Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jan III Sobieski w Rumi?


Jan III Sobieski w Rumi?01.08.2024 r.

Jan III Sobieski w otoczeniu rodziny, malarz z otoczenia dworskiego, po 1692 roku

Historyczne ciekawostki na 800-lecie Rumi
W 2024 roku obchodzimy 800. rocznicę pierwszej historycznej wzmianki o Rumi. Znalazła się ona w dokumencie wydanym przez księcia pomorskiego Świętopełka II, który potwierdzał nadania ziemskie zakonowi cystersów z Oliwy. Z tej okazji w „Rumskich Nowinach” oraz na stronie internetowej Rumia.eu publikowane będą artykuły poświęcone lokalnej historii. Ich autorem jest Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi oraz społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta.

 

Jedna z miejskich legend mówi o tym, że nasze miasto odwiedził niegdyś Jan III Sobieski. Miał rzekomo nocować w karczmie, która znajdowała się wówczas w pobliżu dzisiejszego Urzędu Miasta Rumi. Dlatego zresztą ten polski król jest patronem przebiegającej w pobliżu ulicy, a samą gospodę – gdy jeszcze istniała – nazywano „Zajazdem Sobieskiego”. Czy można jednak wierzyć tej miejskiej legendzie?

 

Królewskie podróże

Wiemy z całą pewnością, że Jan III Sobieski odwiedzał Pomorze Gdańskie. Był w końcu nie tylko monarchą, lecz także właścicielem rozległych majątków i zarządcą starostw. Od 1678 roku pełnił funkcję starosty puckiego, a siedem lat później siostra monarchy, Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, przekazała mu w darowiźnie liczne dobra w pobliżu Wejherowa i Rzucewa (tzw. klucz rzucewsko-wejherowski).

Portret Jana III Sobieskiego z końca XVII lub początku XVIII wieku, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wizyta Jana Sobieskiego w Prusach Królewskich miała miejsce chociażby w 1668 roku, kiedy pełnił jeszcze funkcję hetmana wielkiego koronnego. Wówczas wybrał się w podróż do Pucka, aby negocjować wykup starostwa. Kolejna wizyta „Lwa Lechistanu” w naszych stronach miała miejsce na przełomie 1677 i 1678 roku, wtedy też odwiedził Puck. Podobno szczególnie spodobało mu się Rzucewo, które w drugiej połowie XVII wieku ozdabiał jeszcze niewielki pałacyk wybudowany przez rodzinę Wejherów. Dzisiaj stoi w tym miejscu neogotycki pałac z XIX wieku. W jego wnętrzach zorganizowano hotel o nazwie... Jan III Sobieski.

 

Karczma w Zagórzu

Te ekspedycje Jana III Sobieskiego to jedyny trop związany z Rumią. Podążając w stronę Pucka, królewski orszak w istocie mógł mijać nasze okolice. Przez Rumię i Zagórze przebiegał główny szlak łączący Pomorze Zachodnie z Gdańskiem, przede wszystkim znajdowała się tu jednak karczma.

Dawna karczma w pobliżu dzisiejszego Urzędu Miasta w okresie PRL, w tle widoczny Biały Dworek

To właśnie z tym obiektem wiąże się wizytę Sobieskiego. Zajazd istniał przy skrzyżowaniu Zagórskiej Strugi i dawnego traktu już w dobie średniowiecza. A że Rumia położona była dzień drogi od Gdańska, podróżni zmierzający z tego miasta na zachód, często wybierali naszą miejscowość na pierwszy postój. W drugiej połowie XVIII wieku zrobił tak chociażby Daniel Chodowiecki – słynny malarz i rysownik.

Nie byłoby więc niczym dziwnym, gdyby także monarcha zdecydował się na nocleg albo w lokalnej karczmie, albo w rozstawionych przy niej, specjalnie z tej okazji, namiotach. Obiekt ten był dość obszerny, oferował jadło i napitek. Nawet jeżeli pogardziłby nim Sobieski, to z pewnością nie zrobiłaby tego jego liczna służba.

Miejska legenda o pobycie słynnego sarmaty w Rumi, choć nie jest zbudowana na twardym fundamencie źródłowym, nosi znamiona prawdopodobieństwa.

Jeżeli masz w swoich domowych zbiorach przedmioty związane z historią Rumi, które chciałbyś wypożyczyć lub przekazać do Muzeum Miasta Rumi, wyślij maila na adres: grzegorz.czepulkowski@bibliotekarumia.pl.

Autorem tekstu jest Dariusz Rybacki – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń