Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Opat Dawid Konarski – dobrodziej Rumi

Opat Dawid Konarski – dobrodziej Rumi03.04.2024
W 1589 roku opatem klasztoru cystersów w Oliwie został Dawid Konarski. Zapisał się w historii jako sprawny administrator, który zbudował podstawy pod harmonijny rozwój oliwskiego zakonu w kolejnych dziesięcioleciach. Przysłużył się także Rumi – wówczas wsi klasztornej oraz siedzibie cysterskiego fol... czytaj całość »

Sanki, narty i święto dzieci – zima w dawnej Rumi

Sanki, narty i święto dzieci – zima w dawnej Rumi02.02.2024
Choć we współczesnej Rumi wciąż istnieją miejsca tętniące atmosferą dawnych zim, to jest ich znacznie mniej niż dawniej. Kilka „ostańców” w postaci niewysokich górek, z których szaleńczo zjeżdżają dzieci (ku grozie rodziców), nie może równać się z zimowymi zabawami sprzed kilkunastu czy kilkudzies... czytaj całość »

Czy Janowo ma swoją historię?

Czy Janowo ma swoją historię?04.07.2023
W sobotę 29 lipca o godzinie 10:00 odbędzie się spacer historyczny po Rumi-Janowie zatytułowany „Od folwarku do miasta”. Wycieczka rozpocznie się pod siedzibą Biblioteki Janowo (ul. Pomorska 11), a zakończy na Błoniach Janowskich, w pobliżu przedwojennej stacji pomp. Jedną z atrakcji spaceru będzie ... czytaj całość »

Rumia w latach dziewięćdziesiątych: wypożyczalnie kaset video

Rumia w latach dziewięćdziesiątych: wypożyczalnie kaset video04.05.2023
Współcześnie, chcąc obejrzeć konkretny serial czy film, korzystamy z dobrodziejstw technologicznych w postaci platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Disney+ czy Player. W latach dziewięćdziesiątych również można było obejrzeć „wideo na życzenie”, jednak za pośrednictwem… wypożyczalni ... czytaj całość »

Literka, Pewex, Delicje – janowskie „symbole” lat dziewięćdziesiątych

Literka, Pewex, Delicje – janowskie „symbole” lat dziewięćdziesiątych31.03.2023
Bywał w tych miejscach każdy, kto mieszkał w Janowie w latach dziewięćdziesiątych: księgarnia Literka, sklep wielobranżowy Pewex, cukiernia Delicje. Lokale te zyskały miano kultowych, choć pozostały już tylko w pamięci mieszkańców. czytaj całość »

Rumia lat dziewięćdziesiątych – zapowiedź nowej serii tekstów historycznych

Rumia lat dziewięćdziesiątych – zapowiedź nowej serii tekstów historycznych13.03.2023
Rozpoczynamy nowy cykl tekstów historycznych opowiadających o dziejach naszego miasta. Wspólnie będziemy przenosić się do lat dziewięćdziesiątych – rzeczywistości wprawdzie nieodległej, ale znacznie różniącej się od tej współczesnej. czytaj całość »

75 lat historii miejskiej biblioteki

75 lat historii miejskiej biblioteki09.01.2023
W 2023 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi będzie obchodzić 75-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń promujących czytelnictwo, ale i przypominających dzieje najstarszej instytucji kulturalnej w naszym mieście. czytaj całość »

Autolitografia Wiktora Gosienieckiego

Autolitografia Wiktora Gosienieckiego05.07.2022
Skarby Rumi to cykl artykułów prezentujących miejskie zbiory historyczne przechowywane w Stacji Kultura. Są wśród nich pamiątki dokumentujące wielowiekowe dzieje naszej małej ojczyzny: dokumenty, fotografie, monety, przedmioty codziennego użytku, militaria. W przyszłości planowana jest ich ekspozycj... czytaj całość »

Historia niezwykłej wycieczki – z kroniki harcerskiej 102. Drużyny im. Jana III Sobieskiego

Historia niezwykłej wycieczki – z kroniki harcerskiej 102. Drużyny im. Jana III Sobieskiego02.06.2022
Do zbioru najcenniejszych rumskich archiwaliów z pewnością zaliczyć można kronikę z 1938 roku przedstawiającą dzieje 102. Drużyny Harcerskiej im. Jana III Sobieskiego. Opisane są w niej najważniejsze wydarzenia, w których brali udział harcerze. Widziane z ich perspektywy, opisywane młodzieńczym języ... czytaj całość »

Niemiecka luneta ZF 1x11 z Góry Markowca

Niemiecka luneta ZF 1x11 z Góry Markowca12.05.2022
Skarby Rumi to cykl artykułów prezentujących posiadane przez miasto historyczne zbiory przechowywane w Stacji Kultura. Są wśród nich pamiątki dokumentujące wielowiekowe dzieje naszej małej ojczyzny: dokumenty, fotografie, monety, przedmioty codziennego użytku, militaria. W przyszłości planowana jest... czytaj całość »

Legitymacja i odznaka LOPP-u

Legitymacja i odznaka LOPP-u04.03.2022
Skarby Rumi to nowy cykl artykułów prezentujących posiadane przez miasto historyczne zbiory, przechowywane w Stacji Kultura. Są wśród nich pamiątki dokumentujące wielowiekowe dzieje naszej małej ojczyzny: dokumenty, fotografie, monety, przedmioty codziennego użytku, militaria. W przyszłości planowan... czytaj całość »

„Potrzeby wynikające z normatywów” – z raportu o stanie miasta Rumi, październik 1985 r.

„Potrzeby wynikające z normatywów” – z raportu o stanie miasta Rumi, październik 1985 r.01.02.2022
W październiku 1985 roku Zdzisław Kończyński, naczelnik miasta (odpowiednik dzisiejszego burmistrza), w odpowiedzi na uchwałę Miejskiej Rady Narodowej przygotował interesujący dokument: „Raport o stanie miasta Rumi”. W syntetyczny sposób opisywana jest w nim sytuacja młodej, wówczas zaledwie trzydzi... czytaj całość »

U pana Bazylego – początki Domu Kultury w Rumi

U pana Bazylego  – początki Domu Kultury w Rumi 23.12.2021
Współcześnie siedziba Miejskiego Domu Kultury mieści się w wyremontowanym wnętrzu klasycystycznego dworku. W okresie PRL-u placówka znajdowała się naprzeciwko dzisiejszej Galerii Rumia – w budynku dawnej świetlicy kulturalnej pobliskiej garbarni. Z miejskiej przestrzeni zniknęły już zarówno zakłady ... czytaj całość »

Pasaż przy ulicy Dąbrowskiego

Pasaż przy ulicy Dąbrowskiego20.12.2021
Pasaż przy ulicy Dąbrowskiego w okresie PRL-u stanowił jeden z najważniejszych punktów na handlowej mapie miasta. W jego obrębie można było zaopatrzyć się w pyszne wypieki od pana Kustusza, skorzystać z usług fotografa, krawca czy kaletnika, kupić kwiaty, zajrzeć do Rzemieślniczego Domu Towarowego. ... czytaj całość »

Świąteczne życzenia przedsiębiorców z Rumi zamieszczone w Gazecie Gdańskiej z 1935 roku

Świąteczne życzenia przedsiębiorców z Rumi zamieszczone w Gazecie Gdańskiej z 1935 roku16.12.2021
Świąteczne życzenia przedsiębiorców z Rumi zamieszczone w Gazecie Gdańskiej z 14-15 grudnia 1935 roku. Zwyczajowe anonse kierowali do swoich klientów właściciele znanych punktów usługowych, sklepów czy manufaktur. W przedwojennej gminie funkcjonowało wiele takich obiektów. czytaj całość »

„Jeden z najpiękniejszych gmachów szkolnych na Wybrzeżu i w ogóle Kaszubach”. Okoliczności powstania dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka

„Jeden z najpiękniejszych gmachów szkolnych na Wybrzeżu i w ogóle Kaszubach”. Okoliczności powstania dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka03.11.2021
Gwałtowny przyrost ludności, z jakim mierzyła się gmina Rumia-Zagórze w okresie przedwojennym, stwarzał liczne problemy. Jednym z nich była niewystarczająca liczba miejsc w lokalnych szkołach. Braki przez jakiś czas łatano doraźnymi modernizacjami istniejących obiektów, jednak ostateczne rozwiązanie... czytaj całość »

W pamięci rumian: Młyn przy ulicy Młyńskiej

W pamięci rumian: Młyn przy ulicy Młyńskiej03.11.2021
Młyn przy ulicy Młyńskiej – obecnie siedziba firmy Bob-Rollo, przed wojną własność rodziny Marszałkowskich, po wojnie niejakiego Krupy. W stosunku do stanu pierwotnego budynek uległ licznym modernizacjom: na przestrzeni lat zlikwidowano koło młyńskie i turbinę prądotwórczą, zasypano pobliski staw (d... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie: Dziennik Bałtycki z 5 sierpnia 1968 roku

Rumia w archiwalnej prasie: Dziennik Bałtycki z 5 sierpnia 1968 roku05.10.2021
Artykuł z Dziennika Bałtyckiego (wydanie z 5 sierpnia 1968 roku) dotyczący pisowni nazwy naszego miasta w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku. Błędna odmiana „Rumii”, spotykana sporadycznie po dziś dzień, do połowy lat sześćdziesiątych była niemal powszechna. Dla wielu ludzi stanowiła naturalne na... czytaj całość »

W pamięci rumian: Samochody w dobie transformacji

W pamięci rumian: Samochody w dobie transformacji05.10.2021
W latach dziewięćdziesiątych ulice polskich miast, w tym Rumi, zmieniły się nie do poznania. Nie był to efekt inwestycji (w trudnej potransformacyjnej rzeczywistości realizowano je stopniowo), a rewolucji motoryzacyjnej. Polska otworzyła się na rynki zachodnie: oprócz tradycyjnych polonezów, małych ... czytaj całość »

Obrona Reduty: Walki w pobliżu Góry Markowca we wrześniu 1939 roku

Obrona Reduty: Walki w pobliżu Góry Markowca we wrześniu 1939 roku05.10.2021
W zbiorowej pamięci Góra Markowca zapisała się przede wszystkim jako miejsce krwawych walk między wojskami polsko-radzieckimi i niemieckimi w marcu 1945 roku. Tymczasem wzniesienie, wraz z najbliższymi okolicami, odegrało równie ważną rolę w czasie obrony Wybrzeża już we wrześniu 1939 roku. czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie: Dziennik Bałtycki z 12 czerwca 1951 r.

Rumia w archiwalnej prasie: Dziennik Bałtycki z 12 czerwca 1951 r.08.09.2021
Artykuł z Dziennika Bałtyckiego (wydanie z 12 czerwca 1951 r.) dotyczący problemu braku ogólnodostępnych łaźni dla mieszkańców. W pierwszych latach po wojnie wiele mieszkań i domów nie posiadało dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. W związku z tym część mieszkańców postulowała budowę łaźni,... czytaj całość »

Okupacyjne wspomnienia Andrzeja Dolińskiego (część druga)

Okupacyjne wspomnienia Andrzeja Dolińskiego (część druga)08.09.2021
Zbiory Wirtualnego Muzeum Rumi zasiliła cyfrowa kopia wspomnień spisanych przez zmarłego niedawno Andrzeja Dolińskiego. Spędził on dzieciństwo w okupowanej Rumi, a swoje przeżycia na krótko przed śmiercią zrelacjonował w swoistym pamiętniku pt. „Żywot Jędrzeja (nie)poczciwego”. Ten wyjątkowy zbiór w... czytaj całość »

W pamięci rumian: Otwarcie stadionu 20-lecia PRL-u

W pamięci rumian: Otwarcie stadionu 20-lecia PRL-u08.09.2021
W 1964 roku swoją działalność zainaugurował stadion sportowy, który wówczas określano mianem Stadionu 20-lecia PRL-u. Uroczystego otwarcia dokonał ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Antoni Zaleski. W ramach inauguracji zorganizowano turniej piłkarski (brał w nim udział m.in. ... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie: Słowo Pomorskie z 8 kwietnia 1927 r.

Rumia w archiwalnej prasie: Słowo Pomorskie z 8 kwietnia 1927 r.09.08.2021
Krótki artykuł ze Słowa Pomorskiego z 8 kwietnia 1927 r. zachęcający do zapisywania się na zajęcia rumskiego Uniwersytetu Ludowego. Instytucja mieściła się w dzisiejszym hotelu Biały Dworek. Placówka powstała z inicjatywy Towarzystwa Czytelni Ludowych. W okresie zaborów głównym celem aktywności Towa... czytaj całość »

O początkach Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w stulecie konsekracji świątyni

O początkach Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w stulecie konsekracji świątyni09.08.2021
W czerwcu 2021 roku Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, najstarsza czynna świątynia na terenie naszego miasta, obchodził stulecie konsekracji. Z tej okazji zorganizowano liczne wydarzenia oraz wystawę historyczną, którą oglądać można na kościelnym dziedzińcu. Także na łamach Rumskich Nowin pra... czytaj całość »

W pamięci rumian: Kapliczka św. Jana Nepomucena

W pamięci rumian: Kapliczka św. Jana Nepomucena09.08.2021
Na dziedzińcu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego obejrzeć można zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. W czasach międzywojennych rzeźba znajdowała się przy ulicy Kościelnej. Podczas okupacji, w obawie przed jej zniszczeniem, mieszkańcy Rumi ukryli ją najpierw w pobliskim magazynie zbożowym, a późn... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie: Dzień Bydgoski, 9 sierpnia 1932 r.

Rumia w archiwalnej prasie: Dzień Bydgoski, 9 sierpnia 1932 r.06.07.2021
Reklama z Dnia Bydgoskiego wydanego 9 sierpnia 1932 roku informuje o parcelacji i sprzedaży posiadłości Ryszarda Kusche, ostatniego właściciela kompleksu fabrycznego (tartaku) zlokalizowanego na terenie dzisiejszego parku Starowiejskiego. Opisywany w reklamie „dom pański” z ośmioma pokojami to dzisi... czytaj całość »

Okupacyjne wspomnienia Andrzeja Dolińskiego

Okupacyjne wspomnienia Andrzeja Dolińskiego 06.07.2021
W ostatnich tygodniach zbiory Wirtualnego Muzeum Rumi zasiliła cyfrowa kopia wspomnień spisanych przez zmarłego niedawno Andrzeja Dolińskiego. Spędził on dzieciństwo w okupowanej Rumi, a swoje przeżycia na krótko przed śmiercią zrelacjonował w swoistym pamiętniku pt. „Żywot Jędrzeja (nie)poczciwego”... czytaj całość »

Najciekawsze rumskie artefakty

Najciekawsze rumskie artefakty08.06.2021
Na przełomie kwietnia i maja tego roku uruchomione zostało Wirtualne Muzeum Rumi. W ramach nowego projektu, realizowanego w oparciu o funkcjonujące od czterech lat Cyfrowe Archiwum Społeczne, powstała witryna internetowa, w której obrębie gromadzone są różnorodne informacje dotyczące lokalnych dziej... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń