Sobota, 21 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Góra Markowca jedną z najlepszych pomorskich inwestycji turystycznych ostatnich lat


Góra Markowca jedną z najlepszych pomorskich inwestycji turystycznych ostatnich lat14.10.2024 r.

Od lewej: marszałek województwa Mieczysław Struk, wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, członek zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Baranowska. Fot. Karol Stańczak

Za nami regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki – najważniejsze wydarzenie dla branży turystycznej na Pomorzu. Organizowane przez urząd marszałkowski spotkanie odbyło się 11 października w gdańskim centrum konferencyjnym Olivia Star, a jego głównym punktem było wręczenie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki. W gronie zaledwie dwóch docenionych inwestycji znalazła się rewitalizacja Góry Markowca w Rumi.

W regionalnych obchodach Światowego Dnia Turystyki uczestniczyli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci uczelni wyższych, członkowie organizacji i instytucji związanych z turystyką, hotelarze, restauratorzy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a także przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.

Celem wydarzenia było podsumowanie dotychczasowych działań w regionie, a także integracja osób z branży turystycznej. Tegoroczne hasło przewodnie obchodów brzmiało „Turystyka i pokój”. Przesłanie to nawiązywało do potrzeby budowania więzi pomiędzy narodami i podkreślało istotną rolę turystyki w umacnianiu dialogu, współpracy i stabilizacji.

Siłą naszego województwa jest ogromne zróżnicowanie kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze oraz determinacja wielu samorządowców i przedsiębiorców. Nie jest łatwo odbudować się po pandemii. Nie jest łatwo funkcjonować w warunkach wojny toczonej tuż za naszymi granicami. Dzisiaj staramy się przyciągać w szczególności naszych rodaków, którzy przyjeżdżają na Pomorze i korzystają m.in. z naszych szlaków rowerowych i kajakowych czy tras jeździeckich. Ale pojawiło się nowe zjawisko, z którego warto skorzystać. To zainteresowanie Czechów i Słowaków przyjazdami nad polskie morze. Warto w działalności turystycznej nastawić się właśnie na ten cel – zaznaczał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Po debacie dotyczącej kierunków rozwoju turystyki uczestnicy wydarzenia poznali zdobywców tegorocznych nagród i wyróżnień marszałka województwa. W kategorii „Inwestycja w turystyce” nagrodę główną otrzymało miasto Puck za rozbudowę i przebudowę portu, natomiast wyróżnienie powędrowało do Rumi za rewitalizację Góry Markowca.

Nasza rewitalizacja Góry Markowca została jedną z nagrodzonych inwestycji turystycznych województwa pomorskiego. Dziękujemy bardzo i obiecujemy, że to nie jest nasze ostatnie słowo w dziedzinie turystyki. Na kolejny etap, czyli modernizację zabytkowego terenu cmentarza i ruin kościoła na ulicy Kościelnej, ogłosiliśmy właśnie przetarg – powiedział po odebraniu nagrody Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi.

Moment wręczenia wyróżnienia. Fot. Karol Stańczak


Góra Markowca znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od zabudowań i zaledwie kilometr od dworca kolejowego. Jej nazwa pochodzi od nazwiska przedwojennych właścicieli: rodziny Markowców. Wśród miłośników historii znana jest przede wszystkim ze względu na rolę, jaką odegrała w czasie II wojny światowej.

Teren przed rozpoczęciem rewitalizacji

Od czasów polskiej transformacji ustrojowej Góra Markowca pozostawała w prywatnych rękach. Teren był jednak nieogrodzony, a mieszkańcy Rumi i okolic przez cały XX wiek zdążyli się przyzwyczaić do częstych odwiedzin tego miejsca. Nierzadko można tam było uświadczyć spacerowiczów i miłośników lokalnych dziejów. Jednocześnie obszar pozostawał bez jakiejkolwiek opieki czy nadzoru. Dlatego też na szczycie, między drzewami, nielegalnie palono ogniska, spożywano alkohol, śmiecono i dewastowano pozostałości historycznej infrastruktury.

W latach dwutysięcznych dostrzeżono lokalnie potrzebę dokonania metamorfozy tego miejsca, jednak walka o zrewitalizowanie Góry Markowca nabrała tempa dopiero w marcu 2017 roku, kiedy to ówczesne władze samorządowe wykupiły od prywatnego właściciela około 22 tys. m2 zalesionego wzgórza. Następnie rozpoczęło się przygotowywanie koncepcji zagospodarowania tej wyjątkowej przestrzeni publicznej, ruszyły też starania o zewnętrzne dofinansowanie, bez którego zrealizowanie tej inwestycji nie byłoby możliwe. Przygotowania zakończyły się sukcesem, dzięki czemu w grudniu 2020 roku rozstrzygnięto przetarg na realizację prac budowlanych.

Przebieg prac budowlanych

Od początku celem inwestycji było stworzenie przestrzeni publicznej, która będzie atrakcyjna pod względem rekreacyjnym, turystycznym, kulturalnym czy historycznym. Samorząd chciał nadać Górze Markowca nowe wartości. Proces ten rozpoczął się od generalnego uporządkowania terenu, a zakończył na budowie ścieżek i sięgających 20 metrów konstrukcji.

Wiosną 2024 roku, po blisko 4 latach prac, Góra Markowca formalnie została oddana do użytkowania mieszkańców i turystów. Dziś można tam znaleźć między innymi: schody terenowe, leśne i utwardzone ścieżki, zjeżdżalnię, amfiteatr, wieżę widokową, ściankę wspinaczkową, placyki rekreacyjne, park linowy, trasę rowerową, stanowiska fortyfikacji drugowojennych czy plenerową siłownię. Nowa odsłona obiektu w zaledwie kilka miesięcy zyskała ogromną popularność jako miejsce, w którym można miło i aktywnie spędzić czas.

Zrewitalizowana Góra Markowca

Wartość całej rewitalizacji Zagórza i Góry Markowca to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd unijne dofinansowanie.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń