Poniedziałek, 18 Październik 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia


Baza rumskich organizacji pozarządowych

Działające w Rumi organizacje pozarządowe są aktywnym partnerem w realizacji zadań gminy oraz działań na rzecz rozwoju miasta. Doceniając ogromne znaczenie organizacji pozarządowych, przystąpiono do stworzenia bazy danych, która dostarczy mieszkańcom, władzom miasta, organizacjom i innym podmiotom a... czytaj całość »

Najlepsi uczniowie i nauczyciele nagrodzeni przez burmistrza

Najlepsi uczniowie i nauczyciele nagrodzeni przez burmistrza18.10.2021
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrodzono najlepszych uczniów i pracowników rumskich placówek oświatowych. Za swój wysiłek laureaci otrzymali nagrody finansowe z rąk Piotra Wittbrodta, wiceburmistrza Rumi. czytaj całość »

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 202212.10.2021
Podczas gali Budżetu Obywatelskiego – Rumia 2022, która odbyła się 12 października w tutejszym Multikinie, poznaliśmy wyniki tegorocznego głosowania. Spośród 47 projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację, wolą mieszkańców wybranych do realizacji zostało 12 koncepcji – po 4 z każdej kategorii. czytaj całość »

Zmiana rachunków bankowych urzędu i zamknięcie kasy

Zmiana rachunków bankowych urzędu i zamknięcie kasy11.10.2021
Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana banku obsługującego Urząd Miasta Rumi – Bank Rumia Spółdzielczy zostanie zastąpiony przez Bank Millennium. czytaj całość »

Studenci-seniorzy wracają na zajęcia

Studenci-seniorzy wracają na zajęcia11.10.2021
Po prawie półtorarocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii koronawirusa, słuchacze Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wracają na zajęcia. Uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 dokonał inicjator projektu i wykładowca profesor Edmund Wittbrodt. czytaj całość »

Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusy

Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusy11.10.2021
Blisko 29 litrów – tyle krwi udało się zebrać podczas ostatniej z tegorocznych rumskich zbiórek. Życiodajny płyn ponownie zasilił zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Akcji towarzyszyło hasło „Podziel się mocą, która płynie w twoich żyłach”. czytaj całość »

Marcin Szczygielski spotkał się z młodzieżą w Stacji Kultura

Marcin Szczygielski spotkał się z młodzieżą w Stacji Kultura11.10.2021
„Czy możemy zostać z Panem jeszcze godzinę?” – tymi słowami żegnała się z autorem młodzież uczestnicząca w spotkaniu, które odbyło się w Stacji Kultura 7 października i było częścią 8. edycji Festiwalu Literatury dla dzieci. czytaj całość »

Martyna Bunda opowiedziała o swej kaszubskiej duszy

Martyna Bunda opowiedziała o swej kaszubskiej duszy11.10.2021
W czwartek 7 października Stację Kultura odwiedziła pisarka i reporterka „Polityki” – Martyna Bunda. Za swoją debiutancką powieść pt. „Nieczułość” zdobyła pomorską nagrodę literacką „Wiatr od Morza” oraz nagrodę „Gryfia”. Natomiast za swoje teksty reporterskie była dwukrotnie nominowana do nagrody G... czytaj całość »

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty pt. „Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Rumi”

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty pt. „Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Rumi”11.10.2021
W czwartek 7 października 2021 r. do Urzędu Miasta Rumi wpłynęła w trybie art. 19a ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. „Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Rumi” złożona przez Taneczny... czytaj całość »

Metropolia dobrym miejscem do życia. Jest nas coraz więcej!

Metropolia dobrym miejscem do życia. Jest nas coraz więcej!11.10.2021
Rośnie liczba mieszkańców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W ciągu pół roku przybyło 1125 osób. Na podium jest gmina Żukowo. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w pierwszych 6 miesiącach 2021 roku liczba ludności tej gminy wzrosła o 868 – to najwięcej w całe... czytaj całość »

Utrudnienia w ruchu na ulicy Sabata

Utrudnienia w ruchu na ulicy Sabata11.10.2021
W nocy z 22 na 23 października, w godzinach 19:00-6:00, na ul. Sabata przeprowadzone zostaną prace związane z wykonaniem warstwy ścieralnej nawierzchni. W tym czasie ruch drogowy będzie się odbywał wahadłowo. Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwolą na przeprowadzenie prac, zostaną one przeniesione ... czytaj całość »

Znamy pierwszych wykonawców w przetargach na wspólne zakupy

Znamy pierwszych wykonawców w przetargach na wspólne zakupy07.10.2021
Znamy dostawców energii i oleju opałowego oraz usług pocztowych dla metropolitalnych samorządów i ich jednostek. W tym roku po raz 11 samorządy OMGGS-u przystąpiły do wspólnych zakupów energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Jedno duże zamówienie i silniej... czytaj całość »

Wycinka i sadzenie drzew – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Wycinka i sadzenie drzew – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania06.10.2021
Wprowadzona w 2017 roku kontrowersyjna zmiana przepisów dotyczących wycinki drzew (tak zwane Lex Szyszko) spowodowała, że wielu Polaków obecnie nie wie, jak pod względem formalnym powinien przebiegać taki proces. Problem ten dotyczy między innymi mieszkańców Rumi, którzy nierzadko chcąc się pozbyć d... czytaj całość »

Pierwszaki z Rumi oficjalnie rozpoczęły przygodę ze szkołą

Pierwszaki z Rumi oficjalnie rozpoczęły przygodę ze szkołą06.10.2021
Najpierw otrzymali listowne zaproszenia, a teraz oficjalnie stali się częścią szkolnych społeczności. Mowa o ponad sześciuset rumskich dzieciach, które kilka tygodni temu po raz pierwszy rozpoczęły rok szkolny, a 4 i 5 października uczestniczyły w uroczystym ślubowaniu i pasowaniu na ucznia. W odbyw... czytaj całość »

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę06.10.2021
Już dziś wypełnij ankietę na www.niecukrzymy.pl i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. czytaj całość »

Rugbowych emocji ciąg dalszy – za nami Rugby Amber Cup

Rugbowych emocji ciąg dalszy – za nami Rugby Amber Cup06.10.2021
W ubiegły weekend nasza młodzież wystąpiła w renomowanym gdańskim turnieju – Rugby Amber Cup. Z uwagi na duże zainteresowanie turniej rozgrywany był w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia startowali najmłodsi, czyli mini żaki i żaki, a następnego starsza młodzież – młodzicy i kadeci. czytaj całość »

Rozmowa o metamorfozie Góry Markowca z radnym Marcinem Kaczmarkiem

Rozmowa o metamorfozie Góry Markowca z radnym Marcinem Kaczmarkiem05.10.2021
Przetarg na budowę publicznej infrastruktury na Górze Markowca został rozstrzygnięty w grudniu 2020 roku. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na prawie 10 milionów złotych, przedstawiła firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Prace budowlane ruszyły wiosną 2021 roku. Skąd wziął się pomysł na tę inwestyc... czytaj całość »

Rumia w archiwalnej prasie: Dziennik Bałtycki z 5 sierpnia 1968 roku

Rumia w archiwalnej prasie: Dziennik Bałtycki z 5 sierpnia 1968 roku05.10.2021
Artykuł z Dziennika Bałtyckiego (wydanie z 5 sierpnia 1968 roku) dotyczący pisowni nazwy naszego miasta w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku. Błędna odmiana „Rumii”, spotykana sporadycznie po dziś dzień, do połowy lat sześćdziesiątych była niemal powszechna. Dla wielu ludzi stanowiła naturalne na... czytaj całość »

W pamięci rumian: Samochody w dobie transformacji

W pamięci rumian: Samochody w dobie transformacji05.10.2021
W latach dziewięćdziesiątych ulice polskich miast, w tym Rumi, zmieniły się nie do poznania. Nie był to efekt inwestycji (w trudnej potransformacyjnej rzeczywistości realizowano je stopniowo), a rewolucji motoryzacyjnej. Polska otworzyła się na rynki zachodnie: oprócz tradycyjnych polonezów, małych ... czytaj całość »

Obrona Reduty: Walki w pobliżu Góry Markowca we wrześniu 1939 roku

Obrona Reduty: Walki w pobliżu Góry Markowca we wrześniu 1939 roku05.10.2021
W zbiorowej pamięci Góra Markowca zapisała się przede wszystkim jako miejsce krwawych walk między wojskami polsko-radzieckimi i niemieckimi w marcu 1945 roku. Tymczasem wzniesienie, wraz z najbliższymi okolicami, odegrało równie ważną rolę w czasie obrony Wybrzeża już we wrześniu 1939 roku. czytaj całość »

Warsztaty pod hasłem #odkorkujMYHEL

Warsztaty pod hasłem #odkorkujMYHEL30.09.2021
W środę 6 października w Jastarni OMGGS organizuje warsztaty pod hasłem #odkorkujMYHEL. Wnioski ze spotkania zostaną ujęte w Planie Mobilności dla Półwyspu Helskiego. Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców, samorządowców, planistów, ekspertów, przedstawicieli organizacji turystycznych i biznesu. czytaj całość »

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej29.09.2021
W sobotę 25 września odbył się XI Memoriał Lidii Lipińskiej, którego celem jest upamiętnienie trenerki drużyn unihokeja w Rumi i znanej propagatorki tej dyscypliny sportu. czytaj całość »

Rumia nawiązała współpracę z Czepczyński Family Foundation

Rumia nawiązała współpracę z Czepczyński Family Foundation29.09.2021
Rumia nawiązała współpracę z Czepczyński Family Foundation (CFF) przy realizacji pilotażowego projektu „ABC Empatii”. czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń