Chętni muszą dokonać telefonicznej rejestracji pod numerem 58 679 66 71 (czynny w godzinach: pon. 9:00-17:00; wt.-pt. 7:30-15:30).
Każdy, kto odda krew, otrzyma standardowy zestaw podarunkowy od RCKiK w Gdańsku oraz pakiet miejskich gadżetów.
Kto może oddawać krew?
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien być dobry – pobranie krwi nie powinno wywołać ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.
Czy oddawanie krwi jest bezpieczne i nie szkodzi zdrowiu?
Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą krwi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że oddanie krwi może spowodować jakiekolwiek niedogodności u krwiodawcy, wówczas taka osoba nie może oddać krwi – jest czasowo lub na stałe dyskwalifikowana. Takiej sytuacji może zapobiegać ankieta, w której potencjalni krwiodawcy odpowiadają na pytania odnośnie swojego stanu zdrowia – trzeba ją jednak uczciwie wypełnić.
Czy jeżeli nie znam swojej grupy krwi mogę oddać krew?
Tak – cenna jest każda grupa krwi, a ośrodek dokonujący pobrania samodzielnie ustali i oznaczy grupę krwi dawcy.
Czy wszystkie grupy krwi są pożądane?
Wszystkie grupy krwi są potrzebne, bo istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Statystyka ta jest podobna na całym świecie – odsetek takich osób waha się pomiędzy 4-9% w różnych społeczeństwach.
Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa?
Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 15 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, badania i wywiad lekarski.
Jakie badania są wykonywane u krwiodawców?
Przy każdym oddaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się rutynowo następujące badania:
U osób systematycznie oddających krew dodatkowo raz w roku oznacza się morfologię krwi i wzór odsetkowy krwinek białych (tzw. rozmaz).
Czy można otrzymać wyniki wykonanych badań?
Wszystkie wyniki badań wykonanych przy okazji oddania krwi dawca może bezpłatnie odebrać w kilka dni po pobraniu (także wyniki badań wirusologicznych i odczynu kiłowego).
Czy oddawanie krwi uzależnia organizm?
Żadne badania naukowe nie potwierdziły szkodliwości długotrwałego i regularnego oddawania krwi.
Czy oddanie krwi spowoduje przymus oddawania krwi w przyszłości?
Nie. Ani jednorazowe, ani wielokrotne oddawanie krwi nie powoduje, iż trzeba to powtarzać już do końca życia. Organizm nie produkuje więcej krwi niż potrzebuje. Jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję jak: krwawienie z nosa, skaleczenie w palec czy miesiączka.
Kto potrzebuje krwi od drugiego człowieka?
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Kiedy krew jest najbardziej potrzebna?
Niedobory krwi i jej składników występują okresowo przez cały rok, ale najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach.
Jak często mogę oddawać krew?
W zależności od metody pobrania:
Dlaczego krwi nie można wyprodukować w laboratorium?
Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie.
Ile warta jest jedna donacja krwi?
Jest ona warta tyle, ile uratowane dzięki niej życie i zdrowie, czyli jest bezcenna. Z punktu widzenia biorcy wartość krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze, gdyż oddawanie krwi jest czynem bezinteresownym.
Jakie są powody, dla których ludzie oddają krew?
Krwiodawcy deklarują, że oddawanie krwi daje ogromną satysfakcję z tego, iż mogą uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi. Bardzo często podkreślają również, że najważniejsza jest świadomość bezinteresownej pomocy drugiej osobie, gdyż człowiek jest jedynym źródłem leku, którego w żaden sposób nie można wyprodukować.