Sobota, 11 Lipiec 2020

Piekło Północy – bagna, plaża i klify czekają na biegaczy


22.05.2019 r.


W najbliższy weekend (31 maja i 1 czerwca) na sportowej mapie Polski zadebiutuje „Piekło Północy” – nowy festiwal biegów trailowych, organizowany przez stowarzyszenie Ultra Way. Na śmiałków czekają 4 trasy o łącznej długości ponad 240 kilometrów! Wyznaczone szlaki przebiegają przez  urokliwe, ale i niezwykle trudne terenowo zakątki Pomorza, którym festiwal zawdzięcza swoją nazwę.

Organizacją „Piekła Północy” zajmuje się stowarzyszenie „Ultra Way”, założone przez wielokrotnych uczestników biegów ultra w całej Polsce – Dariusza Rewersa (wielokrotny zwycięzca i medalista biegów ultra, mistrz i wicemistrz Polski w biegach na orientację), Krzysztofa Romana (triathlon, biegi na orientację, biegi ultra) i Rafała Bieszke (biegi ultra, kolarstwo).

W zawodach weźmie udział ponad 250 biegaczy przełajowych z całej Polski. Trasy przebiegać będą przez przepiękne tereny północnych Kaszub, które w wielu miejscach są jeszcze naturalnie dziewicze i nieodkryte przez inne imprezy biegowe. Na uczestników czekają wzniesienia morenowe, morze, plaża, Puszcza Darżlubska, Wysoczyzna Żarnowiecka, klify nadmorskie, Zatoka Pucka, tereny bagniste i polodowcowe. Trasy obfitować będą w zbiegi i podbiegi (łączna suma podejść to ponad 4000 m).

Bazą zawodów będzie Rumia, która wsparła festiwal biegowy zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Strefa startu i mety, czyli tzw. miasteczko zawodów, mieścić się będzie w Szkole Podstawowej nr 7, z której startować będą zawodnicy na czterech dystansach:

– „Piekło Północy” – 140 km(+) – najdłuższy, „tytułowy” dystans, którego trasa przebiegać będzie po niezwykle urozmaiconych terenach północnych Kaszub oraz wybrzeżem Bałtyku. Każdy zawodnik, który go ukończy otrzyma tytuł Stolema, czyli prawdziwego kaszubskiego siłacza.

– „Wrota piekieł” – 75 km(+) – bieg dla lubiących szybkie ultra lub szukających dystansu dłuższego niż tradycyjny maraton. Trasa przebiegać będzie m.in. urokliwymi ścieżkami nad Zatoką Pucką i lasy Puszczy Darżlubskiej.

– „Małe piekiełko” – 21 km(+) – to nie będzie zwykły półmaraton. Zawodnicy już na pierwszym odcinku przekonają się jakie góry można spotkać nad morzem.

– „Siódemka dla Siódemki” – 7 km – zawody dla młodzieży powyżej 16 lat i dorosłych, którzy chcą zrobić pierwsze kroki w odkrywaniu piękna biegów terenowych. Bieg ten dedykowany jest – Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi, w której będzie Centrum Zawodów.

Na dwóch najdłuższych i najtrudniejszych trasach – „Piekło Północy” oraz „Wrota Piekieł” – punkty przyznała International Trail-Running Association (ITRA). Za pokonanie trasy ponad 140 kilometrów do zdobycia będzie 5 punktów, a za około 75-kilometrową trasę 3 punkty ITRA.  

Festiwal biegowy „Piekło Północy” to jednak nie tylko sportowe zmagania i walka o podium – to także promocja regionu i popularyzacja pięknych zakątków północnych Kaszub. Ponadto część kwoty z opłat startowych organizatorzy przeznaczą na cel charytatywny. Dodatkowo w miasteczku zawodów, przy Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi, na zawodników i wszystkich kibiców czekają gry i zabawy, biegi dla dzieci oraz wiele niespodzianek. Wszystko z okazji Dnia Dziecka.  

Zapisy zostały już zamknięte. Niemniej pakiet uczestnika będzie można jeszcze zakupić w dniu zawodów. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na Facebooku – www.facebook.com/pieklopolnocy.

Pragniemy serdecznie podziękować władzom samorządowym, instytucjom oraz firmom, od których otrzymaliśmy wsparcie i z którymi mogliśmy współpracować w trakcie przygotowań do biegu:

 

Kalendarz wydarzeń