Wtorek, 03 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Park na Błoniach Janowskich coraz bliżej. Pierwsza strefa została otwarta

Park na Błoniach Janowskich coraz bliżej. Pierwsza strefa została otwarta03.10.2023
W Rumi na Błoniach Janowskich, czyli miejskim terenie ciągnącym się pomiędzy ulicami Pomorską i Gdańską, powstała pierwsza ogólnodostępna strefa rekreacyjna. Inwestycja jest efektem współpracy miasta z firmą Euro Styl, która ją sfinansowała. Obiekt został uroczyście otwarty 30 września. czytaj całość »

Podwójne mistrzostwa w Rumi: polska gimnastyka na najwyższym poziomie

Podwójne mistrzostwa w Rumi: polska gimnastyka na najwyższym poziomie28.09.2023
Najlepsze gimnastyczki artystyczne z całego kraju gościły w rumskim MOSiR-ze podczas Tauron Mistrzostw Polski Młodziczek i Juniorek Młodszych w Układach Zespołowych i I edycji pucharu Polski juniorek w tej dyscyplinie sportowej. czytaj całość »

Rumia stawia na zdrowie i ekologiczną mobilność

Rumia stawia na zdrowie i ekologiczną mobilność25.09.2023
Wspólne przejazdy rowerowe, zabawa fotograficzna z nagrodami, piknik edukacyjny i poczęstunek – między innymi w ten sposób Rumia starała się zachęcić mieszkańców do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności 2023, który odbywał się od 16 do 22 września w wielu polskich miastach. Celem zainicjowanej p... czytaj całość »

Kolejne rumskie małżeństwa świętowały okrągłe jubileusze

Kolejne rumskie małżeństwa świętowały okrągłe jubileusze25.09.2023
Jak wynika z badań publikowanych przez Główny Urząd Statyczny, coraz mniej polskich par decyduje się na ślub, a jednocześnie prawie 25% małżeństw kończy się rozwodem, nierzadko po mniej niż 5 latach. W Rumi natomiast kolejne pary spędziły ze sobą tyle lat, że zostały odznaczone prezydenckimi medalam... czytaj całość »

Mali i duzi rowerzyści opanowali Rumię

Mali i duzi rowerzyści opanowali Rumię19.09.2023
Około 900 osób – od maluchów po seniorów – uczestniczyło w miejskich przejazdach rowerowych organizowanych przez Rumię w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Na wszystkich, którzy ukończyli trasę, czekały nagrody. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa kondycji fizycznej mieszkańców oraz pr... czytaj całość »

Mieszkańcy Rumi odkrywali kosmos w rodzinnym gronie

Mieszkańcy Rumi odkrywali kosmos w rodzinnym gronie18.09.2023
Park Starowiejski 9 września przeobraził się w raj dla małych i dużych miłośników kosmosu. Tego dnia odbył się pełen atrakcji piknik naukowy pod nazwą Kosmiczna Przygoda w Rumi, który przyciągnął tłumy mieszkańców zainteresowanych tajemnicami skrywanymi przez niebo i kosmos. Wydarzenie zostało zorga... czytaj całość »

Rolkarki z Rumi zabłysnęły na mistrzostwach Europy

Rolkarki z Rumi zabłysnęły na mistrzostwach Europy13.09.2023
Zawodniczki rumskiego Klubu Jazdy Figurowej „Spin on Rolls” odniosły sukces na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Jeździe na Rolkach, które były organizowane od 2 do 6 września we włoskim Ponte di Legno. Natalia Wiatroszak i Amelia Serafin – wchodzące w skład pięcioosobowej reprezentacji Polski – z... czytaj całość »

Ziemowit Werra obronił tytuł mistrza Polski

Ziemowit Werra obronił tytuł mistrza Polski13.09.2023
W niedzielę 10 września w Szczecinie zakończyły się największe zawody kartingowe w kraju, czyli Polish Indoor Kart Championship 2023 (Polish NQS for KWC 2024). W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników. Rumianin Ziemowit Werra ponownie został mistrzem kraju w kategorii mini – do 14 lat – w ka... czytaj całość »

Mieszkańcy Rumi mogą bezpłatnie testować nowe rowery Mevo

Mieszkańcy Rumi mogą bezpłatnie testować nowe rowery Mevo13.09.2023
Rusza kolejny etap wdrażania systemu roweru metropolitalnego Mevo dla mieszkańców 16 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, w tym Rumi. Jest to faza testów zewnętrznych. czytaj całość »

Teatralny wrzesień w Rumi

Teatralny wrzesień w Rumi11.09.2023
Miejski Dom Kultury w Rumi wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym powraca do Lekcji z Kulturą, czyli spotkań teatralnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Pomorski Teatr Nobilis, działający przy MDK Rumia, zaprasza starszych i młodszych. czytaj całość »

Rumskie Spinki świętowały 25-lecie zespołu

Rumskie Spinki świętowały 25-lecie zespołu11.09.2023
Wspólne krojenie jubileuszowego tortu zakończyło galę organizowaną z okazji 25-lecia Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia. Wydarzenie było nie tylko okazją do wspomnień, podziękowań i tańca, ale i zebrania funduszy na dalsze funkcjonowanie formacji. czytaj całość »

Piekiełko, czyli piekielnie czarujący szlak wzdłuż Zagórskiej Strugi

Piekiełko, czyli piekielnie czarujący szlak wzdłuż Zagórskiej Strugi08.09.2023
Mówi się: hulaj dusza, piekła nie ma. Prawdziwości tego przysłowia może przeczyć mała osada o nazwie Piekiełko, położona na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Dolinie Zagórskiej Strugi. I choć straszy nazwą, to lokalni fani leśnych wędrówek powinni koniecznie odwiedzić to miejsce. czytaj całość »

Zbliża się 5. edycja „Rowerem przez Rumię”. Ruszyły zapisy

Zbliża się 5. edycja „Rowerem przez Rumię”. Ruszyły zapisy07.09.2023
Rumia zaprasza miłośników dwóch kółek do udziału w miejskim przejeździe rowerowym. Wydarzenie rozpocznie się 17 września (niedziela) o godzinie 19:00 na parkingu MOSiR-u. Każdy uczestnik po ukończeniu niespełna 5-kilometrowej trasy otrzyma zestaw gadżetów rowerowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłat... czytaj całość »

Ruszyła budowa boiska przy ulicy Starowiejskiej

Ruszyła budowa boiska przy ulicy Starowiejskiej06.09.2023
Zlokalizowany pomiędzy parkiem Starowiejskim a miejskim stadionem teren, który przez lata stanowił nieużytek, wkrótce zamieni się w boisko trawiaste. Inwestycję realizuje MOSiR. Obiekt zostanie oddany do użytkowania prawdopodobnie w październiku tego roku. czytaj całość »

W Rumi odbył się „motoryzacyjny Woodstock”

W Rumi odbył się „motoryzacyjny Woodstock”05.09.2023
Syrenka, maluch, karawan czy przerobiony na karetkę saurer – między innymi takie pojazdy można było zobaczyć na III Festiwalu Pojazdów Nieznanych, Nieudanych i Zapomnianych. Wydarzenie po raz pierwszy odbywało się w Rumi i przyciągnęło do parku Starowiejskiego tłumy miłośników motoryzacji z całego k... czytaj całość »

Karolina Szalast już po raz czwarty obroniła tytuł mistrzyni Polski

Karolina Szalast już po raz czwarty obroniła tytuł mistrzyni Polski04.09.2023
W ostatnich tygodnia seniorka Tri-Teamu Rumia Karolina Szalast kilkakrotnie udowadniała, że jest w znakomitej formie. Największym sukcesem jest utrzymanie tytułu mistrzyni Polski w pływaniu długodystansowym w płetwach. czytaj całość »

Nowa jakość w Jedynce. Przy szkole pojawiła się hala sportowa

Nowa jakość w Jedynce. Przy szkole pojawiła się hala sportowa04.09.2023
Jednym z elementów uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi było otwarcie nowej hali sportowej. Dzięki zrealizowanej przez prywatnego partnera inwestycji wszystkie zajęcia wychowania fizycznego będą się odbywać w profesjonalnych warunkach. czytaj całość »

Rumianie upamiętnili 84. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej

Rumianie upamiętnili 84. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej01.09.2023
W 84. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej władze Rumi upamiętniły zmarłych, składając kwiaty na mogiłach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, grobach rotmistrza Hipolita Roszczynialskiego i porucznika Tadeusza Zleśnego, a także pod obeliskiem poświęconym bohaterom walk z faszyzmem niemiec... czytaj całość »

Nauczycielskie awanse na zakończenie wakacji

Nauczycielskie awanse na zakończenie wakacji31.08.2023
Nie dla wszystkich wakacje oznaczają odpoczynek. Część rumskich nauczycieli wykorzystała wolny od szkolnych lekcji czas, by poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć zawodowe awanse. Odpowiedni staż pracy i zdany egzamin umożliwiły dwudziestu dziewięciu pedagogom wspięcie się na kolejny szczebel kariery ... czytaj całość »

Wracają „Lekcje z Kulturą”, będzie też premiera nowego spektaklu

Wracają „Lekcje z Kulturą”, będzie też premiera nowego spektaklu31.08.2023
Pomorski Teatr Nobilis, działający przy Miejskim Domu Kultury w Rumi, rozpoczyna kolejny sezon „Lekcji z Kulturą”. Zainicjowane przez Agnieszkę Skawińską, dyrektora MDK-u, spotkania z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają przybliżyć dzieciom i młodzieży sztukę na najwyższym poziomie. ... czytaj całość »

Biblioteka Kaszubska została otwarta

Biblioteka Kaszubska została otwarta28.08.2023
Biblioteka Kaszubska, nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, została oficjalnie otwarta w poniedziałek 28 sierpnia. To druga po Stacji Kultura nowoczesna książnica zlokalizowana na terenie miasta. Na jej budowę rumska jednostka pozyskała półtoramilionowe dofinansowan... czytaj całość »

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach

Sprawdzili, czy naprawdę można uciec z Alcatraz w samych kąpielówkach25.08.2023
Lokalni pływacy ekstremalni – Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – z sukcesem pokonali wpław trasę z Alcatraz do San Francisco. W ten sposób chcieli raz jeszcze nagłośnić charytatywną zbiórkę. czytaj całość »

„Z książką w las” – nowy projekt biblioteczny

„Z książką w las” – nowy projekt biblioteczny25.08.2023
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi już od września zaprasza na cykl wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Z książką w las”. Na czytelników czekają warsztaty, spacery i spotkania autorskie, których celem jest przybliżenie szeroko rozumianej literatury przyrodniczej i zachęcanie do obcowania z n... czytaj całość »

Zbliża się druga edycja wydarzenia „Maluchy na Rowery”!

Zbliża się druga edycja wydarzenia „Maluchy na Rowery”!24.08.2023
Celem przejazdów, organizowanych przez Urząd Miasta Rumi w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, jest poprawa kondycji fizycznej oraz propagowanie rywalizacji sportowej i zasad fair play wśród dzieci do lat 6. Każdy uczestnik, po ukończeniu niespełna kilometrowej trasy, otrzyma okolicznościowy m... czytaj całość »

Wyszła na scenę z zespołem Kombii

Wyszła na scenę z zespołem Kombii22.08.2023
Na Top of the Top Sopot Festival 2023 nie zabrakło rumskiego akcentu. Podczas koncertu zespołu Kombii utwór „Pokolenie” wykonała wspólnie z Grzegorzem Skawińskim grupa dziecięca przygotowana przez kaszubską piosenkarkę i kompozytorkę Weronikę Korthals. W gronie 11 utalentowanych młodych wokalistów z... czytaj całość »

Rumianin z kolejnym rekordem – przepłynął kajakiem Wisłę w niespełna 155 godzin

Rumianin z kolejnym rekordem – przepłynął kajakiem Wisłę w niespełna 155 godzin21.08.2023
Jacek Pałubicki, mieszkający w Rumi podróżnik, ustanowił nowy nieoficjalny rekord Polski w najszybszym przepłynięciu szlaku żeglugowego Wisły kajakiem jednoosobowym. Liczącą niespełna 942 kilometry trasę udało mu się pokonać w 154 godziny i 45 minut, dotychczasowy rekord wynosił 159 godzin. Sportowy... czytaj całość »

Koncertowali na Błoniach Janowskich

Koncertowali na Błoniach Janowskich19.08.2023
Kilkaset osób wzięło udział w drugim tegorocznym wydarzeniu organizowanym w ramach cyklu „Kultura pod Chmurką”. Tym razem Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił do współpracy zespół Dża Dża Dziady – grupę muzyków z Trójmiasta i okolic, którzy od 10 lat prezentują autorską muzykę reggae. czytaj całość »

Zmierzyli się z kanałem Catalina, by powiedzieć „nie” nowotworom u dzieci

Zmierzyli się z kanałem Catalina, by powiedzieć „nie” nowotworom u dzieci17.08.2023
Rumianin Piotr Biankowski i gdynianka Aleksandra Kabelis – sportowcy ekstremalni i ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda – podjęli próbę przepłynięcia 34-kilometrowego kanału Catalina w Kalifornii. Wyzwaniu towarzyszyła charytatywna zbiórka pieniędzy, której celem jest przeprowadzenie badań przesie... czytaj całość »

Zespół Piersi zagrał w dniu patrona miasta

Zespół Piersi zagrał w dniu patrona miasta16.08.2023
„Bałkanica”, „07 zgłoś się”, „Chodź tu miła”, „Ciacho” – to tylko niektóre spośród hitów, które można było usłyszeć w wykonaniu zespołu Piersi podczas festynu sportowo-rekreacyjnego organizowanego z okazji Dnia Patrona Rumi św. Jana Bosko. czytaj całość »

Popłyną przez Kanał Catalina, by zebrać środki na badania USG dzieci 
z Pomorza

Popłyną przez Kanał Catalina, by zebrać środki na badania USG dzieci 
z Pomorza09.08.2023
Zmierzą się z silnymi prądami, zmieniającą się temperaturą wody i obecnością rekinów. Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi i ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda – już 13 sierpnia rozpoczną podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina międz... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń