Wtorek, 17 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Nabór do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021

Nabór do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 202113.05.2022
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021. Propozycje można przesyłać do 5 września 2022 r. Laureatów poznamy w październiku. czytaj całość »

Niemiecka luneta ZF 1x11 z Góry Markowca

Niemiecka luneta ZF 1x11 z Góry Markowca12.05.2022
Skarby Rumi to cykl artykułów prezentujących posiadane przez miasto historyczne zbiory przechowywane w Stacji Kultura. Są wśród nich pamiątki dokumentujące wielowiekowe dzieje naszej małej ojczyzny: dokumenty, fotografie, monety, przedmioty codziennego użytku, militaria. W przyszłości planowana jest... czytaj całość »

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim12.05.2022
Bez wątpienia najbardziej radosnym, wiosennym wydarzeniem sportowym przez lata był Bieg Wielkanocny. Na szczególną atmosferę tej imprezy składały się piękne leśne trasy, wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, zaangażowanie rumskich parafii oraz atrakcyjne nagrody, wśród których nie brakowało nawe... czytaj całość »

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków12.05.2022
Wydział Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rumi przypomina, iż korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków w ramach zwykłego korzystania z wód wymaga... czytaj całość »

Ostrzeżenie meteorologiczne – sztorm (12.05.2022 r.)

Ostrzeżenie meteorologiczne – sztorm (12.05.2022 r.)12.05.2022
WCZKG.3160 woj.pomorskie IMGW-PIB OSTRZEGA SZTORM/2 pomorskie, środkowa i wschodnia strefa brzegowa, w dzień 12.05 i wieczorem 12.05 sztorm do 8 B. czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania – koncert profilaktyczny „Wyrwani z Niewoli”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania – koncert profilaktyczny „Wyrwani z Niewoli”12.05.2022
W czwartek 5 maja 2022 r. do Urzędu Miasta Rumi wpłynęła w trybie art. 19a ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. Koncert Profilaktyczny „Wyrwani z Niewoli” złożona przez Salezjańską Fundację „Zwiastowan... czytaj całość »

Erasmus+: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zapamiętają ten wyjazd do końca życia

Erasmus+: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zapamiętają ten wyjazd do końca życia12.05.2022
Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi, jako jedyna szkoła podstawowa w mieście, kontynuuje współpracę z partnerskimi placówkami w ramach unijnego programu Erasmus+ „Your Region Through the Middle Ages” (Twój Region w Epoce Średniowiecza). Dotychczas odbyły się trzy wizyty: we Włoszech, Portugalii i Hiszpani... czytaj całość »

Niepełnosprawność a dorosłe życie. Niecodzienna wizyta w urzędzie miasta

Niepełnosprawność a dorosłe życie. Niecodzienna wizyta w urzędzie miasta12.05.2022
Dominik, którego pasje i marzenia opisywaliśmy w 2020 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, odebrał swój dowód osobisty. Co przez niespełna dwa lata zmieniło się w życiu tego chłopca z zespołem Downa? czytaj całość »

Fontanna w Janowie została uruchomiona po rocznej przerwie

Fontanna w Janowie została uruchomiona po rocznej przerwie11.05.2022
Z początkiem maja uruchomiona została fontanna znajdująca się w janowskim parku, przy ulicy Filtrowej w Rumi. Wodotrysk jest wyłącznie ozdobnym elementem miejskiej architektury, kąpiel bądź picie wody z fontanny może stanowić zagrożenie dla zdrowia. czytaj całość »

Przy ulicy Starowiejskiej powstaje boisko

Przy ulicy Starowiejskiej powstaje boisko10.05.2022
Zlokalizowany pomiędzy parkiem Starowiejskim a miejskim stadionem teren, który przez lata stanowił nieużytek, wkrótce zostanie zagospodarowany. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi stworzy tam boisko trawiaste. Inwestycja zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. czytaj całość »

Podzielili się krwią, by ratować ludzkie życie

Podzielili się krwią, by ratować ludzkie życie09.05.2022
Za nami druga spośród zaplanowanych na ten rok miejskich zbiórek krwi w Rumi. Koordynowana przez urząd miasta akcja odbyła się w sobotę 7 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. Tym razem udało się zebrać prawie 28 litrów krwi. czytaj całość »

Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskie

Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskie09.05.2022
Wolontariusze, którzy 7 maja wzięli udział w akcji społecznej polegającej na uprzątnięciu Błoni Janowskich, zapełnili odpadami kilkadziesiąt worków. Natrafiali przede wszystkim na butelki, puszki i pety. Przedsięwzięcie zorganizowała miejska radna Liliana Bareła-Palczewska. czytaj całość »

Ukraińcy oficjalnie podziękowali władzom i mieszkańcom Rumi

Ukraińcy oficjalnie podziękowali władzom i mieszkańcom Rumi09.05.2022
Lokalny przedsiębiorca Michał Złoch, który jest osobiście zaangażowany w transportowanie darów na Ukrainę oraz ewakuację uchodźców, przekazał władzom Rumi oficjalne podziękowania od wschodnich sąsiadów. Pismo podpisali przedstawiciele dwóch organizacji militarnych: „Samoobrona Boryslava” i „Spilka V... czytaj całość »

Bibliotekarze świętowali „na słodko”

Bibliotekarze świętowali „na słodko”09.05.2022
Rumia już po raz 37. celebrowała Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja. Z tej okazji wiceburmistrz Piotr Wittbrodt odwiedził pracowników Stacji Kultura, by złożyć im życzenia oraz poczęstować okolicznościowymi babeczkami. czytaj całość »

Amnestia w bibliotece, czyli „Maj bez kar”

Amnestia w bibliotece, czyli „Maj bez kar”09.05.2022
Maj to wyjątkowy czas dla wszystkich czytelników, którzy obawiają się zwrócenia przetrzymanych książek. Od 1 do 31 maja rumska biblioteka anuluje bowiem wszystkie biblioteczne kary. Taka możliwość zdarza się bardzo rzadko. Z tej okazji bibliotekarze nakręcili nawet film, w którym z uśmiechem zachęca... czytaj całość »

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie08.05.2022
Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, dla Europy zakończył się 8 maja 1945 roku. Dokładnie 77 lat później, między innymi w Rumi, symbolicznie upamiętniono to wydarzenie, oddając hołd poległym obrońcom. czytaj całość »

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy06.05.2022
Stolem, Rugan, lekkoatleta, rugbysta i pszczoła – te ogromne postacie stały się ozdobami miejskiej przestrzeni w Rumi. Jest to efekt wysiłku czterech rzeźbiarzy, którzy w cztery dni, za pomocą pił łańcuchowych i frezów, przemienili około dwumetrowe fragmenty ściętych topoli w prawdziwe dzieła sztuki... czytaj całość »

Rumia jest gotowa na przyjęcie „pogromców komarów”

Rumia jest gotowa na przyjęcie „pogromców komarów”06.05.2022
Na budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Towarowej i 3 Maja oraz na siedzibie rumskiego MOSiR-u pojawiło się ponad 40 budek lęgowych, w których mogą zamieszkać jerzyki. Jest to coraz mniej liczny gatunek ptaków, które w ciągu swojego 20-letniego życia codziennie zjadają tysiące owadów, ... czytaj całość »

Społeczne sprzątanie Błoni Janowskich

Społeczne sprzątanie Błoni Janowskich05.05.2022
Zachęcamy do udziału w sobotniej (7 maja) akcji społecznej polegającej na wspólnym uprzątnięciu odpadów z Błoni Janowskich. czytaj całość »

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym akcji „Lato 2022”

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym akcji „Lato 2022”05.05.2022
Gmina miejska Rumia ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych gminy w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży – LATO 2022. Termin składania ofert ustala się do 27 maja 2022 r. do godz. 15:30. czytaj całość »

Ekologiczny festyn przyciągnął tłumy mieszkańców Rumi

Ekologiczny festyn przyciągnął tłumy mieszkańców Rumi04.05.2022
Za nami festyn „Rumia z Ekologią”, podczas którego mieszkańcy bawili się licznie na kompleksie boisk przy ul. Bukowej w Rumi. Frekwencja dopisała. czytaj całość »

Anna Ławrukajtis, zawodniczka RKS-u, otarła się o podium podczas mistrzostw Polski

Anna Ławrukajtis, zawodniczka RKS-u, otarła się o podium podczas mistrzostw Polski04.05.2022
Najlepsi lekkoatleci z całego kraju spotkali się 23 kwietnia na stadionie miejskim w Międzyrzeczu, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Rywalizacja główna została podzielona na kategorię seniorów oraz kategorię U23, czyli osób poniżej 23 lat. Przyznawano także medale w kat... czytaj całość »

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym04.05.2022
Za nami największe w Polsce i jedne z największych w Europie zawody w kartingu halowym – Polish Indoor Kart Championship. Z tej okazji do Szczecina przyjechali doświadczeni zawodnicy z niemal całego kontynentu. W gronie zwycięzców znalazł się Ziemowit Werra, mieszkaniec Rumi. czytaj całość »

Zawodnicy dali pokaz jazdy figurowej

Zawodnicy dali pokaz jazdy figurowej04.05.2022
W minioną sobotę (30 kwietnia) w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi odbyło się wydarzenie „Wspieramy Talenty – pokazy jazdy figurowej zawodników klubu KJF Spin on Rolls”. czytaj całość »

Uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja04.05.2022
Tegoroczne miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja powróciły do formuły obowiązującej przed epidemią COVID-19. W uroczystości wzięli udział żołnierze, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz na czele z wiceburmistrzem Arielem Sinickim oraz przewodniczącym... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń