Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Gdzie legalnie rozpalić ognisko?


Gdzie legalnie rozpalić ognisko?18.03.2022 r.


Wiosna powoduje, że coraz chętniej wychodzimy z domu, szukając możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w obliczu chłodnych wieczorów kuszące wydaje się spotkanie z rodziną i znajomymi przy ognisku. Gdzie w najbliższej okolicy można legalnie i bezpiecznie zorganizować taką atrakcję?

W otoczeniu przyrody

Rozpalanie ogniska może stanowić poważne zagrożenie pożarowe, dlatego w Rumi i okolicy można znaleźć tylko kilka obszarów, w których można to zrobić legalnie, bez formalności. Nadleśnictwo Gdańsk, obejmujące większość tutejszych lasów, wyznaczyło taki teren m.in. nad Zagórską Strugą – przy parkingu leśnym zlokalizowanym pomiędzy leśnictwem Stara Piła a osadą Piekiełko. Można tu dotrzeć pieszo, rowerem lub samochodem, przemieszczając się brukowanym przedłużeniem ulicy Kamiennej.

Od wielu lat miejsce to wykorzystywane jest do organizowania szkolnych otrzęsin, finałów wycieczek pieszych i rowerowych, a także wydarzeń rekreacyjnych. Dawniej polana nie posiadała infrastruktury, dopiero w ostatnich latach przekształcono ją w parking leśny i wyposażono w drewniane ławki, wiaty oraz kręgi ogniskowe.

Parking zlokalizowany pomiędzy leśnictwem Stara Piła a osadą Piekiełko

Krótka instrukcja

Polana jest ogólnodostępna, a zamiaru rozpalenia ogniska nie trzeba zgłaszać. Drewno na ognisko należy zorganizować we własnym zakresie, nie można jednak korzystać z chrustu czy gałęzi znajdujących się w pobliskim lesie. Jeśli krąg ogniskowy jest uszkodzony bądź naruszony, powinno się go obłożyć kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Należy też mieć przy sobie sprzęt umożliwiający natychmiastowe ugaszenie ognia oraz sprawny środek łączności – na wypadek konieczności wezwania pomocy. Po wypaleniu się ogniska trzeba je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem, a wygenerowane odpady uprzątnąć i zabrać ze sobą.

Po sąsiedzku

Na terenie miasta jedynym wyznaczonym na stałe miejscem jest krąg ogniskowy zlokalizowany na skraju parku Żelewskiego, przy rogu ulic Filtrowej i Stoczniowców. Aby legalnie z niego skorzystać, trzeba dokonać zgłoszenia – najlepiej w formie telefonicznej (58 67 96 534) lub mailowej (j.sinicka@um.rumia.pl) – podając przewidywaną liczbę uczestników spotkania, termin oraz dane kontaktowe organizatora. Mieszkańcy mogą również wnioskować o zorganizowanie ogniska na innym terenie należącym do gminy. Takie zgłoszenia są rozpatrywane indywidualnie, głównie pod kątem możliwości zachowania zasad bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku terenu wyznaczonego przez nadleśnictwo, również w miejskiej przestrzeni należy samodzielnie przygotować drewno opałowe, a wygenerowane odpady uprzątnąć i zabrać ze sobą.

Ognisko organizowane w parku Żelewskiego podczas festynu

Za rozpalenie ogniska poza miejscem wyznaczonym lub bez uzyskania zgody grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń