Niedziela, 03 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Hejnał Rumi


Hejnał Rumi04.07.2024 r.


Premiera hejnału nastąpiła 20 czerwca 2024 roku podczas uroczystej inauguracji obchodów 800-lecia Rumi. Od tego czasu melodia jest odtwarzana w miejskiej przestrzeni podczas różnych wydarzeń i okoliczności.

Hejnał Rumi został stworzony w ramach konkursu będącego elementem miejskich obchodów 800-lecia. Organizatorem konkursu było Urząd Miasta Rumi, a partnerem miejska spółka Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Rumi.

Zgłoszenia były przyjmowane od 28 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Długość kompozycji miała wynosić od 20 do 60 sekund i dawać możliwość wykonania na trzy sposoby: na trąbkę solo, na trzy trąbki oraz na tzw. kwartet dęty blaszany.

Komisja konkursowa (w składzie: przewodniczący komisji Piotr Wittbrodt, zastępca przewodniczącego Krzysztof Brzozowski, członek Tomasz Winczewski, członek Dariusz Ignacy Wojciechowski) 28 maja podjęła decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca i nagrody głównej w wysokości 5 tysięcy złotych Beniaminowi Baczewskiemu oraz wyróżnienia i nagrody w wysokości 500 złotych Henrykowi Wieczyńskiemu.

Przy komponowaniu hejnału Rumi przyświecała mi myśl, by muzycznie uchwycić zarówno bogatą historię tego miasta, jak i jego współczesny, dynamiczny rozwój. Chciałem, aby melodia nawiązywała do tradycji fanfar trąbkowych sięgającej średniowiecza – okresu, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o Rumi. Jednocześnie harmonia i rytmika są zdecydowanie nowoczesne. Inspiracją były więc zarówno wydarzenia historyczne, które kształtowały Rumię na przestrzeni wieków, jak i jej współczesna energia, aspiracje i tożsamość – wyjaśnił autor hejnału Beniamin Baczewski, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista. – Wygrana w konkursie na hejnał Rumi to nie tylko docenienie mojej pracy jako kompozytora, ale także możliwość pozostawienia trwałego śladu w historii miasta. Jestem dumny, że moja muzyka będzie częścią codziennego życia mieszkańców i będzie towarzyszyć ważnym momentom w Rumi – dodał.

Hejnał Rumi – zapis nutowy utworu na pojedynczą trąbkę

Hejnał Rumi – zapis nutowy utworu na potrójną trąbkę

Hejnał Rumi – zapis nutowy utworu na kwartet dęty

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń