Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu to cykliczne przedsięwzięcie, którego celem jest integracja polskich i białoruskich środowisk artystycznych, a także przybliżanie mieszkańcom Pomorza folkloru Białorusi. Każdego roku w naszym województwie organizowana jest trasa koncertowa, której stałym przystankiem jest również nasze miasto.
- Zainteresowanie było bardzo duże. Na trybunach pojawiło się kilkaset osób - mówi dyrektor MOSIR Jolanta Król. - W tym roku nowością były występy akrobatów i gimnastyków, którzy zaprezentowali efektowne ewolucje. Nasi goście z Białorusi podkreślali, że autorami programu zarówno muzycznego, jak i sportowego są ludzie młodzi, często rozpoczynający swoje kariery. Widać, że w swoje występy wkładają mnóstwo pracy - dodaje.
W tym roku przed mieszkańcami Rumi zaprezentowali się utalentowani białoruscy wokaliści: znany już w Polsce (koncertował kilkakrotnie w naszym kraju) Paweł Kozicz z Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku oraz Aleksander Minionok nazywany „białoruskim Justinem Bieberem”. Przed lokalną publicznością wystąpiła też Monika Miedzianowska - pochodząca z Koszalina absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, aktualnie występująca w Holandii. Trójka solistów wspomagana była przez chór ze Szkoły Muzycznej Yamaha.
Ponadto niezapomniany popis fizycznych umiejętności dali akrobaci i gimnastycy ze Szkoły Rezerw Olimpijskich z Mińska, czyli czołowi przedstawiciele białoruskiej gimnastyki artystycznej, którzy specjalnie dla widzów z Polski przygotowali zupełnie nową choreografię.
Za brawurowy i pełen energii występ gromkimi brawami nagrodzono też zespół jazzowy Taran z Mińska. Jego założycielem jest Anatolij Taran, jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, zdobywca Pucharu Świata w grze na akordeonie w 2016 roku.
Oprócz tego rumską scenę uświetniły występy znanej z poprzednich edycji festiwalu Szkoły Tańca Współczesnego Sensacja z Witebska. Jest to największa prywatna szkoła na Białorusi, która w swoich 4 filiach w ciągu 25 lat działalności wykształciła ponad 16 tysięcy tancerzy. Osobny program zaprezentowały też uczennice ze Szkoły Tańca Flic w Lęborku.
Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Igor Jankowski. Poza Rumią artyści odwiedzili m.in. Puck, Malbork, Gdańsk, Starogard Gdański oraz Żukowo. Honorowym patronatem objęła wydarzenie Ambasada Republiki Białorusi w Rzeczpospolitej Polskiej.