Sobota, 21 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Gdzie na rzemieślnicze lody w Rumi?


Gdzie na rzemieślnicze lody w Rumi?30.07.2024 r.

Nakładanie lodów w Manufakturze Mojej Mamy

Zainspirowani internetowymi wpisami mieszkańców Rumi dotyczącymi rzemieślniczych lodów, które są serwowane na terenie naszego miasta, stworzyliśmy zestawienie najpopularniejszych punktów oferujących ten idealny na upały mrożony deser.

 

Cavallari (Lody i Kawa) – ul. Chylońska 10

Historia tego miejsca zaczęła się od marzeń o własnej kawiarni. Właściciele mają w rodzinie Włocha, doświadczonego rzemieślnika prowadzącego od wielu lat własne lodziarnie w Bawarii. Odwiedzając go, zarazili się pasją. Następnie odbyli szkolenia, poznali tajniki rzemiosła i zaczęli robić własne lody. Produkcja rozpoczęła się w 2013 roku, a punkt Lody i Kawa funkcjonuje od grudnia 2019 roku. Lody produkowane są na miejscu, a także dostarczane do innych lodziarni zlokalizowanych na terenie Trójmiasta, Karwi, Pucka i Jastrzębiej Góry. Właściciele marki dysponują ponad 300 autorskimi recepturami na sorbety, lody mleczne, warzywne, alkoholowe, wegańskie, bezglutenowe, a nawet bez cukru. Jako atuty swoich wyrobów wskazują świeżość (lody trafiają do lokalu najpóźniej dzień po wyprodukowaniu) oraz wysokiej jakości składniki.

Najpopularniejsze smaki: pistacja, słony karmel i słodki ziemniak.
Ceny i porcje: 7 złotych za około 70 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. bubble tea (napój na bazie herbaty), kawę z lokalnej palarni, gofry, rurki ze śmietaną oraz desery lodowe.

 

Dzień Dobry Lody – ul. Warszawska 9/1

Geneza tej marki sięga kulinarnej pasji męża właścicielki, który przyjmując w swoim domu znajomych, oprócz różnych dań serwował także desery – w tym lody przygotowywane w małej maszynce. Profesjonalna produkcja rzemieślniczych lodów, już na potrzeby firmy, ruszyła ponad 6 lat temu, a od 3 lat są one również dostępne w otwieranym sezonowo punkcie na terenie Rumi. Właściciele sami wytwarzają nabiał i doglądają procesu pasteryzacji. W przypadku tradycyjnych lodów rzemieślnicy bazują przede wszystkim na mleku i śmietanie, a sorbety ich autorstwa składają się w około 85% z blendowanych owoców. Nie korzystają z wypełniaczy i sztucznych dodatków.

Najpopularniejsze smaki: śmietanka, czekolada, sorbet truskawkowy.
Ceny i porcje: 7 złotych za około 70 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. ciepłe jagodzianki oraz różne ciasteczka.

 

FamilijnaCafe Rumia – ul. Dębogórska 84

Lokal powstał niemal równo rok temu, a od ponad 4 lat marka jest obecna w Wejherowie. Właściciele są mieszkańcami Rumi, dlatego zależało im, aby taki punkt powstał również w ich rodzinnym mieście, jednak wcześniej nie było to możliwe ze względów lokalowych. Ostatecznie powstała rodzinna kawiarnia z miejscem zabaw dla dzieci i salką przeznaczoną na organizację różnych uroczystości, wydarzeń czy warsztatów. Oferowane w lokalu mrożone desery pochodzą od producenta lodów i sorbetów rzemieślniczych – powstających z prawdziwego mleka, świeżych owoców oraz innych ekologicznych składników. Są one pozbawione sztucznych barwników czy niepotrzebnych konserwantów. W ofercie znajdują się również lody bez cukru i wafelki bezglutenowe.

Najpopularniejsze smaki: pistacja z solą morską, słony karmel, sorbet mango.
Ceny i porcje: 8 złotych za około 95 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. gofry, domowe lemoniady, koktajle i shaki lodowe, desery, domowe ciasta, włoską kawę, wytrawne tosty i corn dogi.

 

Gastrosfera Azymut – ul. Derdowskiego 25

Właścicielka od 13 lat pracuje w branży gastronomicznej, lodziarnię otworzyła z chęci prowadzenia swojego biznesu. Kilka tygodni temu lokal został przeniesiony z Gdyni-Cisowej do Rumi, poprzednia lokalizacja nie spełniała oczekiwań właścicielki ze względu na warunki i liczbę klientów. Myślała o zamknięciu firmy, ale z pomocą przyszli internauci. Drewnianą budkę odwiedził wówczas nawet popularny w sieci (zwłaszcza na TikTok-u) MrKryha, co dodało właścicielce skrzydeł. Sprzedawane tu mrożone desery pochodzą od producenta lodów i sorbetów rzemieślniczych, który podkreśla, że zawierają one maksimum składników pochodzenia naturalnego: mleko, śmietanę, owoce, ręcznie wytwarzany karmel, stuprocentowe soki owocowe czy zioła.

Najpopularniejsze smaki: pistacja, kinder bueno (batonik), śmietanka.
Ceny i porcje: 7,5 lub 9,5 złotego (smaki premium) za około 70 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. ciasta, mrożoną kawę i shaki lodowe.

 

Królewska Lodziarnia – ul. Dębogórska 82C

Lodziarnia funkcjonuje od 2019 r. Jej obecni właściciele marzyli o stworzeniu większej kawiarni z kącikiem dla dzieci, dlatego, kiedy tylko nadarzyła się okazja, przejęli punkt po osobach, które z powodów osobistych nie mogły go dalej prowadzić. Serwowane tu lody pochodzą z małej zaprzyjaźnionej manufaktury, z którą przedsiębiorcy współpracują od początku swojej działalności. Przepisem na sukces jest tu wykorzystywanie naturalnych składników oraz dokładanie wszelkich starań, aby smaki lodów przypadały do gustu dzieci (np. guma balonowa) i dorosłych (np. whisky czy wiśnia w rumie i czekoladzie).

Najpopularniejsze smaki: pistacja, słony karmel, truskawka, lody o smaku batoników (np. Twix).
Ceny i porcje: 8 złotych za około 85 gramów; 30 złotych za 500 gramów lodów na wynos.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. gofry i mrożoną kawę z dodatkiem lodów.

 

Macadamia Lody Naturalne – ul. Starowiejska 15G, Dębogórska 132

Lodziarnia powstała w maju 2018 roku, był to pomysł na rodzinny biznes (prowadzony jest przez małżeństwo). Firma od początku istnienia współpracuje z niedużą manufakturą. Lody są produkowane na bazie świeżego mleka, śmietany i jajek, na bieżąco – ściśle pod zamówienie właścicieli. Z kolei do wyrobu sorbetów używane są świeże i mrożone owoce. Produkty nie zawierają nienaturalnych substancji słodzących oraz dodatków typu sztuczne barwniki, emulgatory, zagęstniki czy stabilizatory.

Najpopularniejsze smaki: śmietanka, pistacja, słony karmel, kawa.
Ceny i porcje: 6 złotych za 50 gramów (porcja dziecięca), 7,5 złotego za 70 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. kawę mrożoną na bazie lodów śmietankowych z bitą śmietaną oraz lemoniadę przygotowywaną tylko z owoców, cukru i wody.

 

Manufaktura Mojej Mamy – ul. Kosynierów 80

Powstanie firmy to efekt pasji właściciela. Rumski punkt został otwarty na początku marca tego roku. Serwowane tu lody rzemieślnicze produkowane sąw firmie od podstaw – od bazy po konkretny smak, z wykorzystaniem prostych i naturalnych składników (np. owoców pochodzących z zaprzyjaźnionych gospodarstw i pobliskich giełd). Jako swój atut marka wskazuje również wielkość porcji.

Najpopularniejsze smaki: pistacja, beza-krówka, jogurtowe z jagodami, sorbet cytrynowy i arbuzowy.
Ceny i porcje: 8 złotych za 80 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. domowe ciasta, naturalne pieczywo oraz wyroby garmażeryjne (zupy i dania obiadowe).

 

Neonowe Lody Rumia – ul. Gdańska 39

Autorska lodziarnia, która powstała w 2023 roku w Rumi-Janowie. Jest to firma będąca kontynuacją rodzinnej tradycji i pasji, działalności prowadzonej w tym miejscu od 1995 roku. Większość oferowanych tu lodów (w tym amerykańskie świderki) właściciele punktu produkują sami, choć współpracują też z zaprzyjaźnioną manufakturą. Tutejszy proces produkcyjny wyróżniają świeże składniki wysokiej jakości (naturalne owoce, mleko, śmietana, miód, syropy) oraz tradycyjne metody mieszania i chłodzenia. Wszystko po to, aby uzyskać autentyczny smak i kremową konsystencję. Twórcy marki zwracają też uwagę na aspekty zdrowotne, w ofercie można znaleźć produkty odpowiednie dla osób z alergiami czy nietolerancjami.

Najpopularniejsze smaki: pistacja z solą morską, guma balonowa, czekolada belgijska (w menu znajdują się też kombinacje ziół, przypraw, warzyw czy lodów dla dorosłych z dodatkiem alkoholu).
Ceny i porcje: 6 złotych za 40 gramów; 8 lub 9 złotych za 70 gramów. W przypadku świderków amerykańskich – 7 złotych za 130 gramów; 9 złotych za 150 gramów; 11 złotych za 170 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. gofry, świeżo wyciskane lemoniady, shaki na bazie lodów i mleka, granity, bubble tea (napój na bazie herbaty), kawy mrożone i gorące napoje.

 

Paulo Gelateria Rumia – ul. Starowiejska 9

Lodziarnia funkcjonuje od kwietnia 2017 roku. Jej geneza sięga miłości do lodów i kawy. Jest to też efekt zarażenia się przez właścicieli punktu pasją od twórców marki Paulo Gelateria. Oferowane tu lody produkowane są we własnej manufakturze, na bazie naturalnych składników (mleka, śmietany, owoców oraz przeróżnych dodatków), bez konserwantów i sztucznych aromatów czy barwników. Lodziarnię firmuje Paweł Petrykowski – mistrz Polski lodziarzy. Marka ma na swoim koncie wyjątkowe osiągnięcie: w 2017 roku udało jej się stworzyć we francuskim laboratorium Or Noir własną czekoladę – Paulo (był to zwycięski smak Gelato Festival Challenge 2018).

Najpopularniejsze smaki: śmietanka i czekolada Paulo (w menu znajdują się też: niebieski smak powstający na bazie kwiatów z Tajlandii, gorgonzola z karmelizowaną gruszką, biała czekolada z papryką).
Ceny i porcje: 8 złotych za około 75 gramów.
Punkt oprócz lodów oferuje m.in. gofry, shaki na bazie lodów, kawę, desery lodowe i ciasta.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń