Piątek, 12 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Budowa ul. Kazimierskiej przyciąga inwestorów


Budowa ul. Kazimierskiej przyciąga inwestorów07.02.2019 r.


Jednym z najważniejszych punktów ostatniej sesji Rady Miejskiej Rumi (31 stycznia) było przeznaczenie 14 milionów złotych na budowę połączenia ulicy Kazimierskiej z ulicą Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Inwestycja, realizowana przez spółkę Rumia Invest Park, ma przyciągnąć jeszcze więcej inwestorów, którzy zapewnią kolejne miejsca pracy oraz nowe regularne wpływy z podatków do budżetu miasta.

W 2017 roku Rada Miejska Rumi, bez głosu sprzeciwu, zdecydowała o powołaniu spółki Rumia Invest Park. Spółka, będąca w stu procentach własnością gminy, od jej powołania przygotowywała się do realizacji przedsięwzięcia, które jest kluczowe dla rozwoju miejskich oraz prywatnych terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Bez drogi inwestorzy nie będą zainteresowani zlokalizowaniem swoich działalności w Rumi.

– Rozmowy z inwestorami oraz przygotowywane umowy przedwstępne warunkują zainwestowanie od wybudowania drogi. Jest to naturalne, że inwestor kupując działkę i wprowadzając się na dany teren, chce mieć zapewnioną niezbędną do funkcjonowania infrastrukturę – tłumaczy Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Przewidziane są ciągi pieszo-rowerowe, przystanek autobusowy, a nowy odcinek ulicy Kazimierskiej będzie miał zapewnione takie parametry, że ciężki transport będzie mógł tamtędy przejeżdżać – dodaje.

Od miesięcy trwają rozmowy z inwestorami, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Rumi. Obecnie opracowywane są umowy przedwstępne, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę drogi stanowiącej niezbędną infrastrukturę łączącą tereny inwestycyjne z drogą wojewódzką numer 100. Część przedsiębiorców nie może dłużej czekać.

Obawiamy się, że jeśli droga nie zostanie wybudowana i będziemy dalej zwlekać, to po prostu stracimy inwestorów, z którymi prowadzimy już długie negocjacje – przyznaje prezes spółki Rumia Invest Park. – Natomiast, jeśli ich zapewnimy, że droga powstanie, to oni już w przyszłym roku będą w stanie zakupić działki i zainwestować, co zagwarantują nam umową przedwstępną – dodaje.

Budowa ul. Kazimierskiej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz włączenie jej w ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego na wysokości ogrodów działkowych jest kluczowa z perspektywy gminy. Obszar ten stanowi największe, określone w planach zagospodarowania przestrzennego, tereny przemysłowo-usługowe w Rumi. Niestety przez ponad 20 lat potencjał ten nie był wykorzystywany. Dopiero podczas poprzedniej kadencji udało się przeprowadzić szereg prac melioracyjnych, poprawić plan zagospodarowania przestrzennego, dostosowując go do potrzeb przedsiębiorców, a także wykonać szereg prac inwentaryzacyjnych i projektowych oraz ustanowić dziesiątki aktów notarialnych służebności przesyłu z gestorami sieci przesyłowych, niezbędnych by pojawiły się tam sieci wodno-kanalizacyjne.

– Docelowo stworzone zostaną tam setki nowych miejsc pracy, już teraz powstają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją klimatyzacji oraz usługami związanymi z wynajmem i sprzedażą żurawi wieżowych – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Gmina będzie miała regularne nowe wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Będą to setki tysięcy złotych, a z czasem miliony, które corocznie wpływać będą do budżetu miasta. Środki te będziemy wydatkować na kolejne działania inwestycyjne oraz społeczne, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

 

– Zabudowa magazynowa czy produkcyjna to coś, co przynosi gminom największe dochody, a to jest właśnie cel spółki. Spółka została powołana po to, by zaktywizować konkretne tereny i przyciągnąć inwestorów – podsumowuje prezes Agnieszka Rodak.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń