Wtorek, 16 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Zielono mi!” – smaczliwka wdzięczna, czyli awokado w doniczce


„Zielono mi!” – smaczliwka wdzięczna, czyli awokado w doniczce08.09.2021 r.


Do swojego kwiatowego azylu wpuściła mnie pani Iwona, miłośniczka zdrowego odżywania i sportu. – Po przeprowadzce do Rumi moja kolekcja roślin domowych niestety się zmniejszyła. Za to latem na moim balkonie królują kolorowe petunie, które uwielbiam, oraz lobelie – zachwycające pięknem, fioletową barwą. Zapytana o ulubioną roślinę odpowiada: Juka, która rośnie mi bez względu na okoliczności, i awokado, które udało mi się wyhodować z pestki. Może i ma swoje wzloty i upadki, ale walczę o każdego listka – przyznaje z uśmiechem. – Rośliny domowe przeważnie dostaję od znajomych. Niedawno otrzymałam aloes od koleżanki z pracy. Muszę przyznać, że ładnie się rozrósł. Widać, że dany z serca. Natomiast kwiaty na balkon kupuję od tego samego ogrodnika już od czterech lat. Na koniec moja rozmówczyni dodaje, iż jej zdaniem rośliny stanowią nie tylko piękny element dekoracyjny, ale sprawiają również, że mieszkanie nie jest puste i nijakie.

W Polsce awokado to coraz popularniejsza roślina domowa. Fenomen zawdzięcza dostępności (można je kupić w prawie każdym dyskoncie spożywczym), ale również prostocie hodowli.

MOJA RADA: Jeśli chcemy wyhodować awokado w domu, wystarczy je dokładnie obrać. Pamiętajmy, aby delikatnie nacinać owoc, tak aby nie uszkodzić pestki. Następnie myjemy i osuszamy ją (metoda, która sprawdziła się u mnie, jest banalna). Przygotowaną pestkę zawijamy w ręcznik papierowy, lekko zwilżamy, a następnie wkładamy do woreczka strunowego i zamykamy. Odkładamy w ciepłe miejsce i uzbrajamy się w cierpliwość. Moje awokado potrzebowało, aż dwóch miesięcy. Kiedy pestka pęknie i wypuści korzonek, możemy wsadzić ją do ziemi. Osobiście wybrałam ziemię do roślin zielonych i palm z dodatkiem piasku. Awokado lubi lekkie i przepuszczalne podłoże, więc perlit sprawdzi się równie dobrze. Częstym problemem w hodowli smaczliwki wdzięcznej jest masowa utrata liści, do której dochodzi ze względu na zmiany temperatury i przeciągi. Dlatego też postarajmy się znaleźć jej miejsce w spokojnym i ciepłym zakątku, z dużą ilością rozproszonego światła (świetnie sprawdzi się parapet południowy). Podlewamy roślinę regularnie, w ciepłe dni możemy ją zraszać miękką i odstaną wodą.


Jeśli w swoim mieszkaniu lub domu masz kolekcję roślin i chcesz ją pokazać innym, napisz do mnie: aleksandra.kozina@onet.pl.

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń