Piątek, 01 grudnia 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Samotna i skromna Wigilia? Oni na to nie pozwolą

Samotna i skromna Wigilia? Oni na to nie pozwolą01.12.2023
Za niespełna cztery tygodnie większość z nas zasiądzie przy wigilijnym stole z rodziną i bliskimi, by świętować Boże Narodzenie. Niestety wiele osób, nawet w tak wyjątkowym czasie, cierpi z powodu samotności, chorób lub ubóstwa. Z myślą o nich Stowarzyszenie Jonatan wspólnie z urzędem miasta i partn... czytaj całość »

Święta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rumi

Święta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rumi01.12.2023
„Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia” – pisał Charles Dickens w swojej „Opowieści Wigilijnej”. Wiele dobrego ma także do zaoferowania Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi w okresie przedświąteczn... czytaj całość »

Szukamy najpiękniejszych szopek z kaszubskim sznytem

Szukamy najpiękniejszych szopek z kaszubskim sznytem01.12.2023
Czym byłyby Święta bez szopek? Małe, autorskie dzieła sztuki z bożonarodzeniowymi i kaszubskimi akcentami mają szansę na nagrody i zaprezentowanie szerszej publiczności. Do 5 grudnia można zgłaszać się do konkursu, który zakończy się wystawą najlepszych szopek w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świę... czytaj całość »

Rosną kolejni ekobohaterowie

Rosną kolejni ekobohaterowie29.11.2023
W Rumi rosną już – dosłownie i w przenośni – efekty drugiej edycji miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy posadzili w specjalnych donicach przy swoich szkołach i przedszkolach pierwsze rośliny. Tak zwane warzywniki, czyli modułowe konstrukcje trafiły do 10 miejskich placówek... czytaj całość »

Uwaga – warto zadbać o przyłącze wodociągowe podczas mrozu!

Uwaga – warto zadbać o przyłącze wodociągowe podczas mrozu!29.11.2023
PEWiK Gdynia informuje, jak skutecznie dbać o przyłącze wodociągowe zimą. czytaj całość »

Małżeństwa na medal świętowały swoje 50-lecia

Małżeństwa na medal świętowały swoje 50-lecia28.11.2023
Jak informuje Główny Urząd Statyczny, coraz mniej polskich par decyduje się na ślub, a jednocześnie każdego roku dochodzi do około 50 tysięcy rozwodów. Między innymi te okoliczności powodują, że małżeństwa z długoletnim stażem stają się rzadkością. Tymczasem w Rumi kolejne pary spędziły wspólnie tyl... czytaj całość »

Otrzymali stypendia burmistrza za artystyczne dokonania

Otrzymali stypendia burmistrza za artystyczne dokonania28.11.2023
Trzynastu utalentowanych rumskich uczniów zostało nagrodzonych stypendiami burmistrza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, muzyki, śpiewu, sztuk plastycznych oraz teatru i filmu. Wszyscy są laureatami konkursów o zasięgu regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym. czytaj całość »

Miasto przyjazne seniorom – burmistrz Rumi wyróżniony

Miasto przyjazne seniorom – burmistrz Rumi wyróżniony 28.11.2023
W Rumi seniorzy mogą spędzać przysłowiową „jesień życia” na rozwijaniu swoich pasji, zawieraniu nowych znajomości i korzystaniu z coraz szerszej oferty rekreacyjnej. O tym, że miasto rozumie ich potrzeby i wie, jak je spełniać może świadczyć wyróżnienie, które burmistrz Michał Pasieczny otrzymał od ... czytaj całość »

Rumia Invest Park z nagrodą Orła Pomorskiego

Rumia Invest Park z nagrodą Orła Pomorskiego27.11.2023
Pomorskie firmy, instytucje, organizacje i osoby legitymujące się znaczącymi osiągnięciami w biznesie, kulturze, nauce, sporcie i działalności społecznej otrzymały statuetki Orła Pomorskiego. W gronie tegorocznych laureatów znalazła się spółka Rumia Invest Park, która została doceniona za całokształ... czytaj całość »

Zaproszenie do składania ofert na usuwanie wraków w 2024 roku

Zaproszenie do składania ofert na usuwanie wraków w 2024 roku27.11.2023
Burmistrz Rumi zaprasza do składania ofert cenowych na świadczenie usługi polegającej na usuwanie pojazdów z dróg położonych w granicach administracyjnych miasta Rumi, w trybie art. 50a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1047 z późn. zm.) pozostaw... czytaj całość »

Pracownicy socjalni – wszystkiego dobrego!

Pracownicy socjalni – wszystkiego dobrego!21.11.2023
We wtorek, 21 listopada przypada tegoroczny Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji życzenia i podziękowania dla osób, które na co dzień współtworzą miejski system pomocowy przekazały władze miasta. czytaj całość »

Rumia zaczyna świętować swoje 800-lecie

Rumia zaczyna świętować swoje 800-lecie20.11.2023
Nawet wśród samych mieszkańców nie brakuje osób, według których historia Rumi sięga lat 50. dwudziestego wieku. W rzeczywistości lokalne władze przygotowują się do hucznych obchodów 800-lecia miasta. W minioną sobotę (18 listopada) odbyła się specjalna konferencja, spacer historyczny i koncert muzyk... czytaj całość »

Taneczny turniej i warsztaty z Maserakiem

Taneczny turniej i warsztaty z Maserakiem20.11.2023
Rumianie dali się ponieść tanecznym rytmom w listopadowy weekend! W hali MOSiR-u mieliśmy okazję podziwiać zmagania w Mistrzostwach Polski w kategorii Masters oraz w ramach XII Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Rumi. Kilkaset osób uczyło się też tanecznych kroków bezpośre... czytaj całość »

Przedsiębiorcy zakupili drzewa i własnoręcznie je posadzili przy rondzie Solidarności

Przedsiębiorcy zakupili drzewa i własnoręcznie je posadzili przy rondzie Solidarności17.11.2023
Czy ekologia i biznes mogą iść w parze? Rumia udowadnia, że to możliwe. Już po raz drugi władze miasta zaprosiły przedsiębiorców do wspólnego posadzenia drzew przy ruchliwych ulicach w ramach akcji społecznej „Zieleń na mur-beton”. Głównym celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zmianom klimatu ... czytaj całość »

Rower Metropolitalny Mevo 2.0 wystartował

Rower Metropolitalny Mevo 2.0 wystartował16.11.2023
System Roweru Metropolitalnego Mevo 2.0 jest już w pełni funkcjonalny. Zgodnie z zapisami umowy, po zakończonych testach i spełnieniu warunków kontraktu przez operatora, Mevo jest gotowe do startu. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zachęca do korzystania z roweru miejskiego. czytaj całość »

Lista wystawców zakwalifikowanych na Jarmark Świąteczny 2023 w Rumi

Lista wystawców zakwalifikowanych na Jarmark Świąteczny 2023 w Rumi16.11.2023
Zachęcamy do zapoznania się z listą podmiotów zakwalifikowanych do udziału w tegorocznym Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się od 15 do 17 grudnia na terenie parku Starowiejskiego, przy Miejskim Domu Kultury w Rumi. czytaj całość »

Pierwsze posiedzenie Komitetu Rewitalizacji drugiej kadencji

Pierwsze posiedzenie Komitetu Rewitalizacji drugiej kadencji15.11.2023
13 listopada 2023 r. w Bibliotece Kaszubskiej odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Rewitalizacji drugiej kadencji w Gminie Miejskiej Rumia. W inaugurującym spotkaniu wzięli udział wszyscy członkowie Komitetu oraz zaproszeni goście. Uczestnikom przybliżono uwarunkowania dotyczące rewitalizacji i ... czytaj całość »

Rumia będzie hucznie świętować swoje 800-lecie

Rumia będzie hucznie świętować swoje 800-lecie14.11.2023
Już za kilka tygodni rozpocznie się 2024 rok, w którym Rumia będzie świętować swoje 800-lecie. Jednak zanim to nastąpi burmistrz Michał Pasieczny oraz pełnomocnik do spraw historii miasta i zarazem dyrektor miejskiej biblioteki Dariusz Rybacki zapraszają na inaugurację obchodów tego okrągłego jubile... czytaj całość »

Stacja Kultura – nie tylko przestrzeń biblioteczna

Stacja Kultura – nie tylko przestrzeń biblioteczna13.11.2023
Stacja Kultura to nie tylko przestrzeń typowo biblioteczna, lecz także dwie przestronne sale konferencyjne przeznaczone dla czytelników. Na co dzień korzystają z nich zarówno grupy zorganizowane, stowarzyszenia i firmy komercyjne, jak i osoby niezrzeszone – chcące spędzić czas we własnym gronie, np.... czytaj całość »

Czytaj ze zrozumieniem, zadawaj pytania i nie daj się fake newsom

Czytaj ze zrozumieniem, zadawaj pytania i nie daj się fake newsom13.11.2023
Miejski Dom Kultury w Rumi zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na listopadową promocję nowej książki detektywistycznej autorstwa mieszkanki naszego miasta – Mai Strzałkowskiej. Jest to kolejne wydanie z serii „Mali Detektywi”, na które fani Julki i Szpulki musieli czekać dwa lata. czytaj całość »

Rumia przez trzy dni świętowała odzyskanie niepodległości

Rumia przez trzy dni świętowała odzyskanie niepodległości13.11.2023
Rumia hucznie świętowała 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzydniowe lokalne obchody, dzięki zaangażowaniu wielu organizacji i miejskich jednostek, rozpoczęły się od wspólnego ogniska, a zakończyły patriotycznym koncertem. Punktem kulminacyjnym była parada, w której uczestniczył... czytaj całość »

Uratowana pamięć… i kwiaty. Mieszkańcy udekorowali groby i pomniki

Uratowana pamięć… i kwiaty. Mieszkańcy udekorowali groby i pomniki09.11.2023
Około 400 donic z kwiatami od rumskich przedsiębiorców, Jolanty i Grzegorza Lewińskich przystroiło żołnierskie groby, mogiły zasłużonych działaczy, zabytkowy cmentarz oraz pomniki i inne miejsca w Rumi często odwiedzane przez spacerowiczów. W ten sposób ogrodnicy uratowali przed zmarnowaniem dorodne... czytaj całość »

Mevo 2.0 – etap testów dobiega końca

Mevo 2.0 – etap testów dobiega końca09.11.2023
Wielkimi krokami zbliża się koniec testów zewnętrznych roweru metropolitalnego Mevo 2.0. Zgodnie z planem ten etap prac potrwa do 16 listopada, następnym krokiem ma być pełne uruchomienie systemu. czytaj całość »

Rumia zaprasza na paradę z okazji 105-lecia niepodległości

Rumia zaprasza na paradę z okazji 105-lecia niepodległości09.11.2023
Burmistrz Michał Pasieczny zaprasza do udziału w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Największą atrakcją weekendowych wydarzeń będzie odbywająca się 11 listopada (sobota) biało-czerwona parada zwieńczona rodzinnym piknikiem militarnym. czytaj całość »

Utrudnienia w ruchu związane z miejskimi obchodami Święta Niepodległości – 11.11.2023 r.

Utrudnienia w ruchu związane z miejskimi obchodami Święta Niepodległości – 11.11.2023 r.08.11.2023
W związku z uroczystą Paradą Niepodległości, która odbędzie się w Rumi 11 listopada 2023 roku, w godzinach 12:00-15:10 będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu polegająca na wyłączeniu niektórych ulic. czytaj całość »

Nie zapominają. Uczniowie zadbali o zabytkowy cmentarz

Nie zapominają. Uczniowie zadbali o zabytkowy cmentarz07.11.2023
Zabytkowe mogiły przy ruinach gotyckiego kościoła nadal otoczone pamięcią. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi dotrzymują obietnicy i regularnie pomagają w utrzymaniu starego cmentarza przy ul. Kościelnej. Tym razem wspólnymi siłami klas 3A i 7A oraz radnej Teresy Hebel udało się wysprzątać prz... czytaj całość »

Strażacy rywalizowali w piłce halowej i tenisie stołowym. Zmagania poprzedził pojedynek posła z burmistrzem

Strażacy rywalizowali w piłce halowej i tenisie stołowym. Zmagania poprzedził pojedynek posła z burmistrzem06.11.2023
W sobotę 4 listopada w hali rumskiego MOSiR-u odbyły się Powiatowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Halowej Piłce Nożnej i Tenisie Stołowym. Zawody były poprzedzone meczem pokazowym rozegranym pomiędzy posłem Rafałem Siemaszką a burmistrzem Michałem Pasiecznym. czytaj całość »

Za nami VIII Memoriał im. Jerzego Zienkiewicza

Za nami VIII Memoriał im. Jerzego Zienkiewicza06.11.2023
Aż 121 zawodników wzięło udział w Memoriale im. Jerzego Zienkiewicza w tenisie stołowym. Turniej odbył się w niedzielę, 5 listopada w hali MOSiR Rumia. Była to jego ósma edycja. czytaj całość »

Urząd Skarbowy w Wejherowie zachęca do załatwiania spraw bez wychodzenia z domu

Urząd Skarbowy w Wejherowie zachęca do załatwiania spraw bez wychodzenia z domu06.11.2023
E-Urząd Skarbowy to nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient dostępny na podatki.gov.pl. Pozwala szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. E-Urząd Skarbowy umożliwia Ci załatwienie wielu spraw online – b... czytaj całość »

Sprawdź, gdzie twoje dziecko może rozwinąć sportową pasję

Sprawdź, gdzie twoje dziecko może rozwinąć sportową pasję03.11.2023
Eksperci nie mają wątpliwości: ruch jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń w dorosłym wieku. Aktywność fizyczna przynosi korzyści także dla zdrowia psychicznego. Jakie, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), są zatem rekomendacje dotyczące mini... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń