Sobota, 11 Lipiec 2020

Grecka tragedia w rumskim wydaniu


25.03.2019 r.


Tragedia Sofoklesa pt. „Król Edyp” od ponad dwóch tysięcy lat zaskakuje swoja aktualnością. Jest to studium upadku władzy i człowieka, który odgradza się od innych i zamyka w swoim świecie, pełnym podejrzliwości i nieufności. Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił mieszkańców na lokalną odsłonę tego greckiego mitu.

Zarys fabularny rumskiego „Edypa” nie odbiega znacznie od greckiego pierwowzoru. Mieszkańców Teb dotknęła klątwa bogów. Miasto wyludnia się, zaraza odbiera życie dzieciom i starcom. Głód sprawia, że do niedawna silni mężczyźni, stają się cieniem samych siebie. W takich okolicznościach Edyp postanawia wysłać brata swej żony, Kreona, do Delf, aby wyrocznia dała odpowiedź na pytanie, jak ratować miasto. Jednak to nie w Delfach można uzyskać odpowiedź na nurtujące króla i jego poddanych pytanie. To Teby – przeklęte miasto i jego władca – są przyczyną nieszczęść. Edyp w samotności musi stawić czoła zagadkom, które bogowie mu zsyłają. Buduje wokół siebie mur podejrzeń i knowań, zniechęcając wszystkich wokół. Tworzy w swojej głowie obrazy, które doprowadzają do ostatecznej klęski – nie tylko jego najbliższych, ale i jego samego.

Spektakl został bezpłatnie zaprezentowany w murach Dworku pod Lipami, dwukrotnie – 21 i 22 marca. Reżyserem widowiska jest Piotr Lewicki, za muzykę odpowiada Paweł Pochyluk, a chórem kieruje Marzena Graczyk. W sceniczne postacie wcielili się m.in. autor spektaklu oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi.

 – Cały zespół spisał się na medal. Począwszy od reżysera, przez muzykę i chór, aż po aktorskie wykonanie. Wiele pracy wymagało przygotowanie „Edypa” – podkreśla Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u. – Dramat Sofoklesa jest niezwykle ponadczasowy, jednak na sukces tego spektaklu wpłynęła nie tylko mocna historia, ale również widowiskowe kostiumy, świetna muzyka i gra świateł. Piotr Lewicki to pełen pasji artysta i cieszę się, że mam zespół artystyczny, z którym mogę rozwijać działalność teatralną w naszym mieście – dodaje.

„Edyp” to czwarta produkcja realizowana przez Teatr Miejskiego Domu Kultury w Rumi i, tak samo jak poprzednie, będzie prezentowana również w ramach „Lekcji z Kulturą”. Do powstania spektaklu przyczyniło się przekazane przez Urząd Miasta Rumi dofinansowanie, pozyskane przez Fundację „Pomysłodalnia”.

Kalendarz wydarzeń