Czwartek, 08 grudnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Gdzie jesienią na spacer?


Gdzie jesienią na spacer?f03.11.2021 r.

Gdzie jesienią na spacer?

Agnieszka Mielec – autorka tekstu oraz zdjęć, członek grupy „Mama w mieście Rumia”

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. W tym okresie pogoda nie zawsze zachęca do spacerów, ale warto się na nie wybierać, choćby dlatego, że do wiosny na pewno za oknami nie będzie lepiej. Poniżej przedstawiam moją propozycję – listę znajdujących się w regionie miejsc, do których na jesienny spacery można się wybrać, aby poobcować z przyrodą oraz nacieszyć oczy pięknymi kolorami. Lokalizacje dobrane są tak, aby osoby w każdym wieku mogły czerpać z nich radość, nawet wspólnie z czworonożnymi przyjaciółmi. Gotowi? Zaczynamy!

1. Park Starowiejski w Rumi – nasz lokalny park ze stawem i dwoma placami zabaw. Obok mniejszego placu zabaw jest fantastyczny zalew, gdzie pływają kaczki. Drugi plac zabaw to Podwórko Talentów Nivea, które powstało dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Obiekt podzielony jest na trzy strefy: naukową, artystyczną i sportową.

2. Park im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie – idealny na spacer z dziećmi. Znajduje się tutaj kilka świetnych placów zabaw z podziałem na wiek użytkowników. Są też ptaki, Kaszub grający na akordeonie, mała gastronomia oraz karuzela.

3. Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni oraz okoliczne szlaki – fantastyczne miejsce dla fanów kwiatów i roślin. Ogród otwarty jest o wyznaczonych porach, ale szlaki dostępne są cały czas. Szlak Korzeni można pokonać nawet wózkiem, na trasie rozstawione są domki przypominające chaty hobbitów. Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie zachwyca już przy samym wejściu. Wchodzimy przez dziurkę od klucza, podziwiając monstrualne robaki, grzyby oraz ławkę. Przy wyjściu na odwiedzających czeka jeszcze labirynt.

4. Park w Wojanowie – park z klimatem i wielką zjeżdżalnią, dla której warto tu przyjechać. Jest tu dużo kasztanów, które witają już od parkingu. Lokalizacja zachwyca dużą liczbą starych drzew, stawem z kaczkami, wielką drewnianą kładką oraz klimatycznym placem zabaw, gdzie główną atrakcją jest wspomniana duża zjeżdżalnia oraz tyrolka.

5. Dolina Elfów w Oliwie – miejsce idealne na spacery i sesje zdjęciowe. Jest tutaj bardzo magicznie oraz tajemniczo. Staw jest mały, więc i spacer wokół niego nie należy do najdłuższych. Warto przyjechać tu właśnie jesienią ze względu na urok tego miejsca. Być może przy okazji uda się Wam spotkać elfa…

6. Park Nadmorski im. Ronalda Reagana – piękny park z dwoma stawami, drewnianymi pomostami, miejscem na ognisko i grilla, wielkim placem zabaw oraz skateparkiem. Dodatkowo można tam podziwiać stałą wystawę rzeźb „Wielcy Gdańszczanie”.

7. Park Oliwski – najbardziej znany ze wszystkich parków w Trójmieście i okolicy. Jesienią jest w nim najpiękniej. Są tam klimatyczne alejki, potok spływający kaskadami, ogród japoński oraz Groty Szeptów. Obowiązuje tu zakaz wprowadzania czworonogów.

8. Park Oruński – piękny park położony nad Potokiem Oruńskim. Występuje tutaj wiele rzadkich odmian roślin. Spacerując, można zobaczyć amfiteatr oraz muszlę koncertową. Tuż przy parku znajduje się fantastyczny plac zabaw.

9. Dwór Wybickich – piękne miejsce, w którym znajduje się muzeum, pokoje gościnne, herbaciarnia oraz klimatyczny ogród z labiryntem. Muzeum oraz ogród najpierw zwiedza się z przewodnikiem, słuchając o historii tego miejsca. Po obchodzie można jeszcze obejrzeć dwór samemu, bez pośpiechu. W parku jest labirynt z wieżą oraz bardzo dużo roślin.

10. Rezerwat przyrody Beka – znajduje się tu wieża widokowa, świetny punkt obserwacyjny na Zatokę Pucką, sam rezerwat oraz liczne ptaki. Dostępna jest również świetnie oznakowana ścieżka edukacyjna z mostkami i platformami. Koniecznie zabierzcie lornetkę. Obowiązuje tu zakaz wprowadzania czworonogów.

Mam nadzieję, że z taką listą propozycji na jesienne spacery nie będzie żadnego problemu z odpowiednią sylwetką na lato!

Więcej podobnych wpisów można znaleźć na Instagramowym profilu autorki – Wycieczki Mateczki.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń