Chór Lira im. ks. St. Ormińskiego świętował w minioną sobotę (28 kwietnia) 80-lecie istnienia. Oficjalne obchody odbyły się w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.
Uroczystość rozpoczęła się jubileuszową mszą świętą, później zabrzmiały pierwsze utwory chóralne w wykonaniu jubilatów oraz Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert był otwarty, więc przyciągnął nie tylko osoby związane ze stowarzyszeniem, ale również mieszkańców będących miłośnikami muzyki chóralnej.
W wydarzeniu uczestniczyli między innymi starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius, burmistrz Rumi Michał Pasieczny, a także wiceprzewodnicząca Małgorzata Łoboz i przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki, którzy wręczali wyróżnionym jubilatom kwiaty oraz okolicznościowe odznaczenia za wieloletnią działalność na rzecz chóru i lokalnej społeczności. Samorządowcy życzyli również powodzenia w realizacji dalszych planów.
Przypomnijmy, że chór Lira powstał 31 stycznia 1938 roku pod nazwą „Auxilium” z inicjatywy założyciela placówki salezjańskiej w Rumi i muzyka ks. Jana Kasprzyka oraz działacza amatorskiego ruchu śpiewaczego Ignacego Hepki. Chór początkowo liczył 52 osoby i działał głównie lokalnie. W sierpniu 1938 roku działacze zaczęli odnosić sukcesy poza rodzimym miastem, uczestnicząc w konkursach i przeglądach.
Wybuch II wojny światowej i lata okupacji niemieckiej przerwały działalność zespołu. Wielu członków chóru zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Po wojnie, w roku 1945 zespół wznowił działalność pod dyrekcją ks. Jacka Kochańskiego, ponownie występując na całym Wybrzeżu. Okres stalinowski spowodował jednak, że wiele chórów musiało zmienić nazwę. Tak też się stało z „Auxilium”, które od 1951 funkcjonuje pod nazwą „Lira”.
Pod takim szyldem chór występuje do dziś, odnosząc sukcesy na wielu profesjonalnych konkursach i przeglądach. Ponadto stowarzyszenie zapewnia oprawę artystyczną podczas wszystkich uroczystości kościelnych i niedzielnych nabożeństw. Celem zespołu jest służenie Bogu, Ojczyźnie, swojej parafii i miastu. Więcej na temat chóru można przeczytać tutaj: http://chorlira.pl/.