Poniedziałek, 25 Maj 2020

Dzieci czytały, a czworonogi uważnie słuchały


20.05.2018 r.


W ramach akcji czytelniczej „Posłuchaj piesku” w czwartkowe popołudnie (17 maja) do Stacji Kultura przybyli wyjątkowi goście. Były to trzy przyjazne czworonogi, przyprowadzone przez terapeutów z Fundacji Dogtor. Czworonogi przybyły do biblioteki, aby posłuchać czytanych przez dzieci książek.

Dzieci przywitały psiaki z wielkim entuzjazmem i z przejęciem czytały im na głos wybrane książeczki o czworonogach. W nagrodę za przeczytane zdania, najmłodsi mogli pobawić się z pupilami, pogłaskać je, nakarmić czy poprowadzić na krótki spacer pomiędzy książkowymi regałami. Podczas, gdy dzieci spędzały czas z czworonogami, rodzice mogli porozmawiać z terapeutami o możliwościach zachęcania dzieci do czytania i sposobach wspierania ich w pokonywaniu trudności.

– Stres i napięcie to częste uczucia towarzyszące tym, którzy zaczynają swoją przygodę z książką. Czytanie na głos w obecności psa dodaje maluchom odwagi i pewności siebie. Wydają się one uważnie słuchać i, w przeciwieństwie do dorosłych czy kolegów z klasy, nie zwracają uwagi na potknięcia i przejęzyczenia, w pełni akceptują dziecko, oferując mu całkowitą uwagę i zainteresowanie. Bez względu na kolor skóry, wiek, poziom społeczny czy zamożność rodziców – wyjaśniają zamysł przedsięwzięcia pracownicy Stacji Kultura.

Zalety więzi z psem coraz częściej wykorzystuje się we wspomaganiu nauki czytania. Sam pies oczywiście nie nauczy czytać, jednak jego obecność przyczynia się do zmniejszenia napięcia i stresu. W ten sposób zwierzę wspiera dziecko w pokonywaniu trudności związanych z czytaniem.

Kalendarz wydarzeń