Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Rumianka z pływackimi medalami

Rumianka z pływackimi medalami15.05.2024
Karolina Szalast z rumskiego UKS Tri-Team wśród najlepszych w kraju. Zawodniczka zdobyła dwa medale – srebrny i brązowy – na Mistrzostwach Polski Seniorów i Juniorów w pływaniu z płetwami. czytaj całość »

Ruszyła pierwsza „Rowerowa Wiosna” w Rumi

Ruszyła pierwsza „Rowerowa Wiosna” w Rumi07.05.2024
Ponad dwa tysiące rumskich dzieci zadeklarowało udział w pierwszej odsłonie miejskiej kampanii „Rowerowa Wiosna”. Przez miesiąc wychowankowie oraz personel z 17 punktów przedszkolnych, przedszkoli oraz szkół będzie dojeżdżał do swoich placówek środkiem transportu napędzanym siłą mięśni, np. rowerem,... czytaj całość »

Jak dużo i co czytamy?

Jak dużo i co czytamy?06.05.2024
Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa za 2023 rok. Sprawozdanie pokazuje, jak zmieniają się preferencje czytelnicze Polaków. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii sięgamy po książki coraz częściej i coraz chętniej. Dowodzą tego również statystyki Stacji Kultura i innych rums... czytaj całość »

Miasto sportu: Fundacja Boomerang

Miasto sportu: Fundacja Boomerang06.05.2024
Młody klub, młode zawodniczki i wielkie ambicje sięgające nawet igrzysk olimpijskich. W Rumi już od kilku lat trenują utalentowane gimnastyczki artystyczne, które rozwijają swoje umiejętności pod okiem byłych olimpijek. Nazwa tego stosunkowo nowego na sportowej mapie miasta stowarzyszenia jest zupeł... czytaj całość »

Szprychy MDK-u od 30 lat na dwóch kółkach!

Szprychy MDK-u od 30 lat na dwóch kółkach!26.04.2024
W tym roku grupa rowerowa Szprychy MDK-u Rumia świętuje imponujący jubileusz: 30-lecie istnienia! Od trzech dekad zrzesza ona miłośników dwóch kółek, którzy wspólnie przemierzają malownicze trasy Pomorza, pielęgnując pasję do jazdy na rowerze i budując silną społeczność. czytaj całość »

Przyjdź na casting do „Spinek”

Przyjdź na casting do „Spinek”23.04.2024
Chcesz dołączyć do rumskich tancerek, które podbijają parkiety i serca jurorów? Zespoły Spin MOSiR Rumia ruszają z castingiem, który pozwoli na rozpoczęcie sportowej przygody m.in. dziewczynkom od rocznika 2017 i starszym. Czekają treningi w sekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. czytaj całość »

Duathlonowe emocje na ulicach Rumi

Duathlonowe emocje na ulicach Rumi22.04.2024
Młodzi duathloniści, czyli zawodnicy łączący bieg z jazdą na rowerach zapanowali w niedzielę 21 kwietnia nad rumskimi ulicami. Miasto było gospodarzem zawodów Lotto Duathlon Energy, czyli imprezy o randze Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie na dystansach sprinterskich. Na stopniach podium stawała kr... czytaj całość »

„Spinki” w gronie najlepszych w Europie

„Spinki” w gronie najlepszych w Europie17.04.2024
Rumski Zespół Tańca Spin MOSiR wraca ze szwedzkiego Sködve z medalami Mistrzostw Europy Federacji WDSF, gdzie lokalni tancerze reprezentowali biało-czerwone barwy. Wyjazd 45-osobowej ekipy z Rumi przyniósł dorobek 3 złotych, 1 srebrnego i 3 brązowych medali. czytaj całość »

Koncertem otworzyli nową scenę MDK-u

Koncertem otworzyli nową scenę MDK-u16.04.2024
Miejski Dom Kultury w Rumi wzbogacił się o nową scenę z widownią. Przestrzeń, w której będą się odbywać różne wydarzenia kulturalne, powstała dzięki współpracy z Galerią Rumia. Uroczystego otwarcia sceny, zlokalizowanej na poziomie +1 centrum handlowego, dokonali 12 kwietnia artyści związani z „Pomo... czytaj całość »

Pobiegliśmy przez dzieje, żeby uczcić 800-lecie

Pobiegliśmy przez dzieje, żeby uczcić 800-lecie15.04.2024
Sportowe wyzwanie dla zaprawionych biegaczy na leśnych ścieżkach, a dla młodszych – rodzinna zabawa na bieżni i rywalizacja w specjalnych, historycznych przebraniach. Za nami „Bieg przez dzieje na 800-lecie Rumi”, czyli jedno z pierwszych wydarzeń, które wprowadzają mieszkańców (i nie tylko, co wida... czytaj całość »

Nastoletnia skrzypaczka z kolejnym sukcesem!

Nastoletnia skrzypaczka z kolejnym sukcesem!15.04.2024
Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych Atma 2024 przyznało rumiance Julii Majewskiej grand prix w kategorii skrzypce. O nagrodę mogły walczyć muzyczne talenty urodzone w latach 2006-2010. W pierwszym etapie jury oceniało przesłane nagrania – na tej podstawie wyłoniono finalist... czytaj całość »

Miasto sportu: Rugby Club Arka Rumia

Miasto sportu: Rugby Club Arka Rumia08.04.2024
Siła, honor, wspólnota – to wartości, które towarzyszą „szlachetnemu sportowi”, jak zwykło się nazywać rugby. Jest popularne przede wszystkim w swojej kolebce, na Wyspach Brytyjskich, ale od lat zyskuje fanów i w Polsce, a także – za sprawą lokalnych pasjonatów – w Rumi. Rugby Club Arka Rumia w tym ... czytaj całość »

Rumia gościła zmagania aquathlonistów

Rumia gościła zmagania aquathlonistów06.04.2024
Po raz kolejny obiekty rumskiego MOSiR-u były areną zmagań w ogólnopolskiej skali. Czternasta edycja Aquathlonu Rumia, imprezy wliczającej się do cyklu Enea Grand Prix w Aquathlonie, sprawdziła zawodników i zawodniczki w pływaniu i bieganiu. czytaj całość »

Stacja Kultura – wzór dla innych bibliotek

Stacja Kultura – wzór dla innych bibliotek03.04.2024
Stacja Kultura, główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, od momentu otwarcia w 2014 roku jest wizytówką miasta. Zapoczątkowała ona trend przenoszenia bibliotek na dworce kolejowe, stając się inspiracją dla inwestorów. W tym artykule przedstawiamy pięć bibliotek, których powstanie zain... czytaj całość »

Rumski chodziarz ze złotymi medalami

Rumski chodziarz ze złotymi medalami25.03.2024
Grzegorz Grinholc, znany rumski chodziarz sportowy, wywalczył Mistrzostwo Europy na dystansie 5 kilometrów. Rumianin zdobył złoto w rywalizacji mężczyzn powyżej 45. życia na rozgrywanych w Toruniu lekkoatletycznych Halowych Mistrzostwach Europy Masters. Kilka dni wcześniej do medalowego dorobku dorz... czytaj całość »

„Spinki” z Rumi wytańczyły Mistrzostwa Świata

„Spinki” z Rumi wytańczyły Mistrzostwa Świata25.03.2024
Młode tancerki z zespołu Spin MOSiR Rumia wracają z chorwackiego Dubrownika z medalami Mistrzostw Świata federacji WADF! Rumska ekipa sięgnęła łącznie po 10 złotych i 4 srebrne krążki w różnych tanecznych kategoriach. czytaj całość »

Co robią na co dzień rumscy seniorzy?

Co robią na co dzień rumscy seniorzy?21.03.2024
Emerytura – co dalej? Może nowe hobby, wycieczki, rozwój artystycznej pasji, na którą wcześniej nie było czasu albo regularne ćwiczenia, żeby pozostać w zdrowiu? W Rumi starsi mieszkańcy korzystają z bogatej oferty zajęć, która powstaje we współpracy miasta z wieloma organizacjami. czytaj całość »

Odmieniają przyszłość młodych rumian. Klub Zagórzak działa już od 25 lat

Odmieniają przyszłość młodych rumian. Klub Zagórzak działa już od 25 lat18.03.2024
Młodzi mieszkańcy Rumi z osiedla na Zagórzu mogli liczyć na ich wsparcie, zajęcia w wolnym czasie i motywację do tego, żeby zmienić coś w swoim życiu. Klub Zagórzak świętował w marcu jubileusz swojego 25-lecia. Gratulacje z tej okazji jego założycielowi, społecznikowi Tadeuszowi Odowskiemu oraz wolo... czytaj całość »

Rumianki sięgnęły po Puchar Polski w Siatkówce

Rumianki sięgnęły po Puchar Polski w Siatkówce18.03.2024
Rumskie środowisko kobiecej siatkówki ma powody do dumy. Dwie pochodzące z naszego miasta zawodniczki sięgnęły po Puchar Polski z drużyną BKS-u Bostik ZGO Bielsko-Biała. czytaj całość »

Miasto sportu: Akademia Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto

Miasto sportu: Akademia Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto13.03.2024
Czy tenis stołowy może być sportową pasją na całe życie? Tak – udowadniają to już od 11 lat zawodnicy lokalnego ATS-u. Łączą Małe Trójmiasto, a konkretniej: Rumię i Redę, bo w tych dwóch miastach trenują i grają o punkty. Jeszcze w 2023 roku seniorzy rywalizowali w pierwszej lidze. Obecnie występy l... czytaj całość »

Czytanie się opłaca! Dlaczego warto czytać książki (najlepiej z biblioteki)?

Czytanie się opłaca! Dlaczego warto czytać książki (najlepiej z biblioteki)?13.03.2024
„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” – głosi mądra maksyma przypisywana Umbertowi Eco. Trudno się z nią nie zgodzić, ponieważ otwarcie książki często bywa początkiem niezapomnianej przygody. Możliwość jej przeżycia to tylko jedna z kilku zalet czytania. W tym artykule zespół Miejskiej Biblioteki ... czytaj całość »

Rumscy pływacy lodowi z medalami mistrzostw świata

Rumscy pływacy lodowi z medalami mistrzostw świata13.03.2024
Piotr Biankowski, Aleksandra Kabelis i Karolina Szalast – trio ekstremalnych pływaków z rumskiego UKS Tri-Teamu stanęło na podium mistrzostw świata w pływaniu lodowym w Tallinie. Zawodnicy związani z Rumią przywiozą ze sobą złote i srebrne (Szalast) oraz brązowe (Kabelis, Biankowski) krążki. czytaj całość »

Z humorem świętowali Dzień Kobiet i Mężczyzn

Z humorem świętowali Dzień Kobiet i Mężczyzn11.03.2024
Miejski Dom Kultury w Rumi po raz IV przygotował Uroczysty Koncert z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn. Wydarzenie, które odbyło się w sobotę 9 marca, zgromadziło na hali MOSiR-u kilkaset osób – nie tylko mieszkańców Rumi. czytaj całość »

Poprzez wspólny bieg uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Poprzez wspólny bieg uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych04.03.2024
Za nami „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy”, w którym wzięło udział 250 osób. Organizatorem miejskiej odsłony tego ogólnopolskiego wydarzenia, które odbyło się 3 marca w Rumi, był tutejszy MOSiR. czytaj całość »

119 sportowców i trenerów nagrodzonych przez burmistrza

119 sportowców i trenerów nagrodzonych przez burmistrza04.03.2024
Wygrywali turnieje i stawali na podium Mistrzostw Polski w swoich dyscyplinach, a przed nimi najprawdopodobniej jeszcze kolejne sukcesy. Łącznie 119 osób z Rumi – zawodników, zawodniczek oraz trenerów – otrzymało nagrody burmistrza Rumi za osiągnięcia sportowe w 2023 roku. Łączna pula nagród dla lok... czytaj całość »

Rumia ponownie polską stolicą tańca

Rumia ponownie polską stolicą tańca04.03.2024
Znany z Tańca z Gwiazdami Jan Kliment poprowadził w Rumi mistrzostwa Polski. Zawody w kombinacji tańców standardowych i latynoamerykańskich w ośmiu kategoriach odbyły się 2 i 3 marca w MOSiR-ze. Imprezie towarzyszył 13. Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Rumi. czytaj całość »

Z Nigerii do Polski. Wyjątkowa wystawa z pomocą w tle

Z Nigerii do Polski. Wyjątkowa wystawa z pomocą w tle27.02.2024
Co wspólnego z Rumią mają obrazy nigeryjskiego artysty amatora? Na to pytanie odpowiada wystawa „Love & Humanity”, która pod koniec lutego zawitała do Stacji Kultura. Unyime Linus Etuk to talent, który od dłuższego czasu rozwija się dzięki wsparciu otrzymywanemu z Polski, w tym z rumskiej parafii pw... czytaj całość »

Nuda w ferie? W Rumi to niemożliwe

Nuda w ferie? W Rumi to niemożliwe12.02.2024
Ferie zimowe to nie tylko czas na odpoczynek, ale i okazja do zdobycia nowych umiejętności czy rozwijającej zabawy z rówieśnikami. W Rumi młodzież oraz dzieci, które od 29 stycznia do 11 lutego miały wolne od szkoły, mogły skorzystać z oferty przygotowanej przez miejskie jednostki oraz lokalne organ... czytaj całość »

Triathloniści najlepsi podczas Rumskiej Gali Sportu

Triathloniści najlepsi podczas Rumskiej Gali Sportu12.02.2024
Trenerem roku – Mykola Maistruk, sportowcem roku – Kamil Kulik. Triathlonowa ekipa UKS Tri-Team zgarnęła przysłowiową pełną pulę podczas tegorocznej Rumskiej Gali Sportu, sięgając po dwie najważniejsze nagrody. Poznaliśmy też laureatów wyróżnień dla najlepszych drużyn, zawodników i zawodniczek ze sz... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń