Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dotacje na wymianę pieców i docieplenie – dowiedz się więcej


Dotacje na wymianę pieców i docieplenie – dowiedz się więcej12.09.2018 r.

Jeszcze w tym roku, w ramach programu „Czyste powietrze”, będą przyjmowane wnioski o rządowe dofinansowanie m.in. do wymiany kotłów oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Zainteresowani dotacją rumianie będą mogli skorzystać z pomocy ekspertów podczas spotkania informacyjnego.

Celem programu, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest nie tylko modernizacja instalacji grzewczych w budynkach jednorodzinnych, ale również poprawa efektywności energetycznej tych obiektów poprzez tzw. docieplenie.

W ramach programu będzie możliwe uzyskanie dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła, zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno, itp.), na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych: z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła), gazem ziemnym lub LPG, olejem opałowym, elektrycznością (w tym pompy ciepła), biomasą oraz węglem.

Oprócz montażu źródeł ciepła możliwe będzie również pozyskanie dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne, w tym: docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; modernizację instalacji wewnętrznej montaż instalacji solarnych.

Program realizowany będzie przez najbliższe 10 lat na terenie całego kraju przez poszczególne jednostki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucje te mają udzielać osobom fizycznym bezpośrednich dofinansowań.

Całkowity budżet programu „Czyste Powietrze” jest rekordowy i wynosi 103 miliardy złotych. Wysokość każdej dotacji zależna będzie od zamożności rodziny i będzie wynosiła od 30 do 90%. W ramach potrzeby można będzie również skorzystać z preferencyjnej pożyczki.

Spotkanie informacyjne dla mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie „Czyste Powietrze” odbędzie się 26 września o godzinie 16:00 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi. Uczestniczyć w nim będą m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku, którzy objaśnią zasady udziału w programie, przybliżą sposób wypełniania wniosków konkursowych oraz odpowiedzą na wszelkie pytania.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń