Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Zielono mi!” – smakowity okaz


„Zielono mi!” – smakowity okaz08.06.2021 r.

Aleksander Ramutkowski i stojąca przed lokalem agawa

Czy można połączyć miłość do jedzenia z zamiłowaniem do roślin? Oczywiście, że tak! Udowadniają to właściciele restauracji Dos Amigos, gdzie serwowane jest meksykańskie jedzenie. W ich lokalu przy ulicy Starowiejskiej 7 można podziwiać kojarzące się z tym państwem rośliny, między innymi imponującą agawę. Z jednym ze współwłaścicieli miałam przyjemność rozmawiać o tym okazie.

Znajdującą się przed lokalem agawę otrzymaliśmy w prezencie od osoby, która hodowała ją blisko 20 lat. Ze względu na jej imponujące rozmiary coraz ciężej było ją transportować na zimę do garażu – opowiada Aleksander Ramutkowski, jeden z właścicieli restauracji. W lokalu, oprócz agaw, możemy podziwiać okazałe kaktusy, aloesy i juki. – Roślinami w lokalu zajmuje się oddelegowany do tego pracownik, który podlewa agawę raz w tygodniu. Zapytałam również, gdzie ten „smakowity okaz” będzie spędzał zimniejsze pory roku. – Na okres jesienno-zimowy roślina będzie znajdowała się w środku, wewnątrz lokalu – wyjaśnia mój rozmówca.

Stojąca przed lokalem Dos Amigos agawa

Pochodząca z Ameryki Środkowej agawa (łac. Agave) to popularna roślina doniczkowa hodowana w Polsce. Jej charakterystyczną cechą jest łatwość w pielęgnacji. Wystarczy podlewać ją obficie raz w tygodniu. Latem najlepiej trzymać ją w jasnym, słonecznym miejscu, natomiast zimą należy przechowywać ją w ogrodzie zimowym, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, gdzie temperatura będzie oscylować w granicach 4-14°C. Agawę należy nawozić około dwóch razy w roku, stosując nawóz do kaktusów. Zaleca się, aby stosować ziemię mocno przepuszczalną – najlepiej tę do sukulentów (czyli roślin gromadzących wodę w swoich łodygach, liściach) albo po prostu ziemię uniwersalną zmieszaną z piaskiem i żwirem. Najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest agawa amerykańska (Agave americana), często spotykana jest również agawa królowej Wiktorii (Agave victoriea reginae) i agawa „Shaka Zulu” (Agave Shaka Zulu). Co ciekawe, agawa amerykańska kwitnie tylko raz, po około 10 latach od posadzenia. Kwiatostany tej rośliny są wysokie, osiągają kilka metrów długości.

MOJA RADA: Liście agawy zakończone są ostrymi kolcami. Zabezpieczyć je można, nakładając na nie korki od wina, styropianowe kulki lub piłeczki ping-pongowe.

Dos Amigos zdradziło mi sekret… Restauracja szykuje coś niezwykłego, dlatego obserwujcie ich w mediach społecznościowych (@Dosamigospolska) i koniecznie zajrzyjcie do ich lokalu przy ul. Starowiejskiej 7!

Część spośród znajdujących się wewnątrz lokalu roślin


Jeśli w swoim mieszkaniu lub domu masz kolekcję roślin i chcesz ją pokazać innym, napisz do mnie: aleksandra.kozina@onet.pl

Autorką tekstu jest Aleksandra Kozina

 

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń