego powodu jedenaście samorządów lokalnych oraz samorząd województwa pomorskiego zadeklarowało wspólne opracowanie szczegółowych koncepcji połączeń dro... czytaj całość »

Okolice dworca kolejowego w Rumi zmienią się nie do poznania

Okolice dworca kolejowego w Rumi zmienią się nie do poznania30.12.2021
Pierwszy kwartał 2022 roku ma przynieść ogromne zmiany w rejonie rumskiego dworca. Władze miasta planują rozpocząć budowę kolejnego węzła integracyjnego, tym razem w rejonie stacji kolejowej i pętli autobusowej zlokalizowanych przy ulicy Starowiejskiej. Pasażerowie i kierowcy skorzystają z nowej inf... czytaj całość »

Rumia zbuduje mieszkania pod klucz dla młodych i potrzebujących. Kolejne zdobyte dofinansowania z BGK

Rumia zbuduje mieszkania pod klucz dla młodych i potrzebujących. Kolejne zdobyte dofinansowania z BGK28.12.2021
Władze Rumi kontynuują zainicjowaną w 2015 roku politykę mieszkaniową. Miasto pozyskało kolejne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, tym razem na realizację dwóch budynków komunalnych przy ulicy Reja. Samorząd planuje także zbudować dodatkowy blok mieszkalny w formule społecznej inicjatywy... czytaj całość »

Postępowanie na nowe Mevo rozstrzygnięte

Postępowanie na nowe Mevo rozstrzygnięte27.12.2021
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wybrał najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na nowe Mevo. Jeżeli od tej decyzji nie będzie kolejnych odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej, na początku roku zostanie podpisana umowa z nowym operatorem – hiszpańską firmą City Bike Global SA w partnerstwie z... czytaj całość »

U pana Bazylego – początki Domu Kultury w Rumi

U pana Bazylego  – początki Domu Kultury w Rumi 23.12.2021
Współcześnie siedziba Miejskiego Domu Kultury mieści się w wyremontowanym wnętrzu klasycystycznego dworku. W okresie PRL-u placówka znajdowała się naprzeciwko dzisiejszej Galerii Rumia – w budynku dawnej świetlicy kulturalnej pobliskiej garbarni. Z miejskiej przestrzeni zniknęły już zarówno zakłady ... czytaj całość »

„Kolędy pod wspólnym niebem” z zespołem Enej

„Kolędy pod wspólnym niebem” z zespołem Enej22.12.2021
Zespół Enej zaprosił publiczność zgromadzoną w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi do wspólnego kolędowania. czytaj całość »

Biblioteka walczy o granty na projekty kulturalne

Biblioteka walczy o granty na projekty kulturalne22.12.2021
Końcówka roku to bardzo pracowity miesiąc dla ludzi kultury. W tym czasie uruchamiane są nabory do programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówki kulturalne z całej Polski przygotowują wnioski na realizację swoich projektów, a tylko te najlepsze otrzymają dotacje. Rumska bibliotek... czytaj całość »

Rumianie stworzyli kaszubskie szopki bożonarodzeniowe

Rumianie stworzyli kaszubskie szopki bożonarodzeniowe21.12.2021
Po rocznej przerwie powrócił Rumski Konkurs na Najładniejszą Kaszubską Szopkę Bożonarodzeniową. Wzorem poprzednich edycji prace zostały ocenione, nagrodzone i ostatecznie wyeksponowane w formie wystawy. Organizatorem konkursu był oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Święteg... czytaj całość »

Radni przygotowali świąteczne prezenty dla potrzebujących

Radni przygotowali świąteczne prezenty dla potrzebujących21.12.2021
Rada Miejska Rumi kontynuuje świąteczną tradycję polegającą na obdarowywaniu potrzebujących mieszkańców. Tym razem prezenty powędrują do dwóch rodzin. czytaj całość »

Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Rumi

Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Rumi20.12.2021
Dzięki młodzieży z rumskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego do naszego miasta dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Oficjalne przekazanie symbolicznego lampionu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu odbyło się 16 grudnia w tutejszym urzędzie miasta. czytaj całość »

Rumia Invest Park buduje halę magazynowo-produkcyjną przy ulicy Krzemowej

Rumia Invest Park buduje halę magazynowo-produkcyjną przy ulicy Krzemowej20.12.2021
Stworzony w 2019 roku projekt dotyczący kompleksowego zagospodarowania miejskich terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo-usługową staje się rzeczywistością. Przedstawiciele spółki Rumia Invest Park oraz konsorcjum firm Kruszywo sp. z o.o. i grupy Kruszywo sp. z o.o. 17 grudnia podpisali u... czytaj całość »

Aleksandra Hinc zakończyła udział w „Szansie na sukces”

Aleksandra Hinc zakończyła udział w „Szansie na sukces”20.12.2021
Do tegorocznego finału „Szansy na sukces. Opole 2022” zakwalifikowało się jedenastu wokalistów i jeden kwartet. Wśród uczestników znalazła się 24-letnia Aleksandra Hinc, mieszkanka Rumi, która na co dzień pracuje w firmie telekomunikacyjnej. czytaj całość »

Władze Rumi wyróżnione za działania na rzecz seniorów

Władze Rumi wyróżnione za działania na rzecz seniorów16.12.2021
Doceniając podejmowane przez Rumię działania na rzecz seniorów, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów uhonorował Złotymi Odznakami burmistrza Michała Pasiecznego i wiceburmistrza Ariela Sinickiego. Takie samo wyróżnienie za zasługi otrzymał również Mieczysław Grzenia, przewodniczący Rumskie... czytaj całość »

Masz za dużo jedzenia? Zapełnij społeczną lodówkę!

Masz za dużo jedzenia? Zapełnij społeczną lodówkę!15.12.2021
Zwłaszcza w świątecznym okresie masowo kupujemy zapasy żywności, zapełniając nimi kuchenne szafki i lodówki. Niestety niedługo później część zakupionych produktów trafia do śmietników, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich „przejeść”. Ze statystyk wynika, że żywność marnowana jest w aż 60% polskich gos... czytaj całość »

Rumia chce współtworzyć morską energetykę wiatrową. Powiat lęborski i Łeba dołączają do projektu

Rumia chce współtworzyć morską energetykę wiatrową. Powiat lęborski i Łeba dołączają do projektu14.12.2021
Kolejne samorządy chcą współtworzyć Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Starosta powiatu lęborskiego i burmistrz Łeby zobligowali się wprowadzić zmiany w zakresie edukacji i kształcenia zawodowego na potrzeby sektora morskiej energetyki wiatrowej. List intencyjny w tej spr... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń