Poniedziałek, 30 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zagórze i Wzgórze Markowca w nowym wydaniu


Zagórze i Wzgórze Markowca w nowym wydaniu20.09.2018 r.


Aktualizacja – 19.09.2018

Rozpoczęły się prace archeologiczne na Wzgórzu Markowca, które potrwają do końca października. Ogłoszony został również przetarg na budowę kładki pieszo- rowerowej wraz z budową chodnika i ścieżki rowerowej (lokalizacja: przy parafii na Zagórzu, ul. Sabata- skrzyżowanie z ul. Podgórną).

Aktualizacja – 13.07.2018

Uzyskano wszystkie pozwolenia na budowę. Został ogłoszony przetarg na wykonanie robót remontowo-budowlanych w 7 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, zlokalizowanych przy ulicy Kombatantów 17, 23, 25, 27 i 29, ulicy Sabata 7, a także ulicy Zakole 6 (etap I).


Tor rolkowo-rowerowy, ścianka wspinaczkowa z wieżą widokową, góra saneczkowa, wybieg dla psów i park linowy – to tylko niektóre z planowanych efektów rewitalizacji osiedla Zagórze i Wzgórza Markowca. 

Na realizację tego przedsięwzięcia Rumia pozyskała dofinansowanie sięgające niemal 13 milionów złotych. Umowę w tej sprawie podpisali burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Aktualnie urząd miasta złożył w wejherowskim starostwie pełną dokumentację związaną z uzyskaniem pozwoleń na budowę.

– Rewitalizacja to jedna z kluczowych inwestycji w naszym mieście. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia naszej społeczności w tych nieco mniej aktywnych i zaniedbanych rejonach. Bardzo nam zależy, aby wszelkie propozycje zmian były konsultowane z mieszkańcami tych obszarów, dlatego organizujemy spotkania i omawiamy poszczególne pomysły. W ubiegłorocznym konkursie architektonicznym wyłoniona została firma, która przygotowała końcowy projekt rewitalizacji. Cała dokumentacja została już opracowana i złożona do starostwa, oczekujemy więc pozwolenia na budowę. W tym roku ruszą również działania społeczne. Pamiętajmy, że to projekt bardzo złożony, składający się z wielu etapów, dlatego jego efekty będziemy mogli ocenić dopiero w 2022 roku – tłumaczy Tomasz Urbaniak-Dzienisz, radny i przewodniczący komitetu ds. rewitalizacji.

Osiedle Zagórze – część społeczna

Głównym celem rewitalizacji jest aktywizacja dzielnicy Zagórze, borykającej się między innymi ze sporym bezrobociem. Mieszkańcom mają pomóc między innymi szkolenia zawodowe. Realizowane będą również warsztaty, konsultacje oraz specjalistyczne porady. Projekt przewiduje również utworzenie Zagórskiego Klubu Rodziny i Klubu Młodzieżowego „Nasza Dzielnica”.

Osiedle Zagórze – część inwestycyjna

Przedsięwzięcie ma umożliwić także renowację części budynków mieszkalnych, wraz z zagospodarowaniem okolicznego terenu. Ponadto przeprowadzone zostaną niezbędne modernizacje infrastruktury, w tym dróg i parkingów. Natomiast przy ulicy Sabata staną wiaty autobusowe.

Na terenie osiedla powstaną również boiska, place zabaw, trasa rowerowa, a przebudowane zostaną chodniki i ścieżki komunikacyjne. Planowane jest także stworzenie osiedlowego toru rowerowo-rolkowego. Osoby wypoczywające w tej okolicy będą mogły również korzystać z zadaszonych altan integracyjnych oraz ogrodu społecznego.

Góra Markowca – część inwestycyjna

Do rekreacji i wypoczynku będzie zachęcać również Wzgórze Markowca, gdzie ma powstać między innymi góra saneczkowa, ścianka wspinaczkowa z wieżą widokową, ścieżka edukacyjna, park linowy, amfiteatr oraz trasa kolarstwa górskiego.

Efekty rewitalizacji będzie można zobaczyć najpóźniej w 2022 roku.

Projekt pt. „Rumia – Rozwój Usług Miasta, Integracja i Aktywizacja – Lokalny Program Rewitalizacji obszarów zdegradowanych w Rumi” realizowany jest przy współfinansowaniu środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń