Środa, 03 Czerwiec 2020

50 wniosków w Budżecie Obywatelskim


08.05.2019 r.


Zakończył się pierwszy etap Budżetu Obywatelskiego 2020 w Rumi, czyli zgłaszanie projektów. Mieszkańcy przygotowali łącznie 50 propozycji i udowodnili, że nie brakuje im pomysłów na wydatkowanie 1,5 mln złotych.  Teraz nastąpi formalna weryfikacja złożonych wniosków. Prace w tym zakresie zakończą się 9 sierpnia.

Pomysły można było zgłaszać do 30 kwietnia, jednak najwięcej wniosków zarejestrowano w ostatnich dniach. Mieszkańcy zaproponowali m.in. doświetlenie przejść dla pieszych, instalację fontanny multimedialnej w parku Starowiejskim, budowę boiska do gry w bule, czy powstanie skansenu fortyfikacji na Wzgórzu Markowca. To przykłady projektów inwestycyjnych. 

Natomiast projekty prospołeczne dotyczą m.in. organizacji zajęć warsztatowych z j. angielskiego oraz informatyki, nauki tańca, przeprowadzenia kursu samoobrony dla kobiet czy kontynuacji serialu dokumentalnego.  

Bardzo nas cieszy coraz większe zaangażowanie mieszkańców tą formą współdecydowania o miejskim budżecie. Pojawiają się coraz ciekawsze pomysły na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, czy organizację czasu wolnego. Mamy nadzieję, że tak duża liczba wniosków przełoży się na rekordową frekwencję na etapie głosowania- mówi zastępca burmistrza Piotr Wittbrodt. 

Rozpoczęła się już weryfikacja zgłoszonych projektów. Komisja sprawdzi, czy dokumentacja jest kompletna i spełnia wszelkie wymogi formalne. Proces ten zakończy się 9 sierpnia. Pomysły, które przejdą weryfikację, zostaną poddane głosowaniu.

W tym roku, podobnie jak w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego w Rumi, do dyspozycji mieszkańców jest 1,5 mln złotych. Maksymalna wartość projektów inwestycyjnych wynosi 300 tysięcy złotych, a prospołecznych 50 tysięcy.

Pełna lista projektów będzie dostępna na stronie rumia.budzet-obywatelski.org

Kalendarz wydarzeń