Wtorek, 24 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Chór św. Cecylii zaprasza na Koncert Polskiej Muzyki Filmowej

Chór św. Cecylii zaprasza na Koncert Polskiej Muzyki Filmowej 24.05.2022
Ponad 100 osób na jednej scenie podczas Koncertu Polskiej Muzyki Filmowej na zakończenie sezonu artystycznego z plejadą Gwiazd w Rumi. czytaj całość »

Rumska biblioteka zdobyła 65 tysięcy złotych na realizację projektów promujących lokalną historię

Rumska biblioteka zdobyła 65 tysięcy złotych na realizację projektów promujących lokalną historię24.05.2022
Dzięki grantom pozyskanym z programu „Patriotyzm Jutra” biblioteka zrealizuje dwa interdyscyplinarne projekty: "Skrzydła nad polskim Wybrzeżem – dzieje lotniska w Rumi Zagórzu" oraz "Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski". Realizacja rozpocznie się wczesną jesieni... czytaj całość »

Wkrótce odbędzie się Rumska Szafa Otwarta

Wkrótce odbędzie się Rumska Szafa Otwarta23.05.2022
W sobotę 4 czerwca Rumska Szafa Otwarta odbędzie się w godzinach 10:00-16:00 na boisku przy ul. Bukowej. czytaj całość »

Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Way

Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Way23.05.2022
W dniach 27-28.05.2022 r. po raz drugi w okresie wiosennym na północnych Kaszubach odbędzie się Festiwal Biegowy ULTRA WAY. W jego ramach przewidziano start na pięciu dystansach: 10+ km, 22 km, 50+ km, 100+ km oraz 160+ km. Tak jak w poprzednim roku biuro zawodów znajdować się będzie w miejscowości ... czytaj całość »

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych

Przygody Witki zafascynowały małych i dużych20.05.2022
Zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Rumi premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zgromadziła w Strefie Dla Was (dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”) małych i dużych widzów. Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, który tworzą: Aga Sk... czytaj całość »

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej

Ruszyła budowa Biblioteki Kaszubskiej19.05.2022
Zgodnie ze styczniową zapowiedzią, ruszyła budowa nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi – tzw. Biblioteki Kaszubskiej. Długo oczekiwany obiekt zostanie otwarty w pierwszych miesiącach 2023 roku. czytaj całość »

Nabór do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021

Nabór do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 202113.05.2022
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2021. Propozycje można przesyłać do 5 września 2022 r. Laureatów poznamy w październiku. czytaj całość »

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim

O tym, jak Bieg Wielkanocny stał się Biegiem Letnim12.05.2022
Bez wątpienia najbardziej radosnym, wiosennym wydarzeniem sportowym przez lata był Bieg Wielkanocny. Na szczególną atmosferę tej imprezy składały się piękne leśne trasy, wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, zaangażowanie rumskich parafii oraz atrakcyjne nagrody, wśród których nie brakowało nawe... czytaj całość »

Erasmus+: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zapamiętają ten wyjazd do końca życia

Erasmus+: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zapamiętają ten wyjazd do końca życia12.05.2022
Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi, jako jedyna szkoła podstawowa w mieście, kontynuuje współpracę z partnerskimi placówkami w ramach unijnego programu Erasmus+ „Your Region Through the Middle Ages” (Twój Region w Epoce Średniowiecza). Dotychczas odbyły się trzy wizyty: we Włoszech, Portugalii i Hiszpani... czytaj całość »

Niepełnosprawność a dorosłe życie. Niecodzienna wizyta w urzędzie miasta

Niepełnosprawność a dorosłe życie. Niecodzienna wizyta w urzędzie miasta12.05.2022
Dominik, którego pasje i marzenia opisywaliśmy w 2020 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, odebrał swój dowód osobisty. Co przez niespełna dwa lata zmieniło się w życiu tego chłopca z zespołem Downa? czytaj całość »

Bibliotekarze świętowali „na słodko”

Bibliotekarze świętowali „na słodko”09.05.2022
Rumia już po raz 37. celebrowała Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja. Z tej okazji wiceburmistrz Piotr Wittbrodt odwiedził pracowników Stacji Kultura, by złożyć im życzenia oraz poczęstować okolicznościowymi babeczkami. czytaj całość »

Amnestia w bibliotece, czyli „Maj bez kar”

Amnestia w bibliotece, czyli „Maj bez kar”09.05.2022
Maj to wyjątkowy czas dla wszystkich czytelników, którzy obawiają się zwrócenia przetrzymanych książek. Od 1 do 31 maja rumska biblioteka anuluje bowiem wszystkie biblioteczne kary. Taka możliwość zdarza się bardzo rzadko. Z tej okazji bibliotekarze nakręcili nawet film, w którym z uśmiechem zachęca... czytaj całość »

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie08.05.2022
Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, dla Europy zakończył się 8 maja 1945 roku. Dokładnie 77 lat później, między innymi w Rumi, symbolicznie upamiętniono to wydarzenie, oddając hołd poległym obrońcom. czytaj całość »

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy

W Rumi pojawiły się kaszubskie olbrzymy06.05.2022
Stolem, Rugan, lekkoatleta, rugbysta i pszczoła – te ogromne postacie stały się ozdobami miejskiej przestrzeni w Rumi. Jest to efekt wysiłku czterech rzeźbiarzy, którzy w cztery dni, za pomocą pił łańcuchowych i frezów, przemienili około dwumetrowe fragmenty ściętych topoli w prawdziwe dzieła sztuki... czytaj całość »

Ekologiczny festyn przyciągnął tłumy mieszkańców Rumi

Ekologiczny festyn przyciągnął tłumy mieszkańców Rumi04.05.2022
Za nami festyn „Rumia z Ekologią”, podczas którego mieszkańcy bawili się licznie na kompleksie boisk przy ul. Bukowej w Rumi. Frekwencja dopisała. czytaj całość »

Anna Ławrukajtis, zawodniczka RKS-u, otarła się o podium podczas mistrzostw Polski

Anna Ławrukajtis, zawodniczka RKS-u, otarła się o podium podczas mistrzostw Polski04.05.2022
Najlepsi lekkoatleci z całego kraju spotkali się 23 kwietnia na stadionie miejskim w Międzyrzeczu, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Rywalizacja główna została podzielona na kategorię seniorów oraz kategorię U23, czyli osób poniżej 23 lat. Przyznawano także medale w kat... czytaj całość »

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym

Ziemowit Werra został międzynarodowym mistrzem Polski w kartingu halowym04.05.2022
Za nami największe w Polsce i jedne z największych w Europie zawody w kartingu halowym – Polish Indoor Kart Championship. Z tej okazji do Szczecina przyjechali doświadczeni zawodnicy z niemal całego kontynentu. W gronie zwycięzców znalazł się Ziemowit Werra, mieszkaniec Rumi. czytaj całość »

Zawodnicy dali pokaz jazdy figurowej

Zawodnicy dali pokaz jazdy figurowej04.05.2022
W minioną sobotę (30 kwietnia) w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi odbyło się wydarzenie „Wspieramy Talenty – pokazy jazdy figurowej zawodników klubu KJF Spin on Rolls”. czytaj całość »

Teren opanowany przez piratów

Teren opanowany przez piratów28.04.2022
Czy wiedzieliście, że w Rumi cumuje statek? I to nie byle jaki, bo piracki! Choć osiadł na mieliźnie, to wciąż wielu marynarzy codziennie pływa nim po oceanach dziecięcej wyobraźni. Ten fantastyczny okręt to jedna z wielu atrakcji, jakich możemy uświadczyć pomiędzy ulicami Różaną i 1 Maja. czytaj całość »

Psoty na Błoniach – rumski zlot psiarzy

Psoty na Błoniach – rumski zlot psiarzy26.04.2022
Miejski Dom Kultury w Rumi oraz radna Liliana Bareła-Palczewska zapraszają na „Psoty na Błoniach – rumski zlot psiarzy”. czytaj całość »

Pies w mieście Rumia

Pies w mieście Rumia26.04.2022
Majowe święta to doskonała okazja, aby rodzinnie spędzić czas i wykorzystać pierwsze ciepłe dni na wspólne aktywności. Kilka tygodni temu moja wielodzietna patchworkowa rodzina powiększyła się o półrocznego psiaka, który szukał nowego domu. Dopiero u nas okazało się, że młoda borderka (chodzi o rasę... czytaj całość »

Podsumowanie Mistrzostw Polski w Duathlonie: błyskawiczne wyścigi w Rumi

Podsumowanie Mistrzostw Polski w Duathlonie: błyskawiczne wyścigi w Rumi25.04.2022
Za nami kolejna, szósta już, edycja duathlonu w Rumi realizowanego w formule mistrzostw Polski. Na starcie stanęło łącznie 391 zawodników, w tym 139 wyczynowców reprezentujących 34 kluby z całego kraju. W gronie zwycięzców nie zabrakło rumskich sportowców. czytaj całość »

Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna świętowała 30-lecie istnienia

Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna świętowała 30-lecie istnienia22.04.2022
Z okazji jubileuszu „Ekolog” 22 kwietnia przygotował wyjątkową uroczystość, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne i sportowe umiejętności. Wśród gości znaleźli się przyjaciele szkoły, absolwenci oraz zasłużeni nauczyciele. Obecni byli również przedstawiciele władz miasta, na czel... czytaj całość »

Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejska

Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejska20.04.2022
„Pomorze w Europie. Gryfiołek i Euralka na tropie uciekającej gwiazdki”. To tytuł nowej publikacji, która ma przybliżyć dzieciom, czym jest Unia Europejska oraz pokazać, jak dzięki funduszom europejskim zmienia się nasz region. Jej autorami są znani twórcy Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko. Ks... czytaj całość »

Zadbali o to, by w Wielkanoc nikt nie czuł się samotny

Zadbali o to, by w Wielkanoc nikt nie czuł się samotny18.04.2022
Stowarzyszenie Jonatan we współpracy z urzędem miasta ponownie zorganizowało „Mobilne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych w Rumi”. czytaj całość »

MDK zaprasza na casting do „Rumskiego Wokalu” 2022

MDK zaprasza na casting do „Rumskiego Wokalu” 202213.04.2022
Lubisz śpiewać? Masz co najmniej 14 lat? Przyjdź na casting do konkursu „Rumski Wokal” i zaprezentuj dwie wybrane przez siebie piosenki (z podkładem lub bez). Przesłuchania odbędą się w poniedziałek 25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Rumi między godziną 16:00 a 20:00. Jury wybierze finalistów, kt... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń