Montaż elektrofiltrów kominowych i paliwo o wartości 500 złotych – takie korzyści czekają na mieszkańców Rumi, którzy zdecydują się uczestniczyć w bezpłatnym, pilotażowym projekcie prowadzonym przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Przedsięwzięcie ma się przyczynić do ograniczenia tzw. niskiej emisji.
Głównym celem programu jest instalacja w budynkach mieszkalnych, opalanych paliwem stałym, niewielkich i łatwych w obsłudze elektrofiltrów kominowych. Dzięki temu naukowcy będą mogli potwierdzić skuteczność testowanych urządzeń oraz ograniczyć zapylenie powietrza.
Według autorów pilotażu, testy wykazały, że stosowanie elektrofiltrów kominowych w wielu przypadkach powoduje, iż starsze kotły osiągają parametry emisji zanieczyszczeń porównywalne z najnowszymi kotłami. Oznacza to, że właściciele domów ogrzewanych węglem będą w stanie spełnić wymogi samorządowych uchwał antysmogowych, bez konieczności zmiany paliwa czy wymiany pieca.
Ponadto do każdego urządzenia zostanie dołączony zapas paliwa o wartości 500 złotych, w zależności od potrzeb może być to między innymi węgiel czy ekogroszek. Co istotne, po zakończeniu programu mieszkańcy będą mogli zachować zainstalowane elektrofiltry.
Aby montaż elektrofiltru był możliwy, trzeba jednak spełnić pewne warunki, między innymi: urządzenie może być podłączone wyłącznie do kotła na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa, minimalna wysokość pomieszczenia kotłowni nad czopuchem pieca to 1,25 m, wymagany jest też dostęp do standardowego gniazda elektrycznego. Niezbędne będzie również dopełnienie formalności. Program będzie realizowany od października 2018 roku do maja 2019 roku.
Osoby zainteresowane montażem elektrofiltru kominowego na terenie swojej posesji proszone są o złożenie takiej deklaracji (zawierającej: imię i nazwisko właściciela budynku, adres oraz telefon kontaktowy) w siedzibie Urzędu Miasta Rumi, a dokładniej w pokoju 108, w terminie do 21 września (piątek). Telefony kontaktowe: 58 679 65 31 (Paweł Klawiter-Piwowarski), 58 679 65 60 (Marzena Pranga-Cyman).
Program realizowany jest we współpracy i przy udziale środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.