Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Afera kryminalna w Stacji Kultura


Afera kryminalna w Stacji Kultura01.10.2018 r.


W najbliższą sobotę (6 października) w Stacji Kultura odbędzie się Afera Kryminalna, w ramach której o godz. 17:00 biblioteka będzie gościć Katarzynę Bondę. Ponadto przygotowano dla mieszkańców kryminalną grę terenową pt „Pociąg do Niepodległości”, która została osadzona w konkretnym wydarzeniu historycznym – momencie przejmowania Pomorza przez Polskę. Pierwsza odsłona gry terenowej odbędzie się 6 października o godzinie 11:00.

Jest 9 lutego 1920 roku… Jutro w Pucku odbędą się symboliczne zaślubiny Polski z morzem, ale w Rumi też się dzieje! Koleją oraz pieszo i konno przez Rumię przejeżdżają kolejne oddziały Błękitnej Armii, kierując się do Wejherowa i Pucka. W Rumi zakwaterował się sztab 11. Dywizji Piechoty. Przy peronie zatrzymał się wojskowy pociąg, którym podróżuje sam generał Haller.

Ty jesteś oficerem Żandarmerii, czyli policji wojskowej, w 11. Dywizji Piechoty, którego posterunek znajduje się na dworcu w Rumi. Nagle… Alarm! Z peronu dobiegają wołania i komendy. Wydarzyło się coś niepokojącego!

W ten sposób rozpoczyna się nowa gra terenowa Stacji Kultura na aplikację Action Track pt. „Pociąg do Niepodległości”. Tym razem, w ramach projektu Afera Kryminalna, przedstawimy grę detektywistyczną, osadzoną w konkretnym momencie historycznym – przejmowaniu Pomorza przez polskie wojsko w styczniu/lutym 1920 roku.

Uczestnicy gry przeniosą się w czasie do tego przełomowego momentu w historii i wcielą się w postać oficera Żandarmerii, któremu zostaje  powierzone zadanie najwyższej wagi – rozwikłanie zagadki tajnych dokumentów, które skradziono z wojskowego pociągu.  Są trzy osoby podejrzane, a dzięki uzyskanym wskazówkom trzeba będzie ustalić motyw sprawcy oraz poszlaki wskazujących na jego winę, a w końcu – dokonać aresztowania.

Zadania w grze umieszczone zostały na rumskich ulicach, nazwanych po postaciach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – Antoniego Abrahama, Hipolita Roszczynialskiego, Marii Rodziewiczówny, Hieronima Derdowskiego, Józefa Piłsudskiego,  Józefa Hallera oraz Ignacego Paderewskiego. Przy okazji gry, poznać można również ciekawostki historyczne związane z tymi postaciami.

Grać można zarówno pojedynczo, jak i grupą, wspólnie usiłując rozwikłać zagadkę. Jedynym wymaganym przedmiotem jest smartfon, na którym zostanie zainstalowana aplikacja.

„Pociąg do Niepodległości” inauguruje jednocześnie świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń