Sobota, 29 marca 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Co przyniesie sezon letni w MEVO? W Rumi będą nowe stacje


Co przyniesie sezon letni w MEVO? W Rumi będą nowe stacje14.03.2025 r.

Rowery MEVO, fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Początek sezonu letniego w MEVO z 70% floty. Operator systemu, hiszpańska firma CityBike Global, potwierdził uzupełnienie floty  rowerów do sierpnia. Dodatkowo gminy metropolii zdecydowały się zamówić 1200 nowych rowerów i kilkadziesiąt nowych stacji. W związku z tym flota najnowocześniejszego systemu roweru publicznego w Polsce wzrośnie do blisko 5300 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i klasycznych.

 

Na początku lutego w pożarze gdańskiej hali spłonęło prawie 1500 rowerów MEVO (1300 elektrycznych i 162 klasycznych) oraz 1000 baterii. Cały spalony sprzęt należał do hiszpańskiej firmy CityBike Global, która świadczy usługę operowania systemem MEVO. Operator jest zobowiązany do zapewnienia 4099 sprawnych rowerów każdego dnia w sezonie letnim i połowę tej liczby zimą (od grudnia do końca lutego) do 2029 roku. Pożar zgodnie z warunkami umowy traktowany jest jako „siła wyższa”.

Wszystkich oczywiście bardzo zaniepokoiła sytuacja, która miała miejsce w związku z pożarem na gdańskiej Przeróbce. Przez kilka tygodni Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot razem z 16 gminami, partnerami projektu, wraz z operatorem szukali takiego rozwiązania, by system MEVO mógł jak najszybciej wrócić do pełni funkcjonowania. Od 1 marca zgodnie z umową system powinien działać w 100%, ale nie udało się to, bo część floty uległa zniszczeniu – powiedziała podczas odbywającej się 13 marca konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Władze metropolii podpisały z operatorem aneks, w którym zgadzają się na funkcjonowanie systemu w zmniejszonym wymiarze przez 5 miesięcy. Poziom 70% floty odnosi się proporcjonalnie do rowerów z napędem elektrycznym (¾ floty: 2169 zamiast 3099) oraz rowerów klasycznych (¼ floty: 700 zamiast 1000).

Operator MEVO zapowiedział uzupełnienie floty rowerów, która spłonęła w wyniku pożaru, oraz dostarczenie ich w ciągu najbliższych pięciu miesięcy.

 

Nowe stacje i dodatkowe rowery w gminach

Dodatkowo w ramach zapisów przewidzianych w umowie z CBG (tzw. prawo opcji) gminy uczestniczące w projekcie zdecydowały się na zakup 1200 nowych rowerów (900 ze wspomaganiem i 300 klasycznych) oraz 78 stacji. Najwięcej z nich przypadnie w udziale Gdańskowi.

Wypracowaliśmy z wykonawcą rozwiązania, które pozwolą zwiększyć sumę rowerów będących w dyspozycji użytkowników. Jeśli chodzi o Gdańsk będzie 800 nowych rowerów, w tym 600 ze wspomaganiem elektrycznym oraz 200 rowerów klasycznych. Powstanie także 50 nowych stacji postojowych – wymienia Aleksandra Dulkiewicz.

Od momentu uruchomienia nowego Mevo, co miało miejsce 16 listopada 2023 roku, w systemie zarejestrowanych jest ponad 314 tys. użytkowników, którzy odbyli 3,3 mln podróży. Łącznie we wszystkich 16 gminach przejechano prawie 11 mln km.

–  W samej Gdyni mamy ponad 500 tys. podróży i 1,6 mln przejechanych kilometrów. My jako Gdynia również postanowiliśmy zwiększyć flotę rowerów o 250. Będzie to 190 rowerów z napędem elektrycznym i 60 klasycznych. W zależności od potrzeb myślimy o tym, by rozwijać sieć stacji MEVO. Mamy takie sygnały od mieszkańców. Będziemy chcieli to zrobić w najbliższym czasie – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Poza Gdańskiem i Gdynią nowe rowery pojawią się także w Redzie, Rumi, Władysławowie, Kosakowie oraz w mieście Pruszcz Gdański. Kilkadziesiąt nowych stacji powstanie w Gdańsku, mieście Pruszcz Gdański oraz w Rumi. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami w drugiej połowie roku do projektu MEVO dołączy Gmina Pruszcz Gdański, w której pojawi się 70 rowerów i 15 stacji.

Bardzo się cieszę, że gmina Kosakowo uczestniczy w projekcie MEVO. Już wcześniej rozbudowaliśmy sieć stacji o 5 dodatkowych punktów, teraz dokupujemy 5 dodatkowych rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Dane wskazują na znaczącą popularność tego środka transportu. Od momentu uruchomienia systemu na terenie naszej gminy odbyło się 25 tys. podróży, co przełożyło się na 114 tys. km przejechanych na rowerach MEVO. Średnia podróż trwała 30 minut, a średni dzienny dystans to 4,7 km. Stąd też chciałabym, aby rower MEVO stawał się jeszcze bardziej dostępny w naszej gminie – podkreśla Eunika Niemc, wójt gminy Kosakowo.

Koszt tzw. prawa opcji, czyli rozszerzenia floty rowerów, zostanie pokryty z planowanej nadwyżki budżetowej MEVO. System w ubiegłym roku wygenerował 5 mln zł nadwyżki.

O zamówieniu rowerów w większej liczbie myśleliśmy w ostatnich miesiącach, ponieważ otrzymywaliśmy wiele zgłoszeń: chcemy więcej rowerów na naszym osiedlu, więcej stacji. Więc już wcześniej zastanawialiśmy się, czy nie powinniśmy zamówić więcej rowerów. Taką możliwość, bez dodatkowego przetargu, daje nam umowa. Możemy zakupić 30% dodatkowych rowerów, bez przetargu. Była to pierwsza myśl po pożarze. Skoro i tak o tym rozmawialiśmy, skoro mieszkańcy tego potrzebują, to warto to rozważyć. Rowerów będzie więcej, będą bardziej dostępne, a wykonawcy dadzą możliwość negocjowania lepszych cen zakupu dużo większej liczby rowerów – mówi Michał Glaser, prezes zarządu Obszar Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Michał Glaser wypowiadający się podczas konferencji, fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Po dostarczeniu wszystkich rowerów flota najnowocześniejszego systemu roweru publicznego w Polsce będzie liczyć blisko 5300 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i klasycznych. Na terenie metropolii będzie dostępnych 829 stacji postoju.

Aktualnie system funkcjonuje w 16 gminach metropolii: Rumi, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kolbudach, Kosakowie, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Redzie, Sierakowicach, Somoninie, Sopocie, Stężycy, Tczewie, Władysławowie i Żukowie. Od sierpnia z rowerów będą mogli korzystać również mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń