Poniedziałek, 18 Październik 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Dla mediów


WYDZIAŁ PROMOCJI I ZIELENI MIEJSKIEJ:

  • 58 679-65-01
  • 58 679-65-71

KONTAKT DLA MEDIÓW (rzecznicy prasowi):

  • 530 613 446 – Anna Borys (a.borys@um.rumia.pl; promocja@um.rumia.pl)
  • 518 563 570 – Piotr Szymański (p.szymanski@um.rumia.pl)

Najlepsi uczniowie i nauczyciele nagrodzeni przez burmistrza

Najlepsi uczniowie i nauczyciele nagrodzeni przez burmistrza18.10.2021
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrodzono najlepszych uczniów i pracowników rumskich placówek oświatowych. Za swój wysiłek laureaci otrzymali nagrody finansowe z rąk Piotra Wittbrodta, wiceburmistrza Rumi. czytaj całość »

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 202212.10.2021
Podczas gali Budżetu Obywatelskiego – Rumia 2022, która odbyła się 12 października w tutejszym Multikinie, poznaliśmy wyniki tegorocznego głosowania. Spośród 47 projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację, wolą mieszkańców wybranych do realizacji zostało 12 koncepcji – po 4 z każdej kategorii. czytaj całość »

Studenci-seniorzy wracają na zajęcia

Studenci-seniorzy wracają na zajęcia11.10.2021
Po prawie półtorarocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii koronawirusa, słuchacze Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wracają na zajęcia. Uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 dokonał inicjator projektu i wykładowca profesor Edmund Wittbrodt. czytaj całość »

Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusy

Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusy11.10.2021
Blisko 29 litrów – tyle krwi udało się zebrać podczas ostatniej z tegorocznych rumskich zbiórek. Życiodajny płyn ponownie zasilił zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Akcji towarzyszyło hasło „Podziel się mocą, która płynie w twoich żyłach”. czytaj całość »

Marcin Szczygielski spotkał się z młodzieżą w Stacji Kultura

Marcin Szczygielski spotkał się z młodzieżą w Stacji Kultura11.10.2021
„Czy możemy zostać z Panem jeszcze godzinę?” – tymi słowami żegnała się z autorem młodzież uczestnicząca w spotkaniu, które odbyło się w Stacji Kultura 7 października i było częścią 8. edycji Festiwalu Literatury dla dzieci. czytaj całość »

Martyna Bunda opowiedziała o swej kaszubskiej duszy

Martyna Bunda opowiedziała o swej kaszubskiej duszy11.10.2021
W czwartek 7 października Stację Kultura odwiedziła pisarka i reporterka „Polityki” – Martyna Bunda. Za swoją debiutancką powieść pt. „Nieczułość” zdobyła pomorską nagrodę literacką „Wiatr od Morza” oraz nagrodę „Gryfia”. Natomiast za swoje teksty reporterskie była dwukrotnie nominowana do nagrody G... czytaj całość »

Metropolia dobrym miejscem do życia. Jest nas coraz więcej!

Metropolia dobrym miejscem do życia. Jest nas coraz więcej!11.10.2021
Rośnie liczba mieszkańców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W ciągu pół roku przybyło 1125 osób. Na podium jest gmina Żukowo. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w pierwszych 6 miesiącach 2021 roku liczba ludności tej gminy wzrosła o 868 – to najwięcej w całe... czytaj całość »

Utrudnienia w ruchu na ulicy Sabata

Utrudnienia w ruchu na ulicy Sabata11.10.2021
W nocy z 22 na 23 października, w godzinach 19:00-6:00, na ul. Sabata przeprowadzone zostaną prace związane z wykonaniem warstwy ścieralnej nawierzchni. W tym czasie ruch drogowy będzie się odbywał wahadłowo. Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwolą na przeprowadzenie prac, zostaną one przeniesione ... czytaj całość »

Znamy pierwszych wykonawców w przetargach na wspólne zakupy

Znamy pierwszych wykonawców w przetargach na wspólne zakupy07.10.2021
Znamy dostawców energii i oleju opałowego oraz usług pocztowych dla metropolitalnych samorządów i ich jednostek. W tym roku po raz 11 samorządy OMGGS-u przystąpiły do wspólnych zakupów energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Jedno duże zamówienie i silniej... czytaj całość »

Wycinka i sadzenie drzew – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Wycinka i sadzenie drzew – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania06.10.2021
Wprowadzona w 2017 roku kontrowersyjna zmiana przepisów dotyczących wycinki drzew (tak zwane Lex Szyszko) spowodowała, że wielu Polaków obecnie nie wie, jak pod względem formalnym powinien przebiegać taki proces. Problem ten dotyczy między innymi mieszkańców Rumi, którzy nierzadko chcąc się pozbyć d... czytaj całość »

Pierwszaki z Rumi oficjalnie rozpoczęły przygodę ze szkołą

Pierwszaki z Rumi oficjalnie rozpoczęły przygodę ze szkołą06.10.2021
Najpierw otrzymali listowne zaproszenia, a teraz oficjalnie stali się częścią szkolnych społeczności. Mowa o ponad sześciuset rumskich dzieciach, które kilka tygodni temu po raz pierwszy rozpoczęły rok szkolny, a 4 i 5 października uczestniczyły w uroczystym ślubowaniu i pasowaniu na ucznia. W odbyw... czytaj całość »

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę06.10.2021
Już dziś wypełnij ankietę na www.niecukrzymy.pl i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. czytaj całość »

Rugbowych emocji ciąg dalszy – za nami Rugby Amber Cup

Rugbowych emocji ciąg dalszy – za nami Rugby Amber Cup06.10.2021
W ubiegły weekend nasza młodzież wystąpiła w renomowanym gdańskim turnieju – Rugby Amber Cup. Z uwagi na duże zainteresowanie turniej rozgrywany był w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia startowali najmłodsi, czyli mini żaki i żaki, a następnego starsza młodzież – młodzicy i kadeci. czytaj całość »

Rozmowa o metamorfozie Góry Markowca z radnym Marcinem Kaczmarkiem

Rozmowa o metamorfozie Góry Markowca z radnym Marcinem Kaczmarkiem05.10.2021
Przetarg na budowę publicznej infrastruktury na Górze Markowca został rozstrzygnięty w grudniu 2020 roku. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na prawie 10 milionów złotych, przedstawiła firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku. Skąd wziął się pomysł na tę inwestyc... czytaj całość »

Warsztaty pod hasłem #odkorkujMYHEL

Warsztaty pod hasłem #odkorkujMYHEL30.09.2021
W środę 6 października w Jastarni OMGGS organizuje warsztaty pod hasłem #odkorkujMYHEL. Wnioski ze spotkania zostaną ujęte w Planie Mobilności dla Półwyspu Helskiego. Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców, samorządowców, planistów, ekspertów, przedstawicieli organizacji turystycznych i biznesu. czytaj całość »

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej29.09.2021
W sobotę 25 września odbył się XI Memoriał Lidii Lipińskiej, którego celem jest upamiętnienie trenerki drużyn unihokeja w Rumi i znanej propagatorki tej dyscypliny sportu. czytaj całość »

Rumia ponownie szuka honorowych dawców krwi

Rumia ponownie szuka honorowych dawców krwi28.09.2021
Przed nami ostatnia spośród zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Akcja odbędzie się 9 października na parkingu tutejszego MOSiR-u (ul. Mickiewicza 49), gdzie czekać będą mobilne punkty poboru krwi – tzw. krwiobusy. Chętni muszą dokonać telefonicznej rejestracji. czytaj całość »

Grając hity Beatlesów, poderwali seniorów do tańca

Grając hity Beatlesów, poderwali seniorów do tańca27.09.2021
Ponad pół wieku temu odbył się ostatni oficjalny koncert legendarnego zespołu muzycznego The Beatles. Choć grupa nigdy nie powróciła już na trasę, to jej piosenki do dziś można usłyszeć na żywo podczas różnych występów, między innymi za sprawą polskiego tribute bandu o nazwie Żuki. Wywodzący się z B... czytaj całość »

Przez tydzień w mieście królowała ekologiczna mobilność

Przez tydzień w mieście królowała ekologiczna mobilność23.09.2021
„Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” – takie hasło przewodnie towarzyszyło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), realizowanej od 16 do 22 września. W przedsięwzięcie zaangażowały się 223 samorządy, w tym Rumia. Z myślą o mieszkańcach tutejszy ... czytaj całość »

Trwa dystrybucja biletów na koncert zespołu Żuki

Trwa dystrybucja biletów na koncert zespołu Żuki21.09.2021
Burmistrz Rumi Michał Pasieczny, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Krzysztof Woźniak oraz Rumska Rada Seniorów zapraszają na miejskie obchody Dnia Seniora. Z tej okazji w niedzielę 26 września na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi odbędą się dwa koncerty zespołu Żuki. Występy będą bi... czytaj całość »

MDK zaprasza do udziału w castingu

MDK zaprasza do udziału w castingu21.09.2021
Zaprezentuj wiersz i zacznij swoją przygodę z aktorstwem! Miejski Dom Kultury w Rumi zachęca mieszkańców miasta i okolic, a zwłaszcza miłośników poezji i teatru, do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie projektu Wierszogadanie. Casting odbędzie się 4 października w siedzibie jednostki. Jedynym warunki... czytaj całość »

Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? – booktalking w Stacji Kultura

Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? – booktalking w Stacji Kultura20.09.2021
W jaki sposób zachęcać młodych do czytania? Jak rozmawiać o książkach, aby prowokować ciekawe dyskusje i rozbudzać literackie zainteresowania? – na te i inne pytania dotyczące czytania wśród dzieci i młodzieży odpowiadać będzie dr Michał Zając. Doświadczony promotor metody booktalkingu 29 września w... czytaj całość »

ETZT Rumia 2021 – utrudnienia w ruchu drogowym

ETZT Rumia 2021 – utrudnienia w ruchu drogowym17.09.2021
Urząd Miasta Rumi przypomina, że w najbliższą niedzielę (19 września) o godz. 16:00 rozpocznie się przejazd rowerowy, który spowoduje czasowe wstrzymanie ruchu na ulicach: Dębogórskiej, Gdańskiej, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury oraz Ceynowy. Utrudnienia na poszczególnych odcinkach potrwają do 30 minu... czytaj całość »

Skorzystaj z bezpłatnej linii nr 101

Skorzystaj z bezpłatnej linii nr 10116.09.2021
W czwartek 16 września rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. ETZT przypada zawsze w terminie 16-22 września. Motywem przewodnim tegorocznej edycji ETZT jest hasło „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”. czytaj całość »

Czwarta edycja Rumia Comic Con za nami

Czwarta edycja Rumia Comic Con za nami16.09.2021
W sobotę 11 września w Stacji Kultura odbyła się 4. edycja festiwalu kultury komiksowej Rumia Comic Con. W tym roku, mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, impreza ponownie przyciągnęła tłumy miłośników popkultury z całej Polski. Ponadto pierwszy raz w historii festiwalu pojawił się zagraniczny... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń