Drogi, budowa nowego urzędu miasta, węzły integracyjne, sprawozdania jednostek, Błonia Janowskie, bezpieczeństwo i oświetlenie uliczne – to główne tematy podejmowane przez Radę Miejską Rumi w czwartek 28 marca. Gmina przeznaczyła na wspomniane przedsięwzięcia kolejne pieniądze, dzięki czemu prace wejdą na następne etapy.
– Największe zmiany w uchwale budżetowej dotyczyły przekazania dodatkowych środków na wykonanie dokumentacji oraz prac projektowych niezbędnych do budowy drogi popiołowej (trzeciej nitki komunikacyjnej do Gdyni), układu drogowego na Górze Markowca, ulicy Katowickiej, ulicy Harcerskiej, a także łącznika ulicy Batorego. Łącznie to aż 780 tysięcy złotych – wylicza przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki. – Ponadto dodatkowy milion złotych przekażemy na wykup gruntów pod budowę dróg – dodaje.
Rada zdecydowała się również zwiększyć o 100 tysięcy złotych wydatki na przygotowanie niezbędnych analiz dotyczących możliwości realizacji gminnych przedsięwzięć w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.
– W tym kontekście należy wspomnieć, że gmina jest coraz bliżej budowy nowego ratusza w formule tak zwanego PPP. To jedyny sposób, by realizując to zadanie, nie zablokować innych oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji oraz działań społecznych. W tym modelu to partner gwarantuje sfinansowanie obiektu oraz zagospodarowanie przestrzeni, a gmina zapewnia grunt – wyjaśnia przewodniczący. – W ostatnim czasie spośród urzędników powołany został też zespół, którego zadaniem jest doprowadzenie do powstania nowej siedziby urzędu miasta – podkreśla.
Samorządowcy postanowili również przeznaczyć dodatkowe pieniądze na inwestycje związane z bezpieczeństwem mieszkańców, między innymi na zakup sprzętu dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rumi oraz na modernizację rumskiego komisariatu. Przybędzie też lamp ulicznych, między innymi przy ul. Klonowej, Dębogórskiej oraz Towarowej, na co gmina wyda 400 tysięcy złotych.
– Pierwsze pieniądze, w kwocie 300 tysięcy złotych, zostały też przeznaczone na stworzenie Błoni Janowskich. Chcemy, żeby ten projekt już ruszył – tłumaczy Ariel Sinicki. – Gmina przekazała również pieniądze na zakup ławek dla karmiących matek. Pojawią się one w parkach Żelewskiego i Starowiejskim, najpóźniej w maju – dopowiada przewodniczący.
Oprócz tego samorządowcy obradowali nad kontynuacją działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii w środowisku lokalnym. Przyjęto też program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy w roku 2019 oraz plany zagospodarowania przestrzennego miasta w okolicach ulicy Łokietka oraz Żeglarzy. Ponadto podczas sesji swoje sprawozdania przedstawiali kierownicy i pracownicy miejskich jednostek.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z działań, które realizują: Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi, a także Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, który współfinansujemy. Tysiące mieszkańców korzysta z ofert wspomnianych jednostek – podkreśla przewodniczący rady miejskiej. – Swoje sprawozdania przedstawiły również administracja budynków komunalnych oraz cmentarz komunalny. Krótko mówiąc, pozytywnie podsumowaliśmy rok 2018 – skwitował Ariel Sinicki.