Czwartek, 25 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia w archiwalnej prasie – „Na lotnisku w Rumji”


Rumia w archiwalnej prasie – „Na lotnisku w Rumji” 08.02.2021 r.

„Rumia w archiwalnej prasie” to cykl oryginalnych artykułów dotyczących Rumi, które ukazały się w prasie regionalnej od końca XIX wieku po 1989 rok. W prezentowanych tekstach zachowujemy oryginalną ortografię i interpunkcję, która często różni się od tej współczesnej. Artykuły selekcjonuje Dariusz Rybacki, pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Dzień Pomorski” 6 czerwca 1934 roku (strona 7).


Ryszard Dyrgałła przed wojną należał do grona najlepszych polskich pilotów szybowcowych. Był też inżynierem lotnictwa i popularyzatorem wiedzy o samolotach. Mimo iż urodził się w Szarleju (obecnie dzielnica Piekar Śląskich), jako student Politechniki Gdańskiej i członek lokalnego aeroklubu był mocno związany z Pomorzem oraz rumskim lotniskiem. To właśnie w Rumi niemal stracił życie podczas katastrofy szybowca, do której doszło latem 1935 roku.

W czasie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, później przedostał się do Wielkiej Brytanii. Od października 1940 roku służył w składzie tzw. Photographic Reconaissance Unit, jednostki wykonującej tajne misje polegające na tworzeniu dokumentacji fotograficznych z dużych wysokości. W kolejnych latach pełnił rolę instruktora, brał też aktywny udział w badaniach nad niemieckim uzbrojeniem: w tym silnikami rakietowymi. Zdobyta wówczas wiedza i doświadczenie zaowocowały po wojnie. W 1946 wyemigrował do Argentyny, gdzie uczestniczył w opracowywaniu tajnego argentyńskiego pocisku napędzanego paliwem ciekłym AN-1 „Tabano”. Silnik tej rakiety był pierwszym silnikiem na paliwo ciekłe w Ameryce Południowej, zaś sama rakieta – pierwszym pociskiem powietrznym w tej części świata. Ryszard Dyrgałła pisał też prace naukowe. W ostatnich latach życia przeniósł się do Brazylii, gdzie zmarł w 1970 roku.

Ryszard Dyrgałła w okresie międzywojennym

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń