Środa, 14 Kwiecień 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia


Obrona rumskiego lotniska we wrześniu 1939 roku

Obrona rumskiego lotniska we wrześniu 1939 roku31.03.2021
W chwili wybuchu drugiej wojny światowej lotnisko w Rumi było niemal puste. Większość maszyn szkoleniowych, wojskowych i cywilnych ewakuowano jeszcze w sierpniu 1939 roku. Mimo to obiekt był dla Niemców ważnym strategicznie celem, który zamierzali szybko wyeliminować z użytku. czytaj całość »

Przystanek w Janowie

Przystanek w Janowie31.03.2021
Okolice przystanku SKM Janowo zmieniają się na naszych oczach. Wszystko za sprawą budowanego w tym miejscu tunelu, który ma połączyć dzielnicę z drogą krajową. Pierwszy przystanek kolejowy zorganizowano w tym miejscu już przed wojną – miał charakter służbowy i związany był ze znajdującą się w bezpoś... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie – „Oskarżony Skwierawski w Toruniu”

Rumia w archiwalnej prasie – „Oskarżony Skwierawski w Toruniu”31.03.2021
Artykuł ukazał się 1 lutego 1938 roku w „Słowie Pomorskim”. Opisuje on historię jednego z najsłynniejszych przedwojennych morderców – Władysława Skwierawskiego. W styczniu 1938 roku zatrzymano go we Lwowie pod zarzutem morderstwa warszawskiego taksówkarza Jana Szlendaka. Tekst w „Słowie” opisuje wcz... czytaj całość »

Urządzasz pokój dziecięcy? Mam dla Ciebie kilka wskazówek

Urządzasz pokój dziecięcy? Mam dla Ciebie kilka wskazówek31.03.2021
„Rodzina w mieście Rumia” się rozrasta. Jako jedna wielka „rodzina” mocno się już rozgościliśmy. W tym roku wielu deweloperów buduje tu osiedla, a kolejne osoby sprowadzają się do Rumi, kupując lub budując swoje wymarzone domy. Chciałam więc zagadać do tych nowych rodzin: Hej! Fajnie, że jesteście. ... czytaj całość »

„Zielono mi!” – wymiana roślinami kwitnie!

„Zielono mi!” – wymiana roślinami kwitnie!31.03.2021
Często pojawiające się w naszych domach rośliny są reakcją na impuls, który „dopadł” nas podczas codziennych zakupów. Zdarza się jednak, że jest to skrupulatnie zaplanowany zakup bądź otrzymany z jakiejś okazji prezent. A co, jeśli Wam powiem, że istnieją bardziej ekologiczne i zrównoważone metody p... czytaj całość »

Młodzi „Przygarniacze” na tropie elektrośmieci

Młodzi „Przygarniacze” na tropie elektrośmieci25.03.2021
Już w 2019 roku, w ramach ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pn. „Dobre rady na elektroodpady – oddaj mnie w dobre ręce”, w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi powstał zespół „Przygarniacze”. Grupę tworzy pięć dziewcząt z klasy siódmej: Natalia, Zuzia, Maja, Olga i Weronika, a opiekuje się nimi pani ... czytaj całość »

„Zielono mi!” – czy już przesadzamy?

„Zielono mi!” – czy już przesadzamy?16.03.2021
Cyklicznie zaglądam do mieszkań i domów rumian, aby pokazać światu ich imponujące kolekcje roślin. Zamieszczam również porady, którymi podzielili się ze mną mieszkańcy. Tym razem do swojego wnętrza zaprosiła mnie pani Basia, mieszkanka Rumi od ponad 25 lat, która chętnie opowiada o swojej kolekcji i... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń