Premiera hejnału nastąpiła 20 czerwca 2024 roku podczas uroczystej inauguracji obchodów 800-lecia Rumi. Od tego czasu melodia jest odtwarzana w miejskiej przestrzeni podczas różnych wydarzeń i okoliczności.
Hejnał Rumi został stworzony w ramach konkursu będącego elementem miejskich obchodów 800-lecia. Organizatorem konkursu było Urząd Miasta Rumi, a partnerem miejska spółka Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Rumi.
Zgłoszenia były przyjmowane od 28 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Długość kompozycji miała wynosić od 20 do 60 sekund i dawać możliwość wykonania na trzy sposoby: na trąbkę solo, na trzy trąbki oraz na tzw. kwartet dęty blaszany.
Komisja konkursowa (w składzie: przewodniczący komisji Piotr Wittbrodt, zastępca przewodniczącego Krzysztof Brzozowski, członek Tomasz Winczewski, członek Dariusz Ignacy Wojciechowski) 28 maja podjęła decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca i nagrody głównej w wysokości 5 tysięcy złotych Beniaminowi Baczewskiemu oraz wyróżnienia i nagrody w wysokości 500 złotych Henrykowi Wieczyńskiemu.
– Przy komponowaniu hejnału Rumi przyświecała mi myśl, by muzycznie uchwycić zarówno bogatą historię tego miasta, jak i jego współczesny, dynamiczny rozwój. Chciałem, aby melodia nawiązywała do tradycji fanfar trąbkowych sięgającej średniowiecza – okresu, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o Rumi. Jednocześnie harmonia i rytmika są zdecydowanie nowoczesne. Inspiracją były więc zarówno wydarzenia historyczne, które kształtowały Rumię na przestrzeni wieków, jak i jej współczesna energia, aspiracje i tożsamość – wyjaśnił autor hejnału Beniamin Baczewski, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista. – Wygrana w konkursie na hejnał Rumi to nie tylko docenienie mojej pracy jako kompozytora, ale także możliwość pozostawienia trwałego śladu w historii miasta. Jestem dumny, że moja muzyka będzie częścią codziennego życia mieszkańców i będzie towarzyszyć ważnym momentom w Rumi – dodał.