Środa, 28 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Hultsfred


Hultsfred02.09.2015 r.

Hultsfred MiniGmina Hultsfred – szwedzka gmina położona w regionie Kalmar, siedzibą jej władz jest właśnie Hultsfred. Pod względem zaludnienia Hultsfred jest 150. gminą w kraju. Zamieszkuje ją około 15 tysięcy osób.  

Co ciekawe, pod względem płci tamtejsza społeczność jest podzielona niemal po równo (49,5% kobiet i 50,5% mężczyzn). W gminie zameldowanych jest również około 600 cudzoziemców. Pod względem wielkości gmina zajmuje 91. miejsce w kraju. Obecnym włodarzem gminy jest Lars Rosander, który reprezentuje partię Centrum. Rumia jest jedynym zagranicznym miastem partnerskim tej szwedzkiej gminy.

Hultsfred jest usytuowane nieopodal pięknego jeziora o nazwie Hulingen. Latem w mieście zatrzymują się klasyczne pociągi, przypominające te z lat 50. Miłośnicy pieszych wycieczek i wypoczynku na łonie natury, często odwiedzają tamtejszy „Folkets Park”. Nieopodal Hultsfred zlokalizowany jest także ogród „Kalvkätte” oraz tereny łowieckie „Stora Hammarsjön”.

Sięgająca lat 40. XX wieku idea miast partnerskich jest formą współpracy, polegającą na wymianie kulturowej, gospodarczej oraz informacyjnej. Celem partnerstwa miast jest kooperacja na różnych płaszczyznach, od wspólnych realizacji projektów po szeroko zakrojoną wymianę międzynarodową. Początki partnerstwa mogą mieć różny charakter, są to np. grupy polonijne poza granicami kraju, jak również współpraca szkół.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń