Środa, 30 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

BohaterOn 2023 w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi


BohaterOn 2023 w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi27.10.2023 r.


BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Naszą misją jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej – szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego – w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna. 

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Bogny Fręśko i pani Sylwii Popczyk realizowali projekt BohaterOn pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski i Ministra Edukacji Narodowej. W ramach działań uczniowie podczas zajęć mieli okazję poznać sylwetki powstańców, uczestniczyć w żywych lekcjach historii, a także zwiedzać miejsca pamięci narodowej, m.in. 1 września młodzież brała udział w obchodach rozpoczęcia II wojny światowej w Lasach Piaśnickich, odbyła się wycieczka do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i na Westerplatte.

Dnia 25 października 2023 roku odbyło się podsumowanie działań młodzieży w ramach projektu BohaterON w Twojej Szkole. Na wstępie pani dyrektor Beata Kędzierska przywitała zaproszonych gości: panią Marzenę Lipkę – wizytatora Kuratorium Oświaty w Gdańsku, panią Aleksandrę Szwarc – pracownika IPN-u, panią Dorotę Gadomską – koordynatora działań w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Rumi, przewodniczącą Rady Rodziców – panią Sylwię Grzelkę, zastępcę przewodniczącej Rady Rodziców – panią Natalię Pol, nauczycieli i uczniów z naszej szkoły oraz PZS-u nr 2 w Rumi. 

Podziękowała za zaangażowanie młodzieży i nauczycieli w projekt oraz za czas poświęcony na dokumentowanie materiałów historycznych. Następnie odbyła się część artystyczna przy oprawie muzycznej. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a na koniec uczennica zagrała na flecie. 

Podsumowaniem projektu był wykład na temat Powstania  Warszawskiego, który wygłosiła pani Aleksandra Szwarc – pracownik IPN z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Edukacji w Gdańsku. Przedstawiła losy młodych ludzi walczących o wolną Warszawę podczas powstania warszawskiego, szczególnie zwracając uwagę na postać profesora Jerzego Grzywacza. Młodzież słuchała z zapartym tchem historii Polski.  

Na koniec uroczystości pani wizytator – Marzena Lipka odczytała słowa podziękowania skierowane do dyrekcji, nauczycieli i młodzieży, aby nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach. Ten dzień pokazał, ze żywa lekcja historii to podróż w dzieje naszego narodu. 


Tekst nadesłany przez Ewelinę Przyłucką, sekretarza Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń