Wtorek, 27 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Święciany


Święciany02.09.2015 r.

Hultsfred Mini

Święciany to jedno z najstarszych miast na Litwie, położone w okręgu wileńskim kilkutysięczne miasto jest w 25 proc. zamieszkane przez Polaków. Liczna Polonia nie jest jednak jedynym związkiem miasta z Polską. Podczas powstania listopadowego to właśnie w Święcianach powołano Tymczasowy Rząd Polski na Litwie pod przewodnictwem hrabiego Edwarda Mostowskiego.

Z tych ziem pochodziło wielu polskich bohaterów, takich jak Józef Piłsudzki, Ignacy Oziewicz czy legendarny as polskiego lotnictwa Franciszek Żwirko.

Rumia nawiązała współpracę z Rejonem Święciańskim już w 1999 roku, współpraca obejmowała wiele dziedzin od rozwoju gospodarczego po ekologię, sport i turystykę. W lipcu 2015 roku, podczas wizyty zastępcy burmistrza Rumi Stanisława Pogorzelskiego, odnowione zostały relacje miast. W trakcie spotkania podpisany został list intencyjny, w którym burmistrz Rumi Michał Pasieczny i mer Rejonu Święciańskiego Rimantas Klipcius zadeklarowali powołanie specjalnej grupy roboczej, która ma pomóc w szczegółowym zaplanowaniu zakresu współpracy między tymi miastami.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń