Niespełna 130 litrów – tyle krwi trafiło do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku dzięki mieszkańcom Rumi, którzy uczestniczyli w tegorocznych zbiórkach organizowanych przez miasto. Ostatnia akcja honorowego krwiodawstwa odbyła się 14 października w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie życiodajnym płynem podzieliło się 67 osób, z czego dla 13 było to nowe doświadczenie.
Wszystkie trzy tegoroczne akcje odbywały się w Dziewiątce, przy ulicy Stoczniowców. Za każdym razem sale lekcyjne stawały się gabinetami lekarskimi, a korytarze poczekalniami. Od rana personel medyczny czekał na osoby, które dokonały telefonicznej rejestracji, deklarując chęć podzielenia się życiodajnym płynem. Umawianie potencjalnych dawców na konkretną godzinę powoduje, że cały proces związany z poborem krwi przebiega bardzo sprawnie. Ponadto każdy, kto oddaje krew, otrzymuje standardowy zestaw podarunkowy od RCKiK oraz miejskie gadżety, w tym okazjonalne koszulki.
Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu mieszkańców Rumi tylko w tym roku udało się zebrać kolejno: w styczniu 72,45 litra krwi (dotychczasowy rekord), w lipcu 27 litrów i w październiku 30,15 litra, co daje łącznie 129,6 litra krwi. Kolejna akcja planowana jest na styczeń 2024 roku.
Akcje honorowego krwiodawstwa odbywają się w Rumi pod patronatem burmistrza Michała Pasiecznego, a ich celem jest nie tylko ratowanie życia i zdrowia pacjentów, ale i propagowanie wzorowej postawy obywatelskiej, jaką jest bezinteresowna chęć niesienia pomocy.
Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze, ważą co najmniej 50 kilogramów i nie występują u nich czynniki powodujące tymczasową lub stałą dyskwalifikację. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić co najmniej litr wody. Potencjalny krwiodawca musi okazać dokument potwierdzający tożsamość.