Każdy senior w Rumi może stać się posiadaczem dedykowanej karty. Rumska Karta Seniora to program, do którego przystąpiło ponad 70 przedsiębiorców. Jej posiadacz ma prawo do zniżek m.in. na odbywające się na terenie miasta koncerty – w tym imprezę organizowaną z okazji Rumskiego Dnia Seniora, gimnastykę oraz zajęcia na basenie. Aby uzyskać Rumską Kartę Seniora, wystarczy złożyć wniosek o jej wydanie w Biurze Obsługi Mieszkańców. Formularz można pobrać na stronie internetowej rumia.eu/rumska-karta-seniora-2.
Miasto dba także o bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców. Każdy senior powyżej 65. roku życia, ale także osoba niepełnosprawna, może bezpłatnie odebrać tzw. Pudełko Życia – zestaw składający się z plastikowego pojemnika, oznaczonego specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek do umieszczenia na lodówce i wewnętrznej stronie drzwi wejściowych do mieszkania.
Wystarczy wypełnić dane, przykleić naklejki i schować pojemnik do lodówki. To rozwiązanie pozwala służbom ratunkowym w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia szybko uzyskać kluczowe informacje o stanie zdrowia pacjenta, kontaktach do rodziny i przyjmowanych lekach. Pudełka wydawane są bezpłatnie w pokoju 010, w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi.
Trwa trzecia kadencja działalności Rumskiej Rady Seniorów – organu doradczego, który już od dekady zabiega o interesy starszych mieszkańców i pozwala lepiej zrozumieć potrzeby tej grupy. Głównym celem rady jest pobudzanie aktywności obywatelskiej osób starszych oraz umożliwianie im integracji. Do zadań rady należy także współpraca z samorządem, organizacjami społecznymi i instytucjami.
– Zapraszamy seniorów na dyżury do Stacji Kultura. Czekamy w każdy ostatni wtorek miesiąca w godzinach 12:00-14:00. Jesteśmy także w bibliotece przy ulicy Górniczej w każdy ostatni czwartek w godzinach 11:00-13:00. Można przyjść i porozmawiać o swoich problemach. Staramy się zawsze pomóc, podpowiedzieć, gdzie można się w konkretnej sprawie skierować – mówi Mieczysław Grzenia, przewodniczący Rumskiej Rady Seniorów. – Rumia jest gminą przyjazną seniorom. Władze miasta są otwarte na nasze problemy, które w miarę możliwości starają się rozwiązywać.
– Samorząd bardzo ceni seniorów i wspiera ich udział w różnych inicjatywach, oferując wiele możliwości rozwoju oraz integracji. Równocześnie wspierane są organizacje działające na rzecz seniorów, które realizują liczne projekty i wydarzenia skierowane do tej grupy – mówi Piotr Wittbrodt, pełnomocnik burmistrza Rumi ds. społecznych. – Warto podkreślić, że wśród samych seniorów jest wielu liderów, którzy z zaangażowaniem reprezentują interesy grupy, inicjują działania i wpływają na pozytywną zmianę w postrzeganiu osób starszych w naszej społeczności. Jeszcze niedawno emerytura kojarzyła się z niewielką aktywnością, wręcz monotonią, a dzisiaj widzimy seniorów pełnych energii, realizujących swoje pasje i korzystających z czasu, który po latach pracy zawodowej i wychowywania dzieci wreszcie mogą poświęcić sobie samym.
Od 2018 roku z inicjatywy burmistrza Michała Pasiecznego realizowany jest program „Aktywny senior”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Powstał we współpracy z przedstawicielami Rumskiej Rady Seniorów oraz klubem CityGym.
– Dziękuję firmie Euro Styl, która od lat wspiera naszych seniorów, dzięki czemu opłaty za zajęcia mogą być naprawdę niskie, 40 zł za miesiąc przy dwóch treningach w tygodniu to jest fantastyczna oferta – podkreśla Michał Pasieczny.
Osoby powyżej 60. roku życia oprócz treningów korzystają z konsultacji z dietetykiem, poszerzają swoją wiedzę podczas spotkań tematycznych oraz dokonują pomiaru składu ciała.
O efektach programu mówią liczby. Od 2018 roku w zajęciach wzięło udział aż 701 seniorów. Wśród uczestników zaobserwowano znaczącą poprawę kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia. Jeden z uczestników dzięki systematycznym ćwiczeniom zgubił aż 7,5 kg.
Rumscy seniorzy dbają o formę także na basenie Hotelu Faltom. W pierwszej połowie roku zajęcia odbywają się z pomocą partnera, firmy Euro Styl, natomiast w drugiej przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego.
Rumia współpracuje także z organizacjami pozarządowymi, dofinansowując wiele inicjatyw skierowanych do osób starszych. Jednym z takich podmiotów jest Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku, które działa formalnie od 2008 roku, choć początki wykładów sięgają znacznie wcześniej. Aktualnie uniwersytet ma już swoje stałe, liczne grono słuchaczy, które uczestniczy w cyklicznych spotkaniach, zajęciach czy wycieczkach. Dołączyć może każdy senior.
– Zachęcam wszystkich do aktywności, ponieważ każdy na miarę swoich możliwości powinien sobie pomagać. Zapraszamy seniorów na spacer do lasu z kijkami. Idziemy takim tempem, by móc podczas spaceru rozmawiać. Spacerujemy od kwietnia do października. Nowością w naszej ofercie, o której być może nie wszyscy słyszeli, jest gra w bule, spotykamy się we wtorki o 13:30 na boisku przy ulicy Sędzickiego – zaprasza Renata Grzesiak, prezes Stowarzyszenia Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Prężnie na rzecz osób starszych, w podobnym zakresie, działa także mieszczące się przy ulicy Stoczniowców 7A Stowarzyszenie „Pomóż Sąsiadowi”.
– Zapraszamy na zajęcia kreatywne w każdą środę w godzinach 15:00-17:00. Szyjemy, malujemy po numerach, szydełkujemy, a w czwartki spotykamy się przy herbatce. Naszym celem jest integracja seniorów i wyciągnięcie ich z domu. Pamiętajcie: na kanapie depresja łapie – przekonuje prezes organizacji Hanna Kawa.
Wspomniany na początku tekstu Rumski Dzień Seniora to wyjątkowa okazja, by docenić i uhonorować osoby starsze, które są ważną częścią lokalnej społeczności. Co roku w drugiej połowie października miasto organizuje w hali MOSiR-u specjalne wydarzenie z wieloma atrakcjami, wśród nich są koncerty i wręczanie upominków. W tym roku Rumski Dzień Seniora odbędzie się 19 października. Kto będzie gwiazdą? Dowiemy się niebawem.