Środa, 27 Styczeń 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia


Najstarsza rumska legenda – o głowie św. Barbary i biskupie z Rzymu

Najstarsza rumska legenda – o głowie św. Barbary i biskupie z Rzymu 12.01.2021
Z Rumią związanych jest przynajmniej kilka legend, wśród których najstarszą jest ta o głowie św. Barbary i biskupie z Rzymu uwięzionym na naszej ziemi. Drukiem ukazała się już w 1880 roku na łamach publikacji „Obrazy cudowne i miejsca w dzisiejszej Dyecezyi Chełmińskiej”, której autorem jest ksiądz ... czytaj całość »

Jedyny ślad po utraconym zabytku

Jedyny ślad po utraconym zabytku12.01.2021
Dawniej przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Kombatantów stała zabytkowa kaplica ufundowana w XVIII wieku przez ród Przebendowskich, ówczesnych właścicieli naszych ziem. Był to niewielki obiekt, acz malowniczy, który oprócz funkcji sakralnej pełnił rolę przystanku dla pielgrzymów zmierzających do Ka... czytaj całość »

Starożytna osada na Górze Markowca

Starożytna osada na Górze Markowca09.12.2020
Miłośnikom lokalnej historii Góra Markowca kojarzy się przede wszystkim z bitwą, jaką stoczono w jej okolicy wiosną 1945 roku. Do dzisiaj przetrwały namacalne ślady tego wydarzenia – fragmenty niemieckiej baterii przeciwlotniczej oraz system ziemnych umocnień. Z charakterystycznym wzniesieniem wiąże... czytaj całość »

Lech Wałęsa w Rumi

Lech Wałęsa w Rumi09.12.2020
Były prezydent Polski Lech Wałęsa wizytował Rumię – prywatnie i półoficjalnie – wiele razy. Do najważniejszych odwiedzin należały te z 29 września 1991 roku. Nie miały one znaczenia politycznego, wręcz przeciwnie – twórca Solidarności przyjechał wówczas do kościoła p.w. św. Judy Tadeusza, aby wziąć ... czytaj całość »

Henryk Skorowski: „zawsze kiedy wracam do Rumi, wszystko wydaje mi się najpiękniejsze”

Henryk Skorowski: „zawsze kiedy wracam do Rumi, wszystko wydaje mi się najpiękniejsze”09.12.2020
Ksiądz Henryk Skorowski to salezjanin, zasłużony profesor Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, pracownik naukowy uczelni od 1984 roku, koordynator Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, a przede wszystkim rodowity rumianin, który zgodził się opowiedzieć o pierwszych ... czytaj całość »

Początki „banditen Siedlung” – tak powstawało osiedle przy ul. Sabata i Kombatantów

Początki „banditen Siedlung” – tak powstawało osiedle przy ul. Sabata i Kombatantów04.11.2020
Dawniej mówiło się o tym miejscu „banditen Siedlung” (niem. „bandyckie osiedle”), obecnie określa się je nieoficjalnie „osiedlem Kombatantów”. Mowa o zespole kamienic położonych w Zagórzu, w rejonie ulic Sabata i Kombatantów – od nazwy tej ostatniej ulicy bierze się używane współcześnie miano. Histo... czytaj całość »

Ludwik Bach: „dawniej ludzie częściej się spotykali, chętniej rozmawiali”

Ludwik Bach: „dawniej ludzie częściej się spotykali, chętniej rozmawiali”04.11.2020
Kolejnym świadkiem historii, prezentowanym na łamach listopadowych Rumskich Nowin, jest człowiek wyjątkowy. Działacz kaszubski, samorządowiec, wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury, a przede wszystkim wielki pasjonat lokalnej historii – Ludwik Bach. czytaj całość »

Budki z piwem

Budki z piwem04.11.2020
W czasach PRL-u charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu były tzw. kioski piwne. Większość z nich wyglądała bardzo podobnie: wejście dla sprzedawcy znajdowało się z tyłu, z przodu było okienko, a pod nim długi parapet. Takie obiekty nie posiadały żadnej dodatkowej infrastruktury – trunki s... czytaj całość »

Powojenna Rumia – samodzielne miasto czy dzielnica Gdyni?

Powojenna Rumia – samodzielne miasto czy dzielnica Gdyni? 07.10.2020
Dziś (7 października 2020 roku) nasze miasto obchodzi 66. rocznicę otrzymania praw miejskich. Z zachowanych relacji i dokumentów wiadomo, że było to ogromne wydarzenie dla lokalnej społeczności. W tym kontekście warto wspomnieć, że jeszcze na początku lat pięćdziesiątych przyszłość Rumi jako oddziel... czytaj całość »

Trudne początki „drugiej Rumi”

Trudne początki „drugiej Rumi”07.10.2020
Janowo to niewątpliwie jedna z najgęściej zaludnionych części naszego miasta. Duże zespoły bloków mieszkalnych zaczęto budować w tym miejscu już pod koniec lat siedemdziesiątych. Początki tej „drugiej Rumi” (tak Janowo nazywano w prasie) nie były jednak łatwe. czytaj całość »

Rumia: Za PRL-u młodzież żyła sportem

Rumia: Za PRL-u młodzież żyła sportem07.10.2020
Młodzi mieszkańcy Rumi w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych żyli sportem i aktywnością fizyczną. Zawody sprawnościowe, mecze, spacery, a w wolnych chwilach kibicowanie – wokół tego krążyły zainteresowania dużej części młodzieży. Czasy te wspomina pan Jerzy Nowak, jeden z b... czytaj całość »

Wiadukt w Rumi

Wiadukt w Rumi19.08.2020
Przed 1970 rokiem w pobliżu miejsca, w którym dzisiaj znajduje się wiadukt drogowy, istniał przejazd kolejowy z rogatkami. Jak łatwo się domyślić, takie rozwiązanie komunikacyjne powodowało ogromne korki, w których tłoczyły się samochody i powozy konne. Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku rozpo... czytaj całość »

Zwierzęta hodowlane na ulicach miasta

Zwierzęta hodowlane na ulicach miasta19.08.2020
Przez całe dziesięciolecia widok żywego inwentarza – przede wszystkim krów, owiec, świń czy kur – nie był na ulicach Rumi niczym dziwnym. Wielu dawnych gospodarzy lub ich potomków wspomina z rozrzewnieniem czasy, kiedy ulice pełne były dzieci prowadzących zwierzęta na pastwiska (szczególnie w okolic... czytaj całość »

Gryf Pomorski w Rumi, Zagórzu i okolicach – działalność lokalnych partyzantów podczas II wojny światowej

Gryf Pomorski w Rumi, Zagórzu i okolicach – działalność lokalnych partyzantów podczas II wojny światowej18.08.2020
W czasie wojny na terenie Pomorza funkcjonowała organizacja konspiracyjna o nazwie „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski”. Zajmowała się ona m.in. pomocą lokalnej ludności, akcjami sabotażowymi, a także walką partyzancką. Jej przedstawiciele działali także w Rumi i Zagórzu. czytaj całość »

„Gastronomia z prawdziwego zdarzenia”

„Gastronomia z prawdziwego zdarzenia”03.08.2020
Dokładnie 1 sierpnia 1991 roku działalność rozpoczął hotel Faltom, jeden z symboli Rumi w latach dziewięćdziesiątych. Był to pierwszy tego typu obiekt w mieście. Powszechnie uznawano go za nowoczesny, wielkomiejski, odpowiadający zachodnioeuropejskim standardom. czytaj całość »

Mistrz Ryszard Dyrgałła – rumski epizod przedwojennego asa szybownictwa

Mistrz Ryszard Dyrgałła – rumski epizod przedwojennego asa szybownictwa31.07.2020
Ryszard Dyrgałła przed wojną należał do grona najlepszych polskich pilotów szybowcowych. Był też inżynierem lotnictwa i popularyzatorem wiedzy o samolotach. Mimo iż urodził się w Szarleju (obecnie dzielnica Piekar Śląskich), jako student Politechniki Gdańskiej i członek lokalnego aeroklubu był mocno... czytaj całość »

Mariusz Konarski: „dawniej samoloty nie były takie jak dzisiaj”

Mariusz Konarski: „dawniej samoloty nie były takie jak dzisiaj”30.07.2020
O rumskim lotnisku opowiedział w cyklu „Świadkowie historii” ekspert ds. historii lotnictwa i przedstawiciel Stowarzyszenia i Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – Mariusz Konarski. czytaj całość »

„Niemcy stworzyli w rejonie Rumi prawdziwą sieć umocnień”

„Niemcy stworzyli w rejonie Rumi prawdziwą sieć umocnień”29.07.2020
Kamil Anduła to jeden z najlepszych polskich historyków zajmujących się tematyką walk w rejonie Pomorza w 1945 roku. Na co dzień pracuje w warszawskim Wojskowym Biurze Historycznym, jest autorem licznych publikacji oraz monografii „1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte”. W rozmo... czytaj całość »

Kaktusiarnia państwa Hinzów

Kaktusiarnia państwa Hinzów 05.06.2020
Likwidowany obecnie obiekt przez całe lata był jedną z największych atrakcji naszego miasta – mowa o hodowli kaktusów Andrzeja i Łucji Hinzów. czytaj całość »

Historia mata Stefana Czerwińskiego – obrońcy rumskiego lotniska

Historia mata Stefana Czerwińskiego – obrońcy rumskiego lotniska05.06.2020
Krótko przed wybuchem II wojny światowej samoloty pozostające na płycie rumskiego lotniska zgrupowano w specjalny pododdział lotnictwa łącznikowego. Tak powstał Pluton Łącznikowy Dowództwa Lądowej Obrony Wybrzeża, który składał się z dwóch samolotów Aeroklubu Gdańskiego typu RWD-13 i jednego wojskow... czytaj całość »

Wiklinowa żyrafa przy drodze krajowej numer 6

Wiklinowa żyrafa przy drodze krajowej numer 606.05.2020
Jednym z charakterystycznych punktów Rumi jest parking przed delikatesami „Albo”, przy drodze krajowej nr 6, a właściwie ozdabiająca go 13-metrowa… wiklinowa żyrafa. czytaj całość »

Parcelacje ziemskie, czyli jak zmieniał się krajobraz przedwojennej Rumi

Parcelacje ziemskie, czyli jak zmieniał się krajobraz przedwojennej Rumi06.05.2020
Pola, łąki i pastwiska rozciągnięte u podnóży morenowych wzniesień, przecięte błękitną nitką Zagórskiej Strugi – tak przez wieki wyglądały tereny dzisiejszej Rumi. Dopiero w okresie międzywojennym ten jednostajny krajobraz zaczęła stopniowo wypełniać zabudowa jednorodzinna, która w wielu częściach n... czytaj całość »

Wzmianki o Zagórzu i Szmelcie w dawnej prasie i przewodnikach

Wzmianki o Zagórzu i Szmelcie w dawnej prasie i przewodnikach30.03.2020
Na przełomie XIX i XX wieku tereny obecnego Zagórza i Szmelty cieszyły się dużym uznaniem wśród letników. Miało to swoje przełożenie na liczbę wzmianek o obu miejscowości w przewodnikach, artykułach prasowych i reklamach. czytaj całość »

W pamięci rumian – „Piekiełko”

W pamięci rumian – „Piekiełko”30.03.2020
„Piekiełkiem” wielu mieszkańców Rumi błędnie nazywa rekreacyjną polanę leśną nieopodal osady Stara Piła. Do charakterystycznego miejsca dotrzeć można brukowanym przedłużeniem ulicy Kamiennej. czytaj całość »

Woda z Janowa, czyli historia głównego ujęcia wody dla Gdyni

Woda z Janowa, czyli historia głównego ujęcia wody dla Gdyni27.03.2020
Gwałtowny rozwój Gdyni w okresie międzywojennym miał ogromny wpływ na okoliczne miejscowości – także na Rumię-Zagórze i pobliskie Janowo. Ta ostatnia osada, dzisiaj duża dzielnica mieszkalna naszego miasta, już przed wojną pełniła ważną funkcję gospodarczą. czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń