Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast


Rusza remont ul. Gdańskiej. Od 15 lipca zmiany w ruchu

Rusza remont ul. Gdańskiej. Od 15 lipca zmiany w ruchu12.07.2024
Uwaga, mieszkańcy Janowa – w najbliższy poniedziałek (15 lipca) rusza zapowiadany wcześniej remont odcinka ulicy Gdańskiej. Wyłączony z ruchu na okres wakacji zostanie fragment tej drogi sięgający od ronda Pileckiego do skrzyżowania z ulicą Katowicką. Na zmiany muszą przygotować się głównie kierowcy... czytaj całość »

Najszybszy kierowca w Rumi… i na świecie

Najszybszy kierowca w Rumi… i na świecie12.07.2024
Nastoletni Ziemowit Werra z kolejnym międzynarodowym sukcesem. Młody rumianin zwyciężył w światowym finale Sodi W Series w belgijskim Genk. To największa impreza tego typu na świecie, w której na starcie pojawia się ponad 400 kierowców ze wszystkich kontynentów. czytaj całość »

Rumskie pary wicemistrzyniami Polski w plażowej minisiatkówce

Rumskie pary wicemistrzyniami Polski w plażowej minisiatkówce12.07.2024
Historyczny sukces rumskiej Akademii Piłki Siatkowej – dwie pary reprezentujące klub z Rumi na mistrzostwach Polski w minisiatkówce plażowej sięgnęły po srebrne medale. W kategorii U-12 do samego finału dotarły Aleksandra Maraś i Antonina Matuszko. Z takim samym rezultatem zaprezentowały się również... czytaj całość »

Tajemnicze środy w bibliotece. Co się dzieje, gdy nie ma czytelników?

Tajemnicze środy w bibliotece. Co się dzieje, gdy nie ma czytelników?12.07.2024
Chyba każdy czytelnik choć raz zadał sobie to jedno pytanie: „Właściwie to dlaczego w środy biblioteka jest nieczynna?”. Niektórzy myślą, że jest to dzień wolny dla bibliotekarzy, inni twierdzą, że tego dnia przeliczany jest księgozbiór. Jak jest naprawdę? czytaj całość »

Zgłoś problem przez nową platformę. Rumia w dialogu z mieszkańcami

Zgłoś problem przez nową platformę. Rumia w dialogu z mieszkańcami11.07.2024
Pod adresem www.rumia.wdialogu.pl ruszyło Centrum Dialogu Społecznego Rumi – nowoczesna platforma kontaktu między urzędem a mieszkańcami. Od teraz przez nowe, internetowe narzędzie można w łatwy sposób m.in. sprawdzać na bieżąco stan Budżetu Obywatelskiego, dowiadywać się o zaplanowanych konsultacja... czytaj całość »

Rumia gospodarzem Mistrzostw Europy w duathlonie w 2025 roku

Rumia gospodarzem Mistrzostw Europy w duathlonie w 2025 roku10.07.2024
To już pewna informacja – Rumia będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Duathlonie, które odbędą się w ostatni weekend kwietnia 2025 roku. Duathloniści powalczą głównie na dystansie sprinterskim, czyli połączeniu 5 kilometrów biegu, 20 km jazdy na rowerze i 2,5 km biegu w kategoriach: Elita, U23, Jun... czytaj całość »

Myslovitz zagrało w Rumi

Myslovitz zagrało w Rumi08.07.2024
Rockowe granie porwało setki rumian! W niedzielny wieczór po mieście niosły się największe hity zespołu Myslovitz, a najwierniejsi fani (i nie tylko) raz po raz śpiewali refreny razem z muzykami. Za nami tegoroczna odsłona „Letniego Grania w Rumi” na kompleksie boisk przy ulicy Bukowej. czytaj całość »

Rumianin Alfons Trocki z patentem oficerskim

Rumianin Alfons Trocki z patentem oficerskim08.07.2024
Podporucznik Alfons Trocki – tak od niedawna tytułuje się pochodzący z Rumi 103-letni kombatant. Rumianin, który podczas drugiej wojny światowej najpierw został siłą wcielony do wojsk niemieckich, a później przyłączył się do aliantów na zachodnim froncie, odebrał patent oficerski przyznany na wniose... czytaj całość »

Zapraszamy na ściankę wspinaczkową!

Zapraszamy na ściankę wspinaczkową!05.07.2024
Już od 5 lipca we wszystkie wakacyjne weekendy (lipcowe i sierpniowe soboty oraz niedziele) będzie można bezpłatnie korzystać pod okiem instruktorów ze zlokalizowanej na Górze Markowca ścianki wspinaczkowej. czytaj całość »

Przedsiębiorco, zgłoś swoją firmę do prestiżowej nagrody

Przedsiębiorco, zgłoś swoją firmę do prestiżowej nagrody05.07.2024
Nabór do konkursu Gryf Gospodarczy trwa, a lokalni przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje kandydatury, aby otrzymać prestiżową, pomorską statuetkę dla najprężniej działających biznesów w regionie. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 lipca. czytaj całość »

Plenerowe kino powraca do rumskich parków. Repertuar wybrali mieszkańcy

Plenerowe kino powraca do rumskich parków. Repertuar wybrali mieszkańcy05.07.2024
Film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak” otworzy tegoroczne Kino Letnie w Rumi. Seanse rozpoczną się 19 lipca i będą organizowane naprzemiennie w obu miejskich parkach. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na widzów jak zwykle czekać będzie również gorący popcorn i leżaki. czytaj całość »

Wkrótce może zadzwonić ankieter

Wkrótce może zadzwonić ankieter03.07.2024
Do losowo wybranych mieszkańców Rumi w najbliższym czasie może zadzwonić ankieter. Pracownicy Urzędu Statystycznego w Gdańsku będą telefonicznie prowadzić badania na zlecenie GUS-u. Jeśli mamy wątpliwości, z kim faktycznie rozmawiamy, można zweryfikować tę informację u źródła. czytaj całość »

Rumscy chodziarze-juniorzy w krajowej czołówce

Rumscy chodziarze-juniorzy w krajowej czołówce02.07.2024
Wysokie lokaty, w tym mistrzostwo i drugie miejsce na różnych dystansach zajmowali we Włocławku młodzi rumscy chodziarze. Zawodnicy, których na co dzień prowadzi rumianin Grzegorz Grinholc brali udział w Ogólnopolskim Finale „Lekkoatletyka dla każdego!” Nestle Cup. czytaj całość »

Małopolscy samorządowcy szukali przykładu w Rumi

Małopolscy samorządowcy szukali przykładu w Rumi27.06.2024
Rumskie rozwiązania przyciągają uwagę innych samorządowców w kraju. Miasto gościło kilkudziesięcioosobową grupę z Małopolski, która przy okazji wizyty studyjnej na Pomorzu chciała dowiedzieć się więcej m.in. o funkcjonowaniu miejskich spółek na przykładzie Rumia Invest Park. czytaj całość »

Zmiany w sygnalizacji świetlnej przy tunelu w Rumi-Janowie

Zmiany w sygnalizacji świetlnej przy tunelu w Rumi-Janowie26.06.2024
W czwartek (27 czerwca) o godzinie 9:00 wprowadzona zostanie korekta w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej przy węźle integracyjnym w Rumi-Janowie, na skrzyżowaniu ulic: Sobieskiego, Gdańskiej i Polnej. czytaj całość »

Odznaczenie za rumską pamięć o AK i ojczyźnie

Odznaczenie za rumską pamięć o AK i ojczyźnie26.06.2024
Burmistrz Rumi Michał Pasieczny odebrał na pokładzie ORP Błyskawica specjalne odznaczenie nadawane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Order wręczony przez majora Jerzego Grzywacza i kapitana Tomasza Kuplickiego, zasłużonych kombatantów Szarych Szeregów i AK, to docenienie miejskich dzi... czytaj całość »

Oni będą zarządzać Pomorzem

Oni będą zarządzać Pomorzem25.06.2024
Znamy już nowy skład zarządu województwa pomorskiego. O tym, kto w nowej kadencji będzie sprawował najważniejsze funkcje w wojewódzkim samorządzie, zadecydowały głosy radnych sejmiku. czytaj całość »

Kto zasłuży na tegoroczne „Skrzydła Kultury”? Każdy może wskazać kandydatów

Kto zasłuży na tegoroczne „Skrzydła Kultury”? Każdy może wskazać kandydatów24.06.2024
Po raz drugi w swojej 800-letniej historii Rumia planuje wręczyć mieszkańcom „Skrzydła Kultury”, czyli finansowe i rzeczowe nagrody burmistrza za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej. Nominacji może dokonać każdy, natomiast laureatów w maksymalnie ośmiu kategoriach wytypuje kapit... czytaj całość »

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię24.06.2024
W podniosłej atmosferze, z udziałem gwiazd i lokalnych artystów, mieszkańcy Rumi muzycznie świętowali 800-lecie podczas uroczystego koncertu zorganizowanego w hali MOSiR-u. Występ zamknął cykl weekendowych wydarzeń związanych z miejskimi obchodami okrągłych urodzin. Widownia wypełniła się po brzegi. czytaj całość »

Podróż w czasie dla całych rodzin

Podróż w czasie dla całych rodzin23.06.2024
Średniowieczne zbroje i międzywojenne stroje, pokazy konne, wybijanie monet i dźwięki starodawnych instrumentów – to elementy, które stworzyły historyczny piknik. W Rumi w niedzielę 23 czerwca można było poczuć się niczym w starodawnej osadzie, gdzie rzemieślnicy w pocie czoła wytwarzają małe dzieła... czytaj całość »

Huczna osiemsetka zwieńczona widowiskowym pokazem

Huczna osiemsetka zwieńczona widowiskowym pokazem22.06.2024
Wielu mieszkańców Rumi i okolic z pewnością uczestniczyło w przyjęciach organizowanych z okazji osiemnastych urodzin, ale chyba nikt nie miał okazji świętować osiemsetki. Rumia uczciła ten okrągły jubileusz muzycznie i widowiskowo, zapraszając wszystkich w sobotę 22 czerwca na scenę przy ulicy Bukow... czytaj całość »

Pamiątki, które zostaną z nami po historycznych obchodach

Pamiątki, które zostaną z nami po historycznych obchodach21.06.2024
O okrągłej 800. rocznicy pierwszej wzmianki o Rumi będą przypominać rzeźby i mural. Znajdujący się w parku Starowiejskim licznik lat co roku będzie zyskiwał kolejne „cegiełki”, a cztery postumenty z rzeźbami samolotów będą pamiątką po lotnisku działającym w okresie międzywojennym. Z kolei na budynku... czytaj całość »

Na tę galę mieszkańcy Rumi czekali 800 lat

Na tę galę mieszkańcy Rumi czekali 800 lat20.06.2024
Miasto to przede wszystkim ludzie, dlatego głównym punktem uroczystej inauguracji obchodów 800-lecia Rumi było wręczenie okolicznościowych statuetek i medali osobom zasłużonym dla gminy. Zgromadzeni 20 czerwca w hali MOSiR-u goście mogli podziwiać tematyczną wystawę, artystyczną oprawę przygotowaną ... czytaj całość »

Mycie pojemników na odpady biokuchenne w zabudowie jedno- oraz wielorodzinnej (lipiec 2024 r.)

Mycie pojemników na odpady biokuchenne w zabudowie jedno- oraz wielorodzinnej (lipiec 2024 r.)19.06.2024
Od 1 lipca 2024 r. nastąpi mycie pojemników przeznaczonych do zbiórki odpadów biokuchennych w zabudowie jedno- oraz wielorodzinnej. czytaj całość »

Drogowcy wchodzą na ul. Górniczą

Drogowcy wchodzą na ul. Górniczą19.06.2024
W najbliższy poniedziałek (24 czerwca) ruszy remont fragmentu ulicy Górniczej w Rumi. Na czas modernizacji odcinek pomiędzy ulicami Sobieskiego i Włókienniczą, łącznie ze skrzyżowaniem, zostanie wyłączony z ruchu. Zakończenie prac planowane jest na środę (26 czerwca). czytaj całość »

Oto najlepsi tegoroczni absolwenci rumskich podstawówek

Oto najlepsi tegoroczni absolwenci rumskich podstawówek19.06.2024
Ośmioro uczniów rumskich szkół podstawowych, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen i wyróżnili się dodatkowymi osiągnięciami, zostało uhonorowanych przez burmistrza miasta. czytaj całość »

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury18.06.2024
Pochodząca z Rumi 16-letnia skrzypaczka Julia Majewska otrzymała stypendium Młoda Polska, które przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O granty aplikowało blisko 900 młodych artystów, z czego ostatecznie 107 uzyskało wsparcie finansowe. Otrzymane pieniądze rumianka chc... czytaj całość »

Oto laureaci siódmej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”

Oto laureaci siódmej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”14.06.2024
Urzędnicy po raz kolejny zaprosili publiczne i prywatne przedszkola do udziału w projekcie edukacyjnym „Rumia oczami dzieci”. Do kampanii przystąpiło łącznie 28 placówek, angażując w realizację zadań setki dzieci. Jednym z etapów przedsięwzięcia były indywidualne konkursy plastyczne ora zadania spec... czytaj całość »

„Rowerowa Wiosna” zakończona

„Rowerowa Wiosna” zakończona14.06.2024
Za nami pierwsza edycja rumskiej kampanii „Rowerowa Wiosna”, w której udział zadeklarowało ponad 2 tysiące dzieci. Zadaniem uczestników było dojeżdżanie do swojej szkoły lub przedszkola środkiem transportu napędzanym siłą mięśni: rowerem, hulajnogą, na deskorolce, rolkach lub wrotkach. Ostatecznie s... czytaj całość »

Burmistrz Michał Pasieczny otrzymał absolutorium. Nikt nie był przeciw

Burmistrz Michał Pasieczny otrzymał absolutorium. Nikt nie był przeciw13.06.2024
Radni nowej kadencji udzielili burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu absolutorium bez żadnego głosu sprzeciwu. Wśród głosujących 12 było za, a 8 wstrzymało się od głosu. Zanim członkowie rady zatwierdzili wykonanie gminnego budżetu i pozytywnie ocenili działalność burmistrza, przedstawiono im wyniki ra... czytaj całość »
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń