Czwartek, 01 czerwca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Budowa ul. Kazimierskiej przyciąga inwestorów


Budowa ul. Kazimierskiej przyciąga inwestorówf07.02.2019 r.

Budowa ul. Kazimierskiej przyciąga inwestorów

Jednym z najważniejszych punktów ostatniej sesji Rady Miejskiej Rumi (31 stycznia) było przeznaczenie 14 milionów złotych na budowę połączenia ulicy Kazimierskiej z ulicą Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Inwestycja, realizowana przez spółkę Rumia Invest Park, ma przyciągnąć jeszcze więcej inwestorów, którzy zapewnią kolejne miejsca pracy oraz nowe regularne wpływy z podatków do budżetu miasta.

W 2017 roku Rada Miejska Rumi, bez głosu sprzeciwu, zdecydowała o powołaniu spółki Rumia Invest Park. Spółka, będąca w stu procentach własnością gminy, od jej powołania przygotowywała się do realizacji przedsięwzięcia, które jest kluczowe dla rozwoju miejskich oraz prywatnych terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Bez drogi inwestorzy nie będą zainteresowani zlokalizowaniem swoich działalności w Rumi.

– Rozmowy z inwestorami oraz przygotowywane umowy przedwstępne warunkują zainwestowanie od wybudowania drogi. Jest to naturalne, że inwestor kupując działkę i wprowadzając się na dany teren, chce mieć zapewnioną niezbędną do funkcjonowania infrastrukturę – tłumaczy Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Przewidziane są ciągi pieszo-rowerowe, przystanek autobusowy, a nowy odcinek ulicy Kazimierskiej będzie miał zapewnione takie parametry, że ciężki transport będzie mógł tamtędy przejeżdżać – dodaje.

Od miesięcy trwają rozmowy z inwestorami, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Rumi. Obecnie opracowywane są umowy przedwstępne, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę drogi stanowiącej niezbędną infrastrukturę łączącą tereny inwestycyjne z drogą wojewódzką numer 100. Część przedsiębiorców nie może dłużej czekać.

Obawiamy się, że jeśli droga nie zostanie wybudowana i będziemy dalej zwlekać, to po prostu stracimy inwestorów, z którymi prowadzimy już długie negocjacje – przyznaje prezes spółki Rumia Invest Park. – Natomiast, jeśli ich zapewnimy, że droga powstanie, to oni już w przyszłym roku będą w stanie zakupić działki i zainwestować, co zagwarantują nam umową przedwstępną – dodaje.

Budowa ul. Kazimierskiej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz włączenie jej w ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego na wysokości ogrodów działkowych jest kluczowa z perspektywy gminy. Obszar ten stanowi największe, określone w planach zagospodarowania przestrzennego, tereny przemysłowo-usługowe w Rumi. Niestety przez ponad 20 lat potencjał ten nie był wykorzystywany. Dopiero podczas poprzedniej kadencji udało się przeprowadzić szereg prac melioracyjnych, poprawić plan zagospodarowania przestrzennego, dostosowując go do potrzeb przedsiębiorców, a także wykonać szereg prac inwentaryzacyjnych i projektowych oraz ustanowić dziesiątki aktów notarialnych służebności przesyłu z gestorami sieci przesyłowych, niezbędnych by pojawiły się tam sieci wodno-kanalizacyjne.

– Docelowo stworzone zostaną tam setki nowych miejsc pracy, już teraz powstają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją klimatyzacji oraz usługami związanymi z wynajmem i sprzedażą żurawi wieżowych – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Gmina będzie miała regularne nowe wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Będą to setki tysięcy złotych, a z czasem miliony, które corocznie wpływać będą do budżetu miasta. Środki te będziemy wydatkować na kolejne działania inwestycyjne oraz społeczne, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

 

– Zabudowa magazynowa czy produkcyjna to coś, co przynosi gminom największe dochody, a to jest właśnie cel spółki. Spółka została powołana po to, by zaktywizować konkretne tereny i przyciągnąć inwestorów – podsumowuje prezes Agnieszka Rodak.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń