Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Coraz bliżej przemiany Wzgórza Markowca. Umowa podpisana


Coraz bliżej przemiany Wzgórza Markowca. Umowa podpisana11.01.2021 r.


Wkrótce rozpocznie się realizacja jednej z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Rumi inwestycji – budowy publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca. Umowa z wykonawcą, którym jest gdyńska firma budowlano-drogowa MTM S.A., została podpisana w miniony piątek (8 stycznia) w gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego.

Najpierw formalności

Przetarg na budowę publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca w Rumi został rozstrzygnięty w grudniu 2020 roku. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na prawie 10 mln zł, przedstawiła firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Prace budowlane mają ruszyć wiosną 2021 roku.

W zasadzie to nowe oblicze Góry Markowca było takim marzeniem rumian już od dziesięcioleci, bardzo wielu mieszkańców chciało, aby powstał tam ogólnodostępny teren rekreacyjny. Dzięki programowi rewitalizacji oraz zdobytemu dofinansowaniu unijnemu teraz to marzenie się ziści – zapewnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – W świadomości większości mieszkańców jest to miejsce historyczne, związane z działaniami wojennymi i obecnością stanowiska artyleryjskiego, co zostanie upamiętnione. Niektórzy rumianie pamiętają jednak, że dawniej był tam również wyciąg narciarski – dodaje.

Ogromna zmiana

To już pewne, wkrótce Wzgórze Markowca zmieni się nie do poznania. W ramach projektu zagospodarowania tego obszaru powstanie m.in. sieć ogólnodostępnych ścieżek pieszych, schody terenowe, wieża i pomost widokowy, ścianka wspinaczkowa, trasa kolarstwa górskiego, mini park linowy, a także obiekty małej architektury (w tym ławki i śmietniki) oraz oświetlenie. Efekt końcowy, na który od lat czekają mieszkańcy Rumi, będzie można podziwiać najprawdopodobniej w listopadzie 2022 roku.

Praca wre

Budowa publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca to kolejny etap rewitalizacji Zagórza. Do tej pory w ramach projektu udało się wyremontować wiele budynków wielorodzinnych oraz zbudować kładkę pieszo-rowerową nad Zagórską Strugą. Powstała również docelowa siedziba Klubu Integracji Społecznej przy ul. Sabata. Obecnie prowadzona jest modernizacja okolicznej infrastruktury, w tym: chodników, dróg i parkingów. Na terenie osiedla powstają też boiska, place zabaw oraz ścieżki rowerowe.

Pomocna dłoń

Równolegle, od stycznia 2018 roku, realizowany jest społeczny aspekt rewitalizacji, którego głównym celem jest aktywizacja społecznozawodowa mieszkańców borykających się z bezrobociem. W tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej Zagórze oraz Centrum Usług Społecznych Zagórze. Już kilkadziesiąt osób zostało poddanych reintegracji społeczno-zawodowej. Objęci programem rumianie korzystają nie tylko ze wsparcia doradcy zawodowego, ale i psychologa, prawnika czy asystenta rodziny. Obie placówki prowadzą także świetlice, dzięki którym najmłodsi mieszkańcy tej dzielnicy mają zapewnioną opiekę. Społeczna część projektu będzie realizowana do października 2022 roku.

Wartość całej rewitalizacji Zagórza to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd miasta unijne dofinansowanie.

Jestem przekonany, że Zagórze naprawdę odżyje, gdy cały projekt się zakończy. Właściwie to już się dzieje. Na naszych oczach zaniedbane tereny, które pamiętają wojnę, zamieniają się w nowoczesną i przyjazną dzielnicę. Zmiana zachodzi też na poziomie społecznym, co jeszcze bardziej mnie cieszy – podsumowuje Tomasz Urbaniak-Dzienisz, radny i przewodniczący komitetu ds. rewitalizacji, który uczestniczył w podpisaniu umowy.

Moment przed podpisaniem umowy. Podpisanie umowy z udziałem burmistrza Michała Pasiecznego (w środku) oraz przedstawicieli gdyńskiej firmy budowlano-drogowej MTM S.A. Moment podpisania umowy. Po podpisaniu umowy na budowę publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca. Uściski dłoni po podpisaniu umowy na budowę publicznej infrastruktury na Wzgórzu Markowca.

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń