Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Chcesz, żeby Rumia nadal się rozwijała? Rozlicz tu swój PIT


Chcesz, żeby Rumia nadal się rozwijała? Rozlicz tu swój PIT10.02.2023 r.


Przedstawiciele władz Rumi ponownie apelują do mieszkańców, aby podczas rozliczania uzyskanych w minionym roku dochodów (PIT-37, PIT-36, PIT-36L) wskazywali swoje miasto jako aktualne miejsce zamieszkania. Im więcej osób to zrobi, tym więcej pieniędzy wpłynie do gminnego budżetu, pozwalając na realizację kolejnych inwestycji oraz działań społecznych.

Z korzyścią dla wszystkich

Roczny podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), który jest płacony przez czynnych zawodowo obywateli, nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Część wpływów z tego tytułu (38,4%) zasila gminne budżety. Każdy statystyczny podatnik może zwiększyć dochód swojego miasta o około 2000 złotych, a pieniądze te zostaną wydane tam, gdzie faktycznie mieszka. W przypadku Rumi dochody z podatku PIT stanowią co roku około 20% gminnego budżetu. Dzięki wzrastającej świadomości mieszkańców urząd odnotowuje coraz większe wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tylko w 2022 roku do miejskiego budżetu wpłynęło z tego tytułu niespełna 70 milionów złotych.  

Krótka instrukcja

Osoby fizyczne są zobligowane rozliczyć uzyskane w minionym roku dochody najpóźniej 2 maja. Aby zapewnić Rumi dodatkowe wpływy do budżetu, każdy mieszkaniec powinien złożyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Na pierwszej stronie formularza należy zgodnie z prawdą wskazać Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. Adres zameldowania nie ma znaczenia.

Jeśli rozliczenie PIT zostało już wysłane, możliwa jest jego modyfikacja za pomocą jednostronicowego dokumentu ZAP-3. Wystarczy go wypełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego w Wejherowie.

Jak roczne rozliczenie podatkowe może zdziałać coś dobrego? Wyobraźmy sobie, że zamiast płacić podatek mamy możliwość wskazania celu, na jaki chcemy przeznaczyć część wypracowanych przez nas dochodów. Nie możemy ich otrzymać, ale możemy sprawić, że zasilą kasę, z której opłacone zostaną ważne dla nas działania – wyjaśnia radna Liliana Bareła-Palczewska, członek Komisji Finansowo-Budżetowej i osoba zawodowo związana z finansami. – Obniżka podatku dochodowego miała na celu pozostawienie w naszych domowych budżetach większych kwot. Niestety, ale ciężko było odczuć tę zmianę ze względu na kolosalny wzrost wydatków. Raty kredytów, ceny w sklepach, rachunki – wszystkie zsumowane koszty nierzadko przekroczyły symboliczną kwotowo obniżkę podatku. A teraz przełóżmy to na budżet naszego miasta. Niższe podatki od mieszkańców to kilka milionów złotych mniej do wydania na lokalne potrzeby. Na dodatek wzrost kosztów jeszcze bardziej odczuwalny niż w skali domowego budżetu. Dlatego nie robiąc nic wielkiego, możemy pomóc w rozwoju miasta. Wystarczy wpisać do rozliczenia rocznego PIT adres faktycznego pobytu w dniu – uwaga – złożenia zeznania podatkowego, a nie, jak to było do tej pory, ostatniego dnia roku. Nawet jeśli nie jesteśmy w Rumi zameldowani, to kierujmy część zabranego nam podatku do swojego miasta. Tym samym przyczyniamy się do finansowania inwestycji, z których będziemy korzystać: naprawimy ulice, po których jeździmy, zasadzimy zieleń w parku, do którego chodzimy z dziećmi, czy oświetlimy drogę, którą spacerujemy z psem. Dopóki możemy wpłynąć na lokalne działania, warto z tego mechanizmu korzystać.

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń