Poniedziałek, 20 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ruszyła rowerowa rewolucja


Ruszyła rowerowa rewolucja26.03.2019 r.


Ten dzień przejdzie do historii – we wtorek 26 marca przy sopockim molo nastąpiło uroczyste otwarcie Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo, czyli największego w Europie systemu publicznych jednośladów czwartej generacji. Wspomagane elektrycznie rowery od dziś są dostępne w 14 pomorskich gminach, między innymi w Rumi.

– Mevo jest rewolucją komunikacyjną metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi. Łączenie podróży z komunikacją publiczną jest od teraz dużo łatwiejsze – powiedział Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

System Roweru Metropolitalnego pierwotnie miał wystartować w listopadzie ubiegłego roku, jednak złe wyniki testów opóźniły inaugurację Mevo. Dwa tygodnie temu rowery i aplikację sprawdzało 140 niezależnych testerów, wówczas udało się wyeliminować wszelkie błędy.

W ramach pierwszego etapu wprowadzania systemu, udostępnione zostało 30% docelowej floty rowerowej (tj. 1224 szt.), które można znaleźć przy 660 stacjach. W Rumi stojaki zlokalizowane są m.in. przy ul. Sabata, Sobieskiego, Bydgoskiej, Stoczniowców, Gdańskiej, Żwirki i Wigury, Ceynowy, Dębogórskiej, Kosynierów i 1 Maja. Jak na razie nie wiadomo, kiedy użytkownicy będą mogli korzystać z całej floty, czyli 4080 jednośladów.

Ten projekt pokazał siłę, jaka tkwi w jedności samorządów. Dzięki współpracy 14 gmin udało się stworzyć najnowocześniejszy system rowerowy w Europie – podkreślił podczas oficjalnego otwarcia systemu Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. – Mam nadzieję, że mieszkańcy Pomorza oraz nasi goście docenią trud włożony w to przedsięwzięcie – dodał.

Samo wypożyczenie roweru jest intuicyjne i nie powinno zająć więcej niż kilkanaście sekund. Aby skorzystać z jednośladu, należy się najpierw zarejestrować – można to zrobić poprzez stronę internetową, za pomocą aplikacji na telefon oraz w biurze obsługi klienta. Gdy już się zalogujemy, trzeba doładować konto. Po zasileniu konta, możemy od razu wypożyczyć rower. Podczas jazdy możemy korzystać z opcji postoju, np. kiedy chcemy wejść do sklepu. Ponowna jazda jest możliwa po wybraniu w aplikacji opcji „wznów”. Po zakończonej jeździe, gdy chcemy już oddać jednoślad, wystarczy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym błotniku.

Rower waży około 30 kilogramów, czyli nawet dwukrotnie więcej od tradycyjnego jednośladu. W związku z tym na początku manewrowanie nim może się wydawać nieco utrudnione. Ciężar roweru jest też odczuwalny przy zdejmowaniu nóżki, która jest dokładnie taka jak w motocyklu. Dobrym sposobem na odblokowanie roweru jest postawienie na nóżce stopy i lekkie popchnięcie roweru do przodu. Należy też pamiętać, aby przed jazdą ustawić siodełko i kierownicę zgodnie z preferencjami.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.rowermevo.pl, gdzie nie tylko można się zarejestrować, ale również zobaczyć mapę stacji Mevo, strefy dozwolone i niedozwolone, a także sprawdzić, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Pomocna może się okazać zakładka „Jak to działa”, w której przystępnie opisano wiele zagadnień związanych z użytkowaniem roweru.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie wynosi ponad 17 milionów złotych.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń