Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Erasmus+: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zapamiętają ten wyjazd do końca życia


Erasmus+: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zapamiętają ten wyjazd do końca życia12.05.2022 r.


Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi, jako jedyna szkoła podstawowa w mieście, kontynuuje współpracę z partnerskimi placówkami w ramach unijnego programu Erasmus+ „Your Region Through the Middle Ages” (Twój Region w Epoce Średniowiecza). Dotychczas odbyły się trzy wizyty: we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, podczas których uczniowie z klas 7-8 wraz z nauczycielami przedstawiali efekty realizowanego projektu w formie prezentacji multimedialnych. Młodzież brała także udział w aktywnościach tematycznych przygotowanych przez goszczące ich szkoły.

W portugalskim Vila Real uczestnicy projektu podziwiali powstawanie charakterystycznej ceramiki i wypiekali słodkie smakołyki. We włoskiej Perugii odbyły się warsztaty tkackie i wytwarzanie papieru czerpanego. Natomiast hiszpańska szkoła na Majorce zaprezentowała średniowieczne gildie w formie warsztatów produkcji świec i pisania piórem z udziałem uczniów. Te wyjątkowe doświadczenia dopełniło zwiedzanie ciekawych zabytków z rodowodem Wieków Średnich. Dotychczasowe mobilności w tym projekcie dostarczyły wielu ciekawych wrażeń i doświadczeń oraz były wyjątkową okazją do rozwijania umiejętności językowych i wymiany doświadczeń z rówieśnikami z partnerskich szkół. Już w październiku to oni będą gościć w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi podczas finalnej wizyty partnerskiej.

Korzyści płynące z udziału w projekcie Erasmus+ potwierdzają wrażenia jego uczestników:

Tymon: Wizyta w Portugalii była niesamowita i pełna wrażeń. Jestem bardzo szczęśliwy, że miałem okazję tam pojechać. Dopiero w trakcie tej wycieczki zdałem sobie sprawę, że bariera językowa nie przeszkadza w komunikacji międzyludzkiej. Vila Real i inne portugalskie miasta, jakie zwiedziliśmy,  były przepiękne. Jeżeli miałbym możliwość, to pomieszkałbym tam. Rozmowa z obcokrajowcami jest zaskakująco ciekawa, ponieważ dowiadujemy się, jak żyją inni i co robią w wolnym czasie. Takie wycieczki sprawiają, że różne narody się integrują, co pozwala na uniknięcie jakichkolwiek konfliktów.

Antonina: Wyjazd do Włoch był jednym z najlepszych momentów w moim życiu. Poznałam mnóstwo fantastycznych ludzi, poprzez których czuję się bardziej pewna siebie i otwarta na nowe znajomości oraz nabrałam większej chęci do nauki języka angielskiego. Spotkałam naprawdę wspaniałych kolegów z różnych krajów. Polecam każdemu, kto uczy się tego języka, bo można się wiele nauczyć w tak krótkim czasie. Moim zdaniem Erasmus+ jednoczy i łączy ze sobą ludzi. Rekomenduję ten projekt wszystkim, którzy uczą się angielskiego i są otwarci na nowe przygody!

Marta: W dniu, w którym przyjechaliśmy na Majorkę, byłam bardzo zestresowana tym, co będzie się działo, lecz potem zdałam sobie sprawę, że nie powinnam była tak myśleć. Nazajutrz, gdy odbyły się „ice breaking games”, poznałam kilka cudownych osób, z którymi przez resztę wyjazdu miałam niezaprzeczalnie wspaniały kontakt. Drugiego dnia prezentowaliśmy nasze prace na temat „Mallorca in the Middle Ages”. Po wystąpieniu osób ze wszystkich państw podzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy prace nad nową prezentacją. Trzeci dzień był najbardziej męczący. Od samego rana zwiedzaliśmy i dowiadywaliśmy się nowych rzeczy o Majorce i jej historii. Następny dzień zaczęliśmy warsztatami, na których mieliśmy okazje samodzielnie zrobić świeczki i podjąć próbę pisania prawdziwym piórem, tak jak robili to ludzie w średniowieczu. Szukaliśmy też informacji na ten temat i musieliśmy przedstawić ją nauczycielom, jak i innym uczniom. Tego dnia dokańczaliśmy również wcześniej zaczęte prezentacje i również je musieliśmy przedstawić innym grupom. Piąty i ostatni dzień był moim zdaniem „najluźniejszy” ze wszystkich. Udaliśmy się na wycieczkę do Soller i pięknej restauracji, umieszczonej tak wysoko, że można było z niej zobaczyć całe miasto, w którym wcześniej się znajdowaliśmy oraz morze. Ten wyjazd był jednym z najlepszych, w jakich mogłam brać udział i jestem pewna, że zapamiętam go do końca życia.

Uczestnicy programu Erasmus+ Uczestnicy programu Erasmus+ Uczestnicy programu Erasmus+ Uczestnicy programu Erasmus+ Uczestnicy programu Erasmus+ Uczestnicy programu Erasmus+

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń